Nie strasz zapachem stóp

Wstydzisz się zdejmować buty w odwiedzinach z powodu nieprzyjemnego zapachu stóp? Przedstawiamy Wam sposoby na zapobieganie takiemu stanu rzeczy!

Nie strasz zapachem stóp

Nie strasz zapachem stóp


Nieprzyjemny zapach stóp często bywa poważnym ograniczeniem w życiu prywatnym. Zazwyczaj jest on spowodowany bakterią, której pojawieniu sprzyja ciepłe, wilgotne środowisko, czyli spocone stopy, wilgotne skarpetki oraz przepocone buty.

Nie należy załamywać się z tego powodu. Istnieją domowe sposoby na zaradzenie temu problemowi!

Pot wydzielany przez gruczoły potowe stóp składa się z wody, składników mineralnych oraz produktów ubocznych przemiany materii. Pot ten ulega rozkładowi pod wpływem bakterii, przez co powstaje nieprzyjemny zapach. Jeżeli nasze stopy wykazują tendencję do tego typu przypadłości, na pewno pomocne okaże się ich mycie mydłem antybakteryjnym i wycieranie do sucha. Jeżeli istnieje potrzeba, taką czynność czasami trzeba powtarzać kilka razy dziennie.

Jeżeli problem pocących się stóp jest duży, możemy im przygotować solną kąpiel. Wystarcz 0,5 szklanki soli grubokrystalicznej rozpuścić w pół litra wody i w takim roztworze namoczyć stopy, następnie nie płukać, tylko wytrzeć. Roztwór skutecznie wysuszy stopy, działając niczym kąpiel w morzu.

Stopy podobnie jak pachy potrzebują antyperspirantów. Jeżeli wychodzisz z założenia, że antyperspiranty do stóp, to tylko wymysł producentów, to jesteś w błędzie. Jest to niezwykle skuteczny środek także do stóp, gdyż zabija bakterie odpowiedzialne za powstawanie brzydkiego zapachu oraz zmniejsza pocenie. Z pomocą przyjdzie także talk, który skutecznie wchłonie wilgoć stóp. Pomocna okaże się także skrobia kukurydziana, która wsypana do butów doskonale wchłonie wilgoć i zapobiegnie nieprzyjemnemu zapachowi butów i stóp.

Najlepsze w takich przypadkach będą skarpetki z bawełny oraz wełny, które pozwolą skórze oddychać. Nie zapominajmy też o oczywistej rzeczy, czyli codziennej zmianie skarpetek. Ważne jest także pranie obuwia, które daje nam takie możliwości, czyli np. trampki, adidasy, następnie dajmy im dokładnie wyschnąć. Obuwie będzie skutecznie odświeżone.

Wilgoć z obuwia wchłonie także soda oczyszczona, którą możemy wsypać do obuwia -ok. 2 łyżeczek. Jeżeli mamy czas, możemy pomieszać łyżeczkę sody z łyżeczką suszonych liści szałwii i taką mieszankę wsypywać co wieczór do obuwia, dzięki czemu będzie ono przyjemnie pachniało. Nie zapomnijmy tylko przed założeniem obuwia dokładnie wytrzepać mieszanki

Nie zapominajmy, że stres zwiększa wydzielanie potu, przez co bakterie szybciej się rozwijają, zatem jeżeli stres często jest Twoim towarzyszem, warto zmienić styl życia, poznać sposoby relaksacji.

Z pomocą przyjdą także domowe zabiegi, np. kąpiel stóp w wodzie z dodatkiem octu jabłkowego lub winnego, moczenie stóp w czarnej herbacie. Możemy też zetrzeć kawałek korzenia imbiru, papkę zawinąć w gazę i włożyć to do gorącej wody - otrzymany specyfik powinniśmy wcierać w stopy przez ok. 2 tygodnie.

Macie jakieś swoje sposoby zapobiegania nieprzyjemnemu zapachowi stóp?


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 07.11.2013 (aktualizacja: 2013-11-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×