Jak prawidłowo czyścić uszy?

W pielęgnacji uszu popełniamy bardzo wiele błędów. Większość z nich wynika po prostu z nieświadomości. Niestety, może to prowadzić do problemów, dlatego lepiej dowiedzieć się jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja naszych uszu.

jak czyścić uszy.jpg

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Czyszczenie uszu to nie lada wyzwanie. Pozbycie się woskowiny usznej sprawia nam dość dużo problemu. Choć metod jest wiele, niestety, choć jesteśmy tego nieświadomi, większość z nich stanowi dla nas zagrożenie i może powodować niemałe problemy.

Woskowina w naszych uszach jest produkowana przez gruczoły łojowe po to, by skórę w naszych uszach  utrzymać wilgotną i zbierać martwy naskórek jaki się tam zbiera. Nasze ciało jest przystosowane do czyszczenia uszu poprzez wyrzucanie tej woskowiny na zewnątrz, co jednak nam wydaje się bardzo nieestetyczne i staramy się z tym walczyć. Dlatego trzeba mieć świadomość, że czyszcząc uszy, w pewien sposób zaburzamy naturalny proces.

Choć może się to wydać dziwne, przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z używania patyczków do uszu. Nieprawidłowe czyszczenie za ich pomocą może sprawić, że nasze uszy będą produkować jeszcze więcej wydzieliny. Co więcej, za pomocą takiego patyczka można popchnąć wydzielinę w głąb uszu, gdzie utworzy ona zator i zatka ucho. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u lekarza. Oprócz tego kiedy wsadzimy patyczek odrobinę za daleko, może dojść nawet do przebicia błony bębenkowej.

jak czyścić uszy.jpg

Złe czyszczenie uszu może prowadzić do problemów

Uszu nie powinno się także czyścić zwykłą wodą za pomocą strzykawki. Woda może przedostać się za wosk i wlać w miejsca, gdzie nie powinna się dostać, robiąc przy tym nie małe szkody dla naszych uszu. Zatem co powinniśmy zrobić, by nasze uszy były czyste?

Jedną ze skutecznych i bezpiecznych metod jest zakrapianie uszu nadtlenkiem wodoru. Umieszczenie jedne lub dwóch kropli w naszym uchu około 10 minut przed wejściem pod prysznic sprawi, że nadtlenek będzie się skraplał i w ten sposób pomoże pozbyć się woskowiny z uszu. Taką metodę powinno się stosować raz w miesiącu. 

Może się zdarzyć także, że ze względu na suchą skórę w Twoich uszach, będą one produkować większą ilość wydzieliny, aby temu zapobiec wystarczy codziennie umieścić kroplę olejku mineralnego w uchu co nawilży skórę.

Jeśli jednak w przeszłości Twoja błona bębenkowa została uszkodzona, lub wykonywane były jakieś zabiegi na uszach stosowanie tych metod nie jest wskazane, gdyż może wywołać infekcje. 

 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Wtorek 27.01.2015 (aktualizacja: 2015-01-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Ja już wiem, że największy błąd, to czyszczenie uszu patyczkami. Teraz zamiast patyczków używam sprayu fonix. Ma szeroką końcówkę do aplikacji, więc jest bezpieczny i szybko rozpuszca woskowinę
Dodano: 2018-01-24 19:52:47 Zgłoś nadużycie