Pielęgnacja włosów po stylizacji

W jaki sposób dbać o włosy poddawane częstym stylizacjom? To bardzo trafne pytanie, bardzo często zadawane przez moje klientki. Mimo wielu porad w różnych pismach, nadal wiele z was ma mętlik w głowie. Dodatkowo ilość oferowanych produktów w sklepach nie ułatwia wybrania tego jednego, najbardziej odpowiedniego produktu, który pomoże w odbudowie zniszczonych włosów. W prosty sposób przedstawię, jakie mogą być przyczyny złego stanu włosów i jak je niwelować.

włosy po stylizacji

Włosy prostowane bądź kręcone na lokówkę/prostownicę

Zapobieganie uszkodzeniom podczas prostowania: Przede wszystkim powinnaś dobrać szampon i odżywkę, które chronią włosy przed wysoką temperaturą. To podstawa udanego prostowania oraz skutecznej ochrony przed termostylizacją. Następnie zastosuj krem do prostowania, jeśli masz włosy suche, szorstkie, mało podatne lub bardzo kręcone (na mokre i ewentualnie także na suche włosy). Susz zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, a po całkowitym wyschnięciu wyprostuj.

Regeneracja włosów zniszczonych prostowaniem:
Myj i odżywiaj włosy szamponem nawilżającym. Co kilka myć włosów zastosuj maskę regenerującą. Zostaw włosy do wyschnięcia. Zamiast powielać prostowanie zastosuj krem wygładzający, który lekko rozprostuje włosy bez konieczności użycia prostownicy. Możesz także zastosować całą serię wygładzająco-nabłyszczającą (szampon, odżywka, krem), która dodatkowo dobrze pielęgnuje włosy. Następnie chłodnym powietrzem suszarki wygładź włosy na dużej okrągłej szczotce. Jeśli końce są nadal rozpuszone, zastosuj serum – w bardzo niewielkiej ilości! Jednak pamiętaj, serum (potocznie zwane jedwabiem) nie jest ochroną przed wysoką temperaturą.

Włosy często suszone

Samo suszenie włosów nie niszczy ich w takim stopniu jak nieodpowiedni sposób, w jaki je wykonujemy. Najczęściej popełniane błędy podczas suszenia to: gorące powietrze, suszenie pod włos, zbyt bliski kontakt suszarki z włosami.

Zapobieganie uszkodzeniom podczas suszenia:
Szampon i odżywka chroniące przed wysoką temperaturą to fundament, na którym opiera się bezpieczna stylizacja. Ciekawym rozwiązaniem są produkty zawierające miętę wodną, która łagodzi tzw. stres termiczny, czyli chłodzi i uspokaja włosy poddawane wysokiej temperaturze. Aby zminimalizować czas, w jakim suszysz włosy, zastosuj specjalny produkt, który przyspieszy suszenie i ochroni włosy przed wysoką temperaturą. Jeśli wygładzasz włosy na szczotkę, warto zastosować krem z serii wygładzającej. Natomiast zawsze susz włosy chłodnym powietrzem, zgodnie z kierunkiem ich wzrostu (od góry do dołu). Suszarkę trzymaj przynajmniej 5 cm od powierzchni włosów.

Regeneracja włosów zniszczonych suszeniem:
Zniszczone, osłabione włosy wymagają specjalnej troski. Przesuszone włosy, które straciły nawilżenie, z uszkodzonymi łuskami, przez które do wnętrza włosa dostają się wszystkie negatywne czynniki zewnętrzne, powinny być otoczone opieką nie tylko na etastylizacja włosówpie mycia, ale także podczas dalszych etapów stylizacji. Odżywka nawilżająca, zawierająca antyoksydanty oraz składniki, które odbudowują powierzchnię włosa (produkty z naturalnymi składnikami takimi jak np. winogrona, aloes), to "must have" w twojej łazience. Zastosuj produkty do stylizacji, które zadziałają także w temperaturze pokojowej, dzięki czemu twoje włosy odpoczną od suszenia.

Włosy często tapirowane

Włosy suche są mniej wrażliwe na uszkodzenia. Tapirowanie (głównie nasady włosów) służy do podnoszenia ich, uzyskania większej objętości. Jest także dobrym fundamentem do różnych upięć. Źle wykonane mocno uszkadza powierzchnię włosa.

Zapobieganie uszkodzeniom podczas tapirowania: tapiruj włosy odpowiednio nawilżone. Odżywka do włosów jest idealną ochroną włosa. Nie używaj metalowych grzebieni do tapirowania. W trakcie pracy mocno napręż partię włosów i wykonaj kilka stanowczych ruchów grzebieniem. Aby uniknąć powielania tej czynności w trakcie dnia czy nocy, spryskaj taką partię lekkim lakierem (tam, gdzie były tapirowane) i delikatnie rozczesz specjalnym grzebieniem ze szpikulcami bądź szczotką z włosia naturalnego. Na rynku są już dostępne natychmiast działające odżywki, które można zastosować na już wymodelowane (także tapirowane) włosy. Taki produkt jest bezwodny (podczas aplikacji nie zniszczy nadanego kształtu), odżywi i ochroni włos.

Regeneracja włosów zniszczonych tapirowaniem: odpocznij od tych czynności przez jakiś czas. Zastosuj dobre szampony regenerujące zniszczoną powierzchnię włosa, odżywki (ale nie nakładaj na nasadę!), a zamiast tapirowania użyj specjalnych produktów, które podniosą włosy od nasady podczas suszenia i modelowania. Jeśli nadal włosy opadają, może warto odświeżyć strzyżenie? Ciężkie, długie włosy nie utrzymają się odbite od nasady.

Włosy często lakierowane

Zapobieganie uszkodzeniom podczas lakierowania: w tym przypadku trzeba trzymać się zasady im mniej, tym lepiej. Chcąc utrwalić fryzurę, wcale nie trzeba wylać pół butelki lakieru. Włosy tak obciążone opadną, stracą nadany kształt i będą posklejane. Lakier powinien być rozpylany ok. 20 cm od głowy. Choć ciężko w to uwierzyć, są już dostępne takie lakiery, które mają w swoim składzie składniki nawilżające i regenerujące. I faktycznie działają!

Regeneracja włosów zniszczonych lakierowaniem: Szampon i odżywka odpowiednia do twojego rodzaju włosów. W przypadku włosów połamanych, trzeba regularnie podcinać końce lub najlepiej skusić się na głębsze strzyżenie. Zamiast lakierować włosy na etapie suszenia możemy zastosować pasty, kremy, które także utrwalą nadany kształt i dodatkowo nie wysuszą włosów.


Olga Sobocińska

Ekspert MilionKobiet.pl: Olga Sobocińska
Główna Stylistka Fryzur KMS California w PolscePrzeczytaj również:

Puszyste? Naturalnie! 

Zapleć sobie warkocz

Najmodniejsze fryzury sezonu


Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Środa 15.02.2012 (aktualizacja: 2012-02-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Kasandra31
Bardzo często przez stylizację włosów, stają się one niemiłe w dotyku, a przy tym także mocno przesuszone. W związku z tym na pewno podstawą pielęgnacji powinien być taki szampon do włosów suchych https://sklep.farmona.pl/szampony-do-wlosow-radical/929-radical-szampon-odbudowujacy-330ml-5900117099407.html , który to odpowiednio je nawilży, a także sprawi, że będą miękkie i delikatne w dotyku.
Dodano: 2017-02-28 17:02:14 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×