Ochrona włosów przed łupieżem

W jaki sposób powinnaś chronić swoje włosy przed łupieżem, który atakuje szczególnie zimą? Przeczytaj porady naszego eksperta!

łupież


Jeśli z twojej skóry głowy spadają białe, małe suche płatki naskórka, prawdopodobnie mamy do czynienia z łupieżem suchym. Natomiast białe lub żółtawe, większe, tłuste płaty pojawiające się na twoich włosach to efekt łupieżu tłustego, cięższej i trudniejszej do wyleczenia odmiany łupieżu. W każdym z powyższych przypadków pewne jest, że twoją skórę zaatakowały drożdżaki.

Zima jest okresem sprzyjającym powstawaniu łupieżu. Wpływ na to ma ogólne osłabienie organizmu i przebywanie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza. Innymi, równie ważnymi czynnikami powodującymi powstawanie łupieżu, są również: brak zachowania zasad higieny osobistej, stresujący tryb życia, zaburzenia hormonalne czy podatność na alergie.

Aby zminimalizować ryzyko powstawania łupieżu, powinniśmy stosować kilka prostych zasad:

a) stosujmy odpowiednie dla naszych włosów kosmetyki – szampon, odżywkę, produkty do stylizacji z właściwościami pielęgnacyjnymi. Jeśli podczas stosowania jakiegokolwiek produktu czujemy swędzenie, natychmiast powinniśmy zmienić kosmetyk. Aby mieć pewność, że dany kosmetyk jest odpowiedni dla nas, możemy udać się do naszego stylisty i porozmawiać z nim na ten temat.

b) przykładajmy uwagę do dokładnego spłukiwania szamponów i odżywek. To niezmiernie ważne, jeśli nie chcemy narazić naszej skóry na swędzenie i pojawienie się nieestetycznego łupieżu. Zanim użyjemy szamponu, dokładnie powinniśmy spłukać włosy z pozostałości zanieczyszczeń. Dopiero potem nakładamy szampon na dłonie, zwilżamy je odrobiną wody, rozmasowujemy produkt i nakładamy na włosy. Jeśli szampon nie wytwarza piany, nie dokładajmy produktu, ale ponownie umyjmy włosy.

c) stylizację ograniczajmy do niezbędnych produktów. Zawsze powtarzam swoim klientom, że łazienka nie powinna wyglądać jak drogeria. Do pielęgnacji i stylizacji wystarczają zwykle 4 produkty: szampon i odpowiednio dobrana odżywka z funkcją stylizacyjną (czyli już na etapie mycia i odżywania stylizujemy włosy – podnosimy od nasady, wygładzamy lub aktywujemy loki), lekki produkt do stylizacji i odpowiedni do wykończenia fryzury. Nic więcej!

d) jeśli korzystamy z basenu, zawsze umyjmy włosy szamponem oczyszczającym, który usuwa z włosów chlor nadmiernie wysuszający skórę głowy lub powodujący powstawanie miejsc łojotokowych.

e) dobry zwyczaj, nie pożyczaj. Stosuj tą zasadę w przypadku przyborów do włosów!

f) odpowiednie odżywianie – bogate w witaminy składniki ograniczą osłabienie organizmu i tym samym nie pozwolą pojawić się łupieżowi.

Pamiętajmy, że lepiej i łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Gdy jednak zaatakuje nas łupież, najpierw spróbujmy dokładnie przyjrzeć się powyższym zasadom. Pamiętajmy, że łuszcząca się skóra nie zawsze jest łupieżem. Niewielkie, sporadyczne łuszczenie się skóry jest normalnym zjawiskiem związanym z fizjologią skóry. Gdy jednak jesteśmy pewni, że to prawdziwy łupież, zastosujmy produkty specjalnie przeznaczone do skóry z łupieżem – można je także zakupić w salonach fryzjerskich.

Olga Sobocińska

Ekspert MilionKobiet.pl: Olga Sobocińska
Główna Stylistka Fryzur KMS California w Polsce


Przeczytaj również:

Puszyste? Naturalnie! 

Zapleć sobie warkocz

Najmodniejsze fryzury sezonuDodał(a): Emilia Czaczkowska , Piątek 13.01.2012 (aktualizacja: 2012-01-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
migotka
ja zauważyłam że odkąd nosze czapkę przy grzywce pojawia mi się łupież, który swędzi
Dodano: 2012-01-16 16:03:28 Zgłoś nadużycie
bboybemybaby
ja mam problem z wypadaniem i łamaniem :(
Dodano: 2012-01-13 17:01:45 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×