Jak powstaje cellulit i jakie są jego rodzaje?

To ogromny problem wielu kobiet. Zobaczcie, co należy wiedzieć o tych zmianach.


ThinkstockPhotos-153757881.jpg

Cellulit (GLD) to powszechny, kosmetyczno-medyczny defekt skóry, któremu sprzyjają estrogeny. Obraz kliniczny oraz histopatologiczny jest bardzo zróżnicowany i zależy od stadium zaawansowania. Cellulit rozwija się w kilku etapach przez wiele miesięcy lub lat.

Etap I – bez typowych objawów klinicznych. Występuje zastój w naczyniach żylnych i limfatycznych
i wzrost przepuszczalności ich ściany, obrzęk tkanek, rozpoczyna się nadmierne gromadzenie
i odkładanie tłuszczu. Pojawia się ciastowatość skóry, zmniejszenie jej elastyczności i hipotermia.

Etap II – po ujęciu skóry w fałd pojawia się wgłębienie i uwypuklenie „pomarańczowa skórka”. Obrzęk jest stały, dochodzi do uszkodzenia skóry i tkanki podskórnej, gromadzi się przesięk, dalsze zaburzenie mikrokrążenia.

Etap III -  „skórka pomarańczowa” jest utrwalona, tworzą się mikroguzki, dalsze upośledzenie mikrokrążenia, obniżenie elastyczności skóry, zwłóknienie tkanki podskórnej.

Etap IV – objawy bardziej nasilone niż w stadium III. Guzki wyraźniej zaznaczone i wyczuwalne palpacyjnie, mogą dawać dolegliwości bólowe.


Rodzaje cellulitu


Nazewnictwo poszczególnych postaci cellulitu zależy od struktury zmian wyczuwalnych pod palcami oraz różnic w budowie tkanki.

Postać twarda (zwarta)

Występuje  głównie u nastolatek i młodych kobiet, często w korelacji z rozstępami.

Postać wiotka

Dotyczy głównie kobiet prowadzących siedzący tryb życia lub po dużej utracie wagi, szczególnie po 40 roku życia i wiąże się z obniżeniem napięcia mięśni.

Postać obrzękowa

To odmiana najrzadsza, ale najcięższa. Skóra jest blada i obrzęknięta, towarzyszy temu uczucie ciężkości.

Postać mieszana cellulitu

Występuje najczęściej. W różnych okolicach ciała mogą występować wszystkie wcześniej wymienione postaci.

Ze względu na konsystencję zmian, cellulit dzielimy na:

cellulit wodny


Pojawia się niezależnie od wieku, już w okresie dojrzewania (czynnik hormonalny).
W tkankach odkładają się lipidy i woda w celu przystosowania organizmu do ewentualnej ciąży.

Cellulit lipidowy


powstaje w głębszych warstwach skóry i tkanki łącznej. Jest skutkiem nieprawidłowego gromadzenia się i odkładanie cukrów i kwasów tłuszczowych. Tworzy tzw. „pomarańczową skórkę”.

mat. oprac. dr n. med. Elżbieta Podgórska - dermatolog, specjalista medycyny estetycznej. Założycielka Kliniki Medycyny Estetycznej Elesthetic Clinic. Członek Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych. Wykładowca w Podyplomowej Szkole Medycyny Anti-Aging przy Stowarzyszeniu Lekarzy Dermatologów Estetycznych. Trener technik medycyny estetycznej dla lekarzy.

Zobaczcie także przegląd skutecznych kosmetyków antycellulitowych:
Foto: Thinkstock

Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 02.03.2016 (aktualizacja: 2016-03-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Anonim
Ja z kolei pozbyłam się cellulitu dzięki poradom ze strony http://www.zyciebezcellulitu.pl/ którą znalazłam jakiś czas temu. Bardzo pomocne okazały się tabletki na cellulit celinea, o których możecie poczytać właśnie na tej stronie.
Dodano: 2017-01-02 13:58:07 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ja z kolei pozbyłam się cellulitu dzięki poradom ze strony http://www.zyciebezcellulitu.pl/ którą znalazłam jakiś czas temu. Bardzo pomocne okazały się tabletki na cellulit celinea, o których możecie poczytać właśnie na tej stronie.
Dodano: 2017-01-02 13:57:22 Zgłoś nadużycie
Anonim
Mi pomogły tabletki na cellulit ze strony http://suplementyna.pl/jak-sie-pozbyc-cellulitu/ którą poleciła mi koleżanka. W moim przypadku już po miesiącu wyraźna poprawa z etapu 2 do etapu 1. Jak tak dalej pójdzie to miesiąc czy dwa i będzie po kłopocie. Zastanawiam się jeszcze czy nie wprowadzić masażu z żelem na cellulit
Dodano: 2016-04-06 11:44:02 Zgłoś nadużycie
Galicka O.
Wolę się zastanawiać nad tym jak się go pozbyć a nie jakiego on jest rodzaju. Jak chudłam na tabsach iqgreen to chyba niechcący rykoszetem te tabletki zlikwidowały też cell. Więcej już do tego nie doprowadzę na pewno bo okropieństwo okropnie wygląda.
Dodano: 2016-03-04 01:28:23 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×