Krążek wargowy - ta tradycja na pewno Was zszokuje

Aby poczuć się piękniejszymi, kobiety zazwyczaj stosują zabiegi medycycy estetycznej, czy chociażby zwyczajny makijaż, lecz nie na darmo mówi się 'co kraj to obyczaj'. W Etiopii kobietę kultywują tradycję... oszpecania ciała!

Krążek wargowy - ta tradycja na pewno Was zszokuje

Krążek wargowy - ta tradycja na pewno Was zszokuje


Krążek wargowy należy do długoletniej tradycji kultywowanej przez kobiety żyjące w dolinie Omo w Etiopii. Początek jego wykonywania datuje się na końcówkę XIX wieku. Jest on prawdopodobnie pozostałością po okresie niewolnictwa, kiedy to kobiety pochodzące z plemienia Mursi specjalnie okaleczały swoje ciała aby nie paść ofiarami handlarzy niewolnikami. Cały proces okaleczania rozpoczyna się ok. 15-18 roku życia i towarzyszy mu również wybicie dwóch zębów w dolnej szczęce. 

Kobiety okaleczają swoje ciało, ponieważ wpływa to na znalezienie męża oraz wysokość posagu. Przyszły mąż musi dać rodzinie narzeczonej tyle sztuk bydła, aby odpowiadała ona wielkości krążka. Co prawda rząd w Etopii chce aby zakazano noszenia krążków i faktycznie ta tradycja powoli zanika wśród młodszych pokoleń, lecz jak widać są i tacy, co to ją żywo kultywują.  

Ekipa filmowa z Australii pod przewodnictwem Abrahama Joffe'a w czasie jednej z wycieczek po dolinach południowej Etiopii spotkała kobietę z największym krążkiem wargowym na świecie, który mierzy 19,5 cm średnicy i ma ponad 59 cm w obwodzie! Jego posiadaczką jest 20-letnia Ataye Eligidagne. 

Dla Ataye noszenie tej "ozdoby" jest zupełnie naturalną sprawą, ponieważ od zawsze spotykała się z kobietami je noszącymi. Dojście do takiego rozmiaru swojego krążka zajęło jej ponad 3 lata i jest z niego niezwykle dumna. Jej przyszły mąż na pewno pozostawi jej rodzicom spory posag. 

Zobaczcie nagranie, które zostało wykonane przez ekipę telewizyjną, która spotkała Ataye:
Źródło: MilionKobiet.pl/ YouTube
Foto: YouTubeDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Poniedziałek 13.10.2014 (aktualizacja: 2014-10-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
bez komentarza...
Dodano: 2014-11-10 18:44:39 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×