Podłoże cellulitu jest w genach

Cellulit to jeden z najbardziej uporczywych defektów skóry, dlatego też prowadzi się wiele badań na ten temat. Dzięki nim wiemy zdecydowanie więcej na temat przyczyn jego powstawania. A to właśnie na nich powinna być opierana terapia antycellulitowa, o czym często zapominamy.

Podłoże cellulitu jest w genach

Podłoże cellulitu jest w genach


W medycynie coraz częściej sięga się do informacji zawartych w genach. Zaczyna z nich korzystać także świat kosmetyki. Znaczna część schorzeń skóry jest bowiem związana ze specyfiką naszego DNA. Również cellulit ma w dużej mierze podłoże genetyczne. Źródło leży w specyfice tkanki tłuszczowej, której nieprawidłowe stany bezpośrednio przekładają się na powstawanie pomarańczowej skórki. Przerost komórek tłuszczowych powoduje, że uciskają one na naczynia krwionośne i zaburzają prawidłowe krążenie krwi. Wtedy to skóra traci swoją jędrność i napięcie. Otyłość jest więc jedną z głównych przyczyn powstawania lipodystrofii, czyli cellulitu. Warto przy tym wiedzieć, że podstawową ilość komórek tłuszczowych mamy zapisaną w DNA.

Gdy waga jest w normie

Cellulit nie jest domeną wyłącznie osób zmagających się z nadprogramowymi kilogramami. Coraz częściej dotyczy osób szczupłych i prowadzących zdrowy styl życia. Wśród nich najczęściej problemu dopatruje się w zaburzeniach mikrokrążenia. Do komórek nie dociera wówczas wystarczająca ilość tlenu i substancji odżywczych, znacznie utrudnione jest również usuwanie z organizmu toksyn. W organizmie gromadzi się woda powodująca obrzęki i opuchnięcia. Prowadzi to do osłabienia naszego największego i bardzo wymagającego narządu, czyli skóry. Z kolei krążenie jest osłabione przez siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Również w przypadku tych przyczyn powstawania pomarańczowej skórki dużą rolę może odgrywać nasze DNA. Odkryto, że pewne warianty genu ACE mogą wpływać na wystąpienie umiarkowanego i ciężkiego cellulitu. Jest on bowiem powiązany z regulacją ciśnienia krwi, utrzymaniem prawidłowego bilansu wodnego i odpowiednią pracą naczyń krwionośnych.

Podłoże cellulitu jest w genach

Podłoże cellulitu jest w genach


Plan to podstawa

Skuteczna walka z cellulitem polega przede wszystkim na usunięciu przyczyn, a nie objawów. Zanim zaczniemy go usuwać, warto poznać przyczyny jego powstania. Na początek przydatne mogą być testy genetyczne. Pozwalają na wykrycie indywidualnych predyspozycji wynikających z DNA do tycia, określając szybkość metabolizmu, poziom hormonu produkowanego przez komórki tłuszczowe pobudzające wątrobę i mięśnie do uzyskiwania energii z tłuszczu, skłonność do posiadania podwyższonego poziomu trójglicerydów i występowania efektu jojo, czy reakcję insuliny na ćwiczenia fizyczne. Najlepiej, aby wyniki testu były interpretowane przez lekarza, dietetyka, kosmetologa czy trenera. Wiedza na temat odziedziczonych uwarunkowań organizmu pozwoli im lepiej zrozumieć niektóre zachowania Twojego organizmu i skutecznie dobierać kolejne działania przeciw pomarańczowej skórce, np. wprowadzając dietę zgodną z profilem genetycznym pozwalającą na pozbycie się nadwagi. Należy również określić i wyeliminować inne czynniki wpływające na powstanie pomarańczowej skóry, tj. palenie, podjadanie słodyczy czy słonych przekąsek, noszenie obcisłych ubrań i wysokich obcasów.

Rozsądnie o kosmetykach


W zmaganiach z cellulitem pomagać mogą również dostępne środki kosmetyczne. Ważne jest przy tym określenie stopnia zaawansowania cellulitu, np. przy zastosowaniu skali Nürnbergera-Müllera, w której objawy pierwszego stopnia pomarańczowej skórki występują przy uszczypnięciu skóry. Na drugim poziomie pofałdowania są widoczne w pozycji stojącej, a na trzecim nawet gdy leżymy. Początkowe zmiany cellulitu dotyczą układu naczyniowego,a więc należy skupić się na zmniejszeniu przepuszczalność naczyń krwionośnych. W tych działaniach idealnie sprawdzą się flawonoidy i saponiny występujące w kasztanowcu zwyczajnym, lukrecji czy nagietku  - tłumaczy Katarzyna Suchocka - Po znormalizowaniu funkcjonowania układu naczyniowego i zmniejszeniu obrzęku, rozpoczyna się kolejny etap leczenia, który jest ukierunkowany na uaktywnienie spalania tłuszczów wewnątrz komórek. Pomocna nam w tym będzie na przykład kofeina, teobromina, aminofilina, jod, L-karnityna czy fosfadylocholina. Podczas gdy w pierwszej fazie rozwoju cellulitu wystarczy zazwyczaj odpowiednio dobrana dieta, zmiana stylu życia, suplementacja, ćwiczenia pobudzające krążenie czy masaże drenujące, tak w kolejnych fazach walkę należy wspomagać specjalnymi zabiegami, ponieważ należy dotrzeć do głębszych warstw skóry, inaczej substancje aktywne nie zadziałają. 

Przede wszystkim zapobiegaj

Należy przede wszystkim skupić się na profilaktyce i uwrażliwianiu kolejnych pokoleń na czynniki sprzyjające powstawaniu niechcianych zmian. Działania skierowane przeciw powstawaniu cellulitu opierają się głównie na dbaniu o zachowanie prawidłowej wagi ciała poprzez aktywność fizyczną oraz dietę, a także odżywianiu skóry. Stosowanie ich w codziennym życiu może więc nie tylko zapobiegać cellulitowi, ale mieć bardzo korzystny wpływ na ogólny stan organizmu. To ważne szczególnie dla osób, genetycznie narażonych na dolegliwości związane z nadwagą czy niedokrwieniem komórek.


Źródło: Mat. prasowe
Foto: ShutterstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 18.06.2014 (aktualizacja: 2014-06-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×