Jak zapobiec starzeniu włosów?

Czy włosy się starzeją? Tak. Podobnie jak skóra z wiekiem tracą elastyczność, zdolność regeneracji i świeży wygląd. Jest jednak sposób by opóźnić ten proces. Jaki? Zapraszamy do artykułu.

Jak zapobiec starzeniu włosów?

Jak zapobiec starzeniu włosów?


Po czym poznać, że Twoim włosom przybyło lat? Jest kilka symptomów: stały się rzadsze, cieńsze, wolniej rosną, stają się suche i kruche oraz pojawia się siwizna. Dlaczego tak się dzieje, że włosy z czasem tracą kondycję? Z czasem zmniejsza się aktywność genów odpowiedzialnych za powstawanie dwóch ważnych rodzajów keratyny (główny materiał budulcowy włosa). Kiedy tak się dzieje, zmienia się też struktura włosów (stają się kruche i łamliwe).

Naukowcy odkryli, iż dostarczanie włosom odpowiednich składników może opóźnić proces starzenia się włosa. Najbardziej stymulującą substancją jest koenzym Q10. Znajdziesz go w niektórych maskach do włosów oraz odżywkach. Gdy zauważysz u siebie oznaki starzenia się włosów, dobry szampon już nie pomoże. Potrzebujesz całkiem nowych kosmetyków, tzw. antystarzeniowych.

Są to preparaty o nowoczesnej technologii. Dzięki nim włosy staną się gęstsze i grubsze. Wspomniany wyżej koenzym Q10 pobudza cebulki włosów do ponownej produkcji kolagenu. Włosy znów będą mocne i lśniące. Niestety coraz mniej cząsteczek melaniny sprawia, że włosy tracą swój naturalny kolor i pokrywają się siwizną. Możesz pofarbować włosy, ale raczej rób to w salonie fryzjerskim, gdyż musisz pamiętać, że siwe włosy inaczej absorbują farby. Uzyskany odcień może być zbyt jasny lub zbyt ciemny i tylko doda Ci lat.

Jak zapobiec starzeniu włosów?

Jak zapobiec starzeniu włosów?


Na to kiedy zaczniesz siwieć największy wpływ mają czynniki genetyczne. Jeśli twoja mama pierwszy siwy włos odkryła już koło 30 roku życia, to wielce prawdopodobne, że u Ciebie też to nastąpi. Nie jest jednak tak, że nie możesz nic zrobić w tej kwestii i zdana jesteś tylko i wyłącznie na genetykę. Tryb życia jaki prowadzisz ma ogromny wpływ na kondycję Twoich włosów. Dlatego też, odżywiaj się zdrowo, pij spore ilości wody i świeżo wyciskane soki owocowe, staraj się unikać stresujących sytuacji, znajdź czas na relaks, ponadto odpowiednio pielęgnuj swoje włosy.

W sezonie jesiennym i zimowym, gdy włos wypada częściej i jest osłabiony stosuj dodatkową suplementację, możesz także stosować ampułki do włosów - są naprawdę świetne! Chroń włosy przed promieniowaniem UV. Jego zbyt duża ilość osłabia włos, powoduje, że szybciej się starzeje i traci swój pigment.

Nie panikuj, gdy zobaczysz u siebie pierwsze oznaki starzenia się włosów, tylko odpowiednio się o nie zatroszcz. Procesu tego nie można całkowicie wyeliminować, ale można go spowolnić. Zacznij już dziś!


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock
Dodał(a): Agnieszka Podgórska , Środa 20.11.2013 (aktualizacja: 2013-11-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×