Jak poradzić sobie z opuchlizną nóg i stóp?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że rano nie mogłaś nałożyć swoich ulubionych butów, bo Twoje nogi i stopy były tak spuchnięte, że po prostu buty okazały się za małe? Czy po całym dniu pracy Twoje nogi są ciężkie i obolałe? Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie! Zobacz, jak w prosty sposób poradzisz sobie z nękającą Cię opuchlizną.

iStock_83103249_SMALL (1).jpg

Siedzący tryb życia może spowodować, że Twoje nogi pod koniec każdego dnia stają się spuchnięte i obolałe. Obrzęki spowodowane są całymi godzinami pozostawania w jednym miejscu. Krew dopływająca do nóg i powracająca do serca musi wykonać ogromną pracę. Wspomaga ją w tym pompa mięśniowa, która wypycha krew ku górze. Przed jej cofaniem chronią zastawki żylne, które funkcjonują prawidłowo tylko wtedy, kiedy nasz organizm się rusza! Jeśli długo pozostajemy w jednej pozycji, ciśnienie w żyłach wzrasta, a nasz organizm, aby chronić zastawki i żyły uwalnia zawartą we krwi wodę. Tak właśnie powstaje opuchlizna. Pamiętaj, że obrzęki nóg to nie domena wieku, lub wagi! Na takie dolegliwości cierpi 72% kobiet w Polsce.  Jak sobie z nimi radzić?

ODPRĘŻAJĄCE KĄPIELE

Nogi myj zawsze chłodną wodą. Oprócz tego, że pobudzi to krążenie krwi, spowoduje również zmniejszenie cellulitu. Po kąpieli wcieraj okrężnymi ruchami balsam. Energiczne ruchy rozmasują opuchliznę i pobudzą krążenie limfy.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA 

Jeżeli masz problem z często pojawiającymi się obrzękami, należy zwiększyć aktywność fizyczną i obniżyć masę ciała. Specjaliści zalecają regularne spacerowanie, pływanie i jeżdżenie na rowerze. Jeżeli masz możliwość, zrób chwilę przerwy w pracy i rozciągaj się, a podczas siedzenia jak najczęściej zmieniaj pozycje.

TERAPIA UŁOŻENIOWA 

Po powrocie do domu. Połóż się na łóżku z nogami opartymi o ścianę. To tak zwana terapia ułożeniowa. Należy ją stosować przez około 10-15 min każdego dnia.

CHŁODNE OKŁADY 

Schłodzone w lodówce liście kapusty skutecznie ściągają opuchliznę. Znajdź chwilę, aby w ciągu dnia stosować przygotowane z niej okłady. Nie zapominaj o masażu stóp. Fantastycznie sprawdzi się tutaj drewniany wałeczek z kolcami. Jeśli możesz, używaj go również w pracy.

ZDROWA DIETA 

Pamiętaj, aby ograniczyć spożywanie soli. Powoduje ona zatrzymywanie wody w organizmie. Paradoksalnie picie wody również ułatwia pozbywania się nadmiernych ilości płynów zgromadzonych w organizmie. Dodatkowo woda oczyszcza organizm z toksyn, co powoduje sprawniejsze funkcjonowanie żył.

ODPOWIEDNI UBIÓR 

W dobrych sklepach pończoszniczych znajdź rajstopy lub pończochy, które nie będą powodowały nadmiernego obciskania nóg. Skarpety również nie powinny być ciasne. Dodatkowo kobiety zmagające się z opuchlizną powinny zapomnieć o codziennym noszeniu butów na obcasie. 

Zdjęcie: iStock

ID galerii:577


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Wtorek 20.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×