Ginekomastia, czyli pierś kobieca u mężczyzny

Chciałabym zapytać, na czym dokładnie polega ginekomastia? Czy można ją w jakiś sposób leczyć?

Ginekomastia, czyli pierś kobieca u mężczyzny

Ginekomastia, czyli pierś kobieca u mężczyznyGinekomastia (dosłownie kobieca pierś) jest spowodowana wzrostem objętości gruczołu piersiowego. W pewnych okresach życia mężczyzny ginekomastia jest stanem fizjologicznym i występuje w okresach zmian hormonalnych: w okresie niemowlęcym, w okresie dorastania i na starość. Ginekomastia często występuje u chłopców po urodzeniu i szybko przemija. Większość przypadków ginekomastii występuje jednak w okresie dojrzewania.

Fanki operacji plastycznych - zobacz kobiety, które nie oparły się pokusie i odwiedziły chirurga plastycznego.

Należy podkreślić, że ginekomastia stanowi w pewnym sensie normę, jeżeli występuje w okresach fizjologicznych zmian hormonalnych. Czasami może być wynikiem (objawem) innych poważnych chorób. Przyczyną ginekomastii mogą być zaburzenia hormonalne wynikające z innych chorób. Choroby ogólnoustrojowe mogące być przyczyną ginekomastii to: choroby wątroby w postaci zapalenia lub marskości, rak płuca, rak jądra, guzy nadnerczy, guzy przysadki, rak okrężnicy i prostaty, choroby tarczycy, brak równowagi testosteronowej, niektóre leki i narkotyki (marihuana, heroina), uwarunkowania rodzinne i choroby ogólnie „osłabiające” organizm (np. oparzenie).

Panuje ogólnie przyjęta zasada, że w przypadku ginekomastii w okresie dojrzewania obserwuje się pacjenta 2 lata, nie wykonując żadnej specjalnej diagnostyki. W tym czasie większość przypadków ulega samoistnej regresji. W razie braku regresji można podjąć dokładniejszą diagnostykę i leczenie. W przypadku mężczyzny dorosłego, u którego nagle pojawiła się obustronna ginekomastia wskazana jest konsultacja lekarza endokrynologa. U mężczyzny dorosłego (nie w okresie dojrzewania), z długo trwającą (wieloletnią) ginekomastią szczegółowa diagnostyka endokrynologiczna nie jest konieczna. W przypadku, gdy nagle pojawi się jednostronna ginekomastia u 30-letniego mężczyzny, należy podejrzewać raka sutka. Jeden procent wszystkich raków sutka występuje u mężczyzn.


Kliknij i dowiedz się, w jaki sposób powinnaś przygotować się do operacji plastycznych!Rozpoznanie ginekomastii
ustala się na podstawie rozmowy z pacjentem, badania piersi oglądaniem i dotykiem oraz na podstawie badań dodatkowych. Koniecznym badaniem dodatkowym jest ultrasonografia piersi. Część mężczyzn zgłaszających się do chirurga plastyka z powodu obecności „piersi kobiecej” ma ginekomastię rzekomą. Jest to symetryczne zwiększenie się objętości piersi męskiej spowodowane odkładaniem się tłuszczu (a nie powiększeniem się gruczołu). W badaniu dotykiem w ginekomastii rzekomej pierś jest miękka, nie wyczuwa się twardego gruczołu piersiowego.

W ginekomastii prawdziwej wyczuwalny jest powiększony gruczoł piersiowy o wzmożonej spoistości. Badanie ultrasonograficzne stanowi ostateczne potwierdzenie, czy mamy do czynienia z ginekomastią prawdziwą, czy rzekomą. Rozpoznanie ostateczne ma istotne znaczenie z punktu widzenia wyboru metody postępowania leczniczego. W ginekomastii rzekomej można zastosować odsysanie tkanki tłuszczowej w celu zmniejszenia wyniosłości piersiowej, w ginekomastii prawdziwej wskazane jest chirurgiczne usunięcie gruczołu.

Ginekomastia nie jest związana ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka piersi u mężczyzny! Ale przy pojawieniu się jednostronnej ginekomastii należy zawsze myśleć o raku i wykluczyć albo potwierdzić tę ewentualność!
Rodzaj leczenia zależy od postawionego rozpoznania. W przypadku ginekomastii prawdziwej, wynikającej z chorób ogólnoustrojowych lub działań niepożądanych leków, wstępne leczenie powinno być skierowane na chorobę podstawową, której ginekomastia jest tylko objawem. W przypadku ginekomastii idiopatycznej (bez możliwej do stwierdzenia przyczyny) lub ginekomastii rzekomej jedynym skutecznym postępowaniem jest leczenie chirurgiczne. Rodzaj zastosowanego leczenia chirurgicznego zależy od wielkości wyniosłości piersiowej, rodzaju tkanki, z której jest ona zbudowana (gruczoł czy tłuszcz) oraz ilości i wiotkości skóry piersi.Lubomir Lembas
Ekspert MilionKobiet.pl

Lubomir Lembas

specjalista chirurgii plastycznej, LUX MED

Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Środa 16.01.2013 (aktualizacja: 2013-01-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×