Kiedy paznokcie chorują

Lubisz eksponować swoje paznokcie za pomocą modnych, kolorowych lakierów? Stosujesz specjalne odżywki? W każdej chwili Twoje paznokcie mogą jednak zachorować. Przeczytaj opisy najczęściej występujących dolegliwości i sprawdź, jak im zapobiegać!

Kiedy paznokcie chorują

Czy nasze paznokcie mogą zachorować? Jeżeli wcześniej nie zastanawiałaś się nad tym problemem, to już Ci odpowiadamy: tak. Okazuje się, że istnieje wiele schorzeń, które mogą zaatakować płytkę paznokci. Koniecznie przeczytaj opisy najpopularniejszych, aby wiedzieć, czego powinnaś się wystrzegać oraz jak dbać o higienę paznokci, aby zawsze cieszyć się ich pięknym i zdrowym wyglądem.

Kiedy paznokcie atakują grzyby

Grzybica paznokci określana jest przez lekarzy jako najczęściej występująca dolegliwość. Uskarża się na nią bardzo wiele kobiet bez względu na wiek czy płeć. W jaki sposób można się zarazić tą chorobą? Niestety, jak się okazuje, na bardzo wiele sposobów.

Do zarażenia grzybicą paznokci dochodzi w momencie kontaktu naszych dłoni z zarodkami grzybów. Możesz być na nie narażona podczas przebywania w pomieszczeniach, gdzie rozłożone są wykładziny i dywany, kąpiąc się w stawie, dotykając gleby (np. podczas sadzenia kwiatów) oraz podczas kontaktu z czworonożnymi pupilami. Grzybicą możesz się również zarazić korzystając z jednego ręcznika wspólnie z innymi osobami lub u kosmetyczki, która używała pilniczka lub cążek u chorej klientki i nie zadbała o odpowiednią dezynfekcję przedmiotów. Miejsca, takie jak sauna czy basen również mogą być potencjalnie przyczyną zachorowania na grzybicę.

W jaki sposób sprawdzić, czy doszło do zarażenia grzybicą? Obejrzyj dokładnie płytkę paznokci. Czy zmieniła kolor na szary lub zielonkawy? A może do tego zauważyłaś jeszcze wzrost łamliwości paznokci? Jeżeli na powyższe pytania odpowiedziałaś twierdząco, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Wybrane leki przeciwgrzybicze znajdziesz również bez recepty w aptekach.

Moje paznokcie się łuszczą

Kolejną, również częstą dolegliwością paznokci jest łuszczyca. Charakteryzuje się ona powstawaniem na płytce miejscowych wgłębień, które są widoczne gołym okiem. Dodatkowo możesz zaobserwować również brunatne lub żółte przebarwienia. Mogą one pojawić się zarówno na jednym paznokciu, jak również zaatakować kilka jednocześnie. W dalszym postępowaniu nasilania się łuszczycy paznokci dochodzi do rozwarstwiania się płytek, które zaczynają robić się zgrubiałe i przybierają bardzo matowy koloryt.

Jeżeli zauważyłaś u siebie te objawy, niezwłocznie powinnaś zgłosić się do lekarza dermatologa, który po badaniu zaleci Ci odpowiednią kurację. Nie lekceważ tego schorzenia, ponieważ zbagatelizowane może prowadzić do nieestetycznych zniekształceń paznokci.

Jeżeli chciałabyś zapobiec pojawieniu się łuszczycy paznokci, powinnaś zażywać codziennie witaminę A oraz smarować paznokcie maścią salicylową.
Tekst: Emilia Czaczkowska

Źródło: MilionKobiet.pl

Korzystałam z książki "Piękne paznokcie - pielęgnacja i zdobienie" Aleksandry Sójki

wydawnictwo RM

Przeczytaj również:

Paznokcie na pokaz

Manicure japoński

Stop rozdwojonym paznokciomDodał(a): Emilia Czaczkowska , Wtorek 25.10.2011 (aktualizacja: 2011-10-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (7)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
drzwi
Pomocny artykuł, mam słabe paznokcie, które często się rozdwajają
Dodano: 2011-12-10 19:50:50 Zgłoś nadużycie
basia4ab
Bardzo dobry artykuł.Moje paznokcie się natomiast rozdwajają.Po takim rozdwojeniu płytki paznokcia, jest on cieniutki jak pergamin.Sporadycznie teraz maluję paznokcie, bo wydaje mi się, że to może powoduje lakier,że płytka paznokcia jest taka wrażliwa i się rozdwaja.
Dodano: 2011-11-12 08:37:05 Zgłoś nadużycie
rendus
Moje są łamliwe mimo iż staram się je nawilżać
Dodano: 2011-11-01 21:37:06 Zgłoś nadużycie
Milena
Na moich paznokciach, pojawiają sie takie białe plamki. raz jest ich więcej raz mniej. Nie wygląda to dobrze. Podejrzewam że brakuje im witamin. Co zrobić aby to znikło. pozdr.
Dodano: 2011-11-01 10:50:07 Zgłoś nadużycie
paula2509
moje sie strasznie rozdwajają
Dodano: 2011-10-25 15:09:09 Zgłoś nadużycie
Qarola
mam bardzo wrażliwe paznokcie i bardzo łamliwe...
Dodano: 2011-10-25 14:02:41 Zgłoś nadużycie
migotka
Bardzo przydatne informacje o chorobach paznokci
Dodano: 2011-10-25 12:16:54 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×