Określ swój typ urody!

Analiza kolorystyczna jest pierwszym i najważniejszym etapem konsultacji wizerunkowej, podczas której nasza uroda zostaje poddana dokładnej analizie. W Polsce najpopularniejsza i podstawowa jest analiza kolorystyczna wg systemu 4 pór roku. Jest to podział, który opiera się na temperaturze kolorów i dzieli typy urody na ciepłe i zimne.

Określ swój typ urody!

Określ swój typ urody!


Zasadniczo każdy z nas nosić może wszystkie kolory, jednak w zależności od typu urody w pewnych kolorach będziemy się prezentować lepiej odejmą nam lat, będziemy bardziej "wyraziści", a inne nas zdominują, przytłoczą podkreślą niekorzystne mankamenty naszej urody. Niepasujące do nas kolory sprawiają, że cera wygląda na zmęczoną, podkreślone są wszystkie niedoskonałości.

Analizę kolorystyczną przeprowadza się na podstawie odcienia cery, koloru włosów i oczu.
Podczas analizy kolorystycznej dochodzi do ustalenia indywidualnej palety barw harmonizującej z danym typem urody. Profesjonalna analiza kolorystyczna stanowi podstawę trafnego doboru makijażu, garderoby oraz dodatków, odpowiada także na pytanie, dlaczego w pewnych barwach wyglądamy lepiej niż w innych?  
Stosując analizę kolorystyczną potrafimy przyporządkować określoną osobę do jednego z podstawowych czterech typów urody, noszących nazwy pór roku: wiosna, lato, jesień, zima. W odniesieniu do każdego z tych typów istnieje wiele różnic: są np. „delikatne” zimy czy też „wyraziste” wiosny. Wszystko tu zależy od indywidualnych czynników, dlatego określenie „pory roku” jest dopiero wstępem do analizy kolorystycznej.

Pani Wiosna

Spośród wszystkich typów kolorystycznych Wiosna ma najdelikatniejszą karnację. Skóra jest przezroczysta, blada o odcieniu lekko żółtawym, kości słoniowej, złocisto-beżowym lub brzoskwiniowym. Wiosny często są piegowate i łatwo się rumienią.

Włosy Pań wiosen są jasne, delikatne i cienkie z ciepłymi rudym lub złotawym odcieniem. Najczęściej spotykane kolory to: złoty blond, rudawy blond, lniany, słomkowy, jasny kasztan, marchewkowo-rudy, aż po miodowy i złotobrązowy.

Oczy są przejrzyste o delikatnych mało intensywnych, ale czystych kolorach często przezroczyste błękitne, przezroczyste zielone, szaro-zielone, niebiesko-zielone, złotobrązowe. Jasna oprawa oczu, tęczówki wyraźnie odcinają się od białka. Tęczówki często pokryte są złoto-brązowymi, złotymi lub zielonymi cętkami. Źrenica zazwyczaj oddzielona jest od tęczówki wyraźną obwódką w kolorze złotym lub złoto-brązowym.


Pani Lato

Osoby w typie kolorystycznym „lato” są bardzo zróżnicowane. Ich cera może przybierać jasny odcień, delikatny, prawie mleczny lub blado-beżowy, przez pastelowy aż po zdecydowanie różowy z przebijającym ukrwieniem i naczynkami.

U pań o tym typie kolorystycznym również pojawiają się piegi, ale w przeciwieństwie do Wiosen nie w kolorze złoto-brązowym, lecz chłodno szaro-brązowym.

Letni kolor włosów jest tak samo zróżnicowany jak odcień cery od jasnego blond po średni brąz. W grupie Pań o letnim typie urody spotykamy platynowe blondynki, szatynki o włosach jasno lub ciemnobrązowych (zawsze w popielatej tonacji). Włosy Lata wyraźnie ciemnieją wraz z wiekiem, natomiast przy długim przebywaniu na słońcu włosy mogą żółknieć.

Oczy wielu Pań w letnim typie urody mają matowy, zamglony wygląd, białka mają odcień mleczny i nie kontrastują silnie z tęczówką. Najczęściej spotykane kolory oczu: szaro-niebieskie, niebieskie błękitne, szaro-zielone, szaro-piwne, rzadziej zielone kocie, szaro-brązowe.
Pani Jesień

Dla Pań o tym typie kolorystycznym charakterystyczną cechą jest intensywnie złocista tonacja ich cery. Odnosi się to do wszystkich jesieni bez względu na to czy ich cera jest blado-przezroczysta, jasna w kolorze słoniowej, kremowo-brzoskwiniowa czy bardzo intensywna złocisto-beżowa lub oliwkowa. Drugą charakterystyczną cechą typu jesiennego są piegi w ciepłym intensywnym kolorze rudym bądź złocisto-beżowym.

Charakterystycznym jesiennym kolorem włosów jest rudy, począwszy od bursztynowego blond, przez marchewkę i miedziany aż po kasztanowy i złoto-brązowy. Często spotykamy też jesienne szatynki i brunetki, przy czym ich włosy zawsze mają refleksy złote lub czerwone. Włosy Pań o tym typie kolorystycznym są bujne, gęste i błyszczące.

Kolor oczu Pani Jesieni jest intensywny i nasycony, większość ma oczy brązowe lub zielone. Brązowe przybierają wszelkie ciepłe odcienie od bursztynu, topazu, złotego brązu, przez rude, aż po intensywne odcienie brązu czekoladowego. Zielone zaś są często przejrzyste jak szkło i intrygujące, spotkać można również Panie o oczach piwnych lub ciemno-oliwkowych. Nieliczne Jesienie mają oczy o barwie jasnego błękitu. Charakterystyczną cechą jesieni jest obecność na tęczówce pojedynczych plamek: złotych, brązowych lub czarnych.

Pani Zima

Cera Pań o zimowym typie urody wyraźnie dzieli się na dwie grupy:
- typ królewny śnieżki: - bardzo jasna, chłodna porcelanowa skóra, czasami z subtelnymi zaledwie zauważalnymi odcieniami błękitu lub różu. Ten typ zimowy z reguły nie miewa rumieńców najczęściej odcień cery jest śnieżno-biały. Panie –królewny śnieżki bez makijażu wydają się blade wręcz przezroczyste. Niezbyt dobrze znoszą kąpiele słoneczne, opalają się na czerwono a ich cera szybko powraca do śnieżno białego zabarwienia.
- typ orientalny: - cera oliwkowa odcieniem kamiennego beżu lub złamanego brązu. Ten typ kolorystyczny często mylony jest z typem jesiennym. Łatwo uniknąć pomyłki przykładając do twarzy klientki chusty w złotej tonacji. Karnacja zimy w towarzystwie ciepłych, złocistych barw wydaje się ziemista, ożywiają ją jedynie chłodne nasycone kolory.

Ostatni z podstawowych typów urody to zima: osoby takie mają włosy chłodne w odcieniach od ciemnobrązowych po granatowo-czarny, bądź kruczoczarny silnie kontrastujący z bladością cery. Szatynki mają włosy o barwie jasnego, popielatego brązu, aż po ciemny szarawy brąz oraz kolor czarno-brązowy, czasem z czerwonymi refleksami

Oczy Królewny śnieżki są ciemne (niebieskie, zielone, piwne, miodowe, szare, brązowe, niemal czarne), ale także jasne w kolorze lodowatego błękitu, szklistej, zimnej zieleni i turkusu.
Kolor tęczówki jest błyszczący, nasycony (bez domieszek) zawsze intensywny, uwidacznia się silny kontrast między czystą bielą gałki ocznej a kolorem tęczówki.Wioletta Wypijewska

Wioletta Wypijewska

Mistrzyni Świata Make-Up

wizażystka i szkoleniowiec KRYOLAN

Foto: Kama Bork
Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Poniedziałek 19.08.2013 (aktualizacja: 2013-08-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×