Kiedy kosmetyk traci ważność?

Zdarza Ci się stosować przeterminowane kosmetyki? Zobacz, jak rozpoznać utratę ich ważności, oraz jakie mogą być skutki ich używania.

Kiedy kosmetyk traci ważność?

Kiedy kosmetyk traci ważność?


Kupujecie kosmetyk, napoczynacie go, a potem o nim zapominacie i po jakimś czasie chcecie do niego wrócić? Czas szybko leci, a wiele produktów swoją przydatność utrzymuje przez kilka miesięcy od pierwszego użycia, lecz oczywiście często nie pamiętamy kiedy to było.

Jakie są oznaki utraty ważności kosmetyku?

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest zapach. Nie musimy się przejmować, kiedy jest on tylko trochę mniej intensywny od pierwotnego, lecz kiedy wyczuwamy w nim kwaskowate nuty, lub zjełczałość, należy go wyrzucić.

Kolejnym symptomem jest zmiana jego konsystencji. Może być ona dużo gęstsza od pierwotnej, lub wręcz odwrotnie - może zawierać więcej wody. To oznaka zakończonego okresu przydatności kosmetyku. Podobnie widoczną oznaką są wszelkie naleciałości na produkcie, które mogą sygnalizować pojawienie się bakterii.

Kosmetyki z upływem terminu ważności również zmieniają swoją barwę - zazwyczaj na jaśniejszą, lub rozwarstwiają się.

Kiedy kosmetyk traci ważność?

Kiedy kosmetyk traci ważność?Jaka jest szacunkowa trwałość produktów do makijażu?

Przyjmuje się, że maskara może nam służyć przez ok. 3 miesiące, cienie do powiek ok. 2 lata, podobnie jak eyeliner. Z kolei podkład i szminka nadają się do użytku przez ok. rok od napoczęcia. Róż w kremie może być używany od 6 do 12 miesięcy. Należy pamiętać, że kosmetyki powinny być przechowywane w zacienionym miejscu, a już na pewno nie na słońcu.

Czym może skutkować stosowanie przeterminowanych produktów? Przede wszystkim podrażnieniami, reakcjami alergicznymi, czy zapaleniem spojówek.


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock

Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Piątek 21.02.2014 (aktualizacja: 2014-02-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×