Porady urodowe babć

Obecnie mamy do wyboru pełen wachlarz kosmetyków i zabiegów, które pomagają nam w perfekcyjnym wyglądzie. Jak sobie radziły nasze babcie? Przedstawiamy Wam porady urodowe babć.

Porady urodowe babć

Porady urodowe babć


Dawniej nie mieliśmy całej gamy kosmetyków do pielęgnacji ciała, ani tym bardziej salonów kosmetycznych, z których możemy korzystać profilaktycznie, jak również w sytuacjach awaryjnych, a jednak nasze babcie całkiem dobrze się trzymają i w młodości też olśniewały swoją urodą. Czasem okazuje się, że ich sposoby na pielęgnację okazują się o wiele lepsze od obecnych rozwiązań kosmetycznych.

Jednym z takich sposobów było pocieranie twarzy plastrami rzepy. Warzywo to zawiera w sobie ważne witaminy, jak: C, A, B, E, które obecnie często są wykorzystywane do produkcji kosmetyków. Część osób jednak uważa, że rzepa wcale nie jest taka genialna na zmiany skórne i należy raczej sięgnąć po ananasa i papaję, które wpływają na regenerację naskórka. Nie ma co ukrywać, że owoce egzotyczne tylko nielicznej grupie osób były dostępne w dawnych czasach. Za to na pewno wiele babć korzystało ze zbawiennego dla skóry działania ziemniaka, czy ogórka, które to oczyszczają oraz działają ściągająco.

Babcie też twierdziły, że usuwanie brwi powoduje zaprzestanie ich porostu, co okazuje się prawdą! Wynika to z faktu, że w miarę usuwania brwi powstają blizny u nasady mieszka włosowego, przez co z czasem może dojść do tak dużego uszkodzenia, że mieszek zostanie uszczelniony i nie będzie możliwy odrost włoska.

Okazuje się też, że od dawna jest wiadome, że powinnyśmy dokładnie oczyszczać naszą skórę, co potwierdzają słowa babć, które uważnie tego przestrzegają - szczególnie widząc obecne ilości kosmetyków nakładane na twarz przez wnuczki. Nasze babcie przestrzegały też ważnej zasady, którą jest picie dużej ilości wody idealnie nawilżającej naszą skórę.

Porady urodowe babć

Porady urodowe babć


W przypadku chorych dziąseł na pewno od niejednej babci dostaniemy napar z szałwii, co jest doskonałym rozwiązaniem, gdyż szałwia działa przeciwzapalnie i ściągająco. Nasze babcie również idealnie radziły sobie ze spierzchniętymi dłońmi, na którą stosowały kąpiele z olejkami, czy z mleka i miodu.

Jak babcie radziły sobie z pielęgnacją włosów? Otóż stosowały np. mycie włosów mieszanką żółtka i rumu, którą dwukrotnie nakładały na włosy, po czym spłukiwały. Myślicie, że dawniej nie eksperymentowano z kolorem włosów? Okazuje się, że były też domowe sposoby na ich rozjaśnienie. Garść korzenia rabarbaru zalewano 250 ml wody, odstawiano do naciągnięcia, a potem przecedzano, natomiast otrzymanym płynem płukano włosy.

Babcie radziły sobie także bez środków do stylizacji. Do płukania włosów używały soku z cytryny, czy np. octu winnego, przez co włosy stawały się lśniące, gładkie i podatne na układanie. Jednak taka mikstura miała jeden poważny mankament - kwasy przesuszały włosy.

Skoro nie było balsamów do ciała, to jak babcie dbały o jędrność skóry? Pomocne okazywały się naprzemienne prysznice - raz zimną, raz ciepłą wodą. A co z biustem? Tutaj w celu zachowania jego jędrności stosowano kostki lodu, które noszono w staniku.

Czy Wasze babcie przekazały Wam jakieś tajemnice urodowe?


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock

Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Poniedziałek 25.11.2013 (aktualizacja: 2013-11-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×
  • Jak rozjaśnić ciemne włosy?

    Rozjaśnianie włosów

    Rozjaśnianie włosów nie jest ani prostą, ani tanią sprawą. Jak zatem rozjaśnić włosy, aby nie wydać majątku u fryzjera, nie zniszczyć przy tym włosów i nie popełnić błędów?… czytaj więcej

  • Pielęgnacja rozjaśnianych włosów

    Pielęgnacja rozjaśnianych włosów

    Włosy rozjaśniane bardziej narażone są na zniszczenia, niż te w ciemniejszych kolorach. Wymagają one specjalnej, szczególnej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak dbać o jasne włosy, żeby były… czytaj więcej