Praca pomocy domowej a aspekt zdrowotny

Łzawiące oczy, zatkany nos, podrażniona skóra czy bolące gardło to tylko nieliczne dolegliwości, na które jesteś narażona wykonując zawód pomocy domowej. Poznaj sposoby, dzięki którym skutecznie zadbasz o swoje zdrowie.

pomocedomowe_92770263662.jpg

Zawód, jakim jest pomoc domowa, nie należy do najłatwiejszych. W praktyce jest to bowiem praca niezwykle wymagająca, w której liczy się zarówno wiedza dotycząca różnorodnych środków chemicznych, sposobów eliminacji konkretnych rodzajów zabrudzeń, jak i dokładność oraz skrupulatność w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Niemniej jednak należy zauważyć, że zarówno kontakt ze wspomnianymi substancjami chemicznymi, jak i prace wymagające sporego wysiłku są w stanie w sposób negatywny odbić się na stanie zdrowia osoby świadczącej wspomniany rodzaj usług. Jak wobec tego zadbać o swoje zdrowie i tym samym uchronić się przed możliwymi konsekwencjami zdrowotnymi, jakie mogą wynikać z wykonywania zawodu pomocy domowej?

Dbamy o dłonie

Niemalże każda praca fizyczna wymaga odpowiedniego przygotowania. Ta sama zasada tyczy się rzecz jasna zawodu pomocy domowej. Zanim więc przystąpisz do zadania, jakim jest sprzątanie w Warszawie, Łodzi, Krakowie czy Poznaniu, w pierwszej kolejności zadbaj o to, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje dłonie. Jak? Wystarczy wyposażyć się w gumowe rękawiczki, stworzone właśnie z myślą o pracach domowych. Ważne jednak, aby wspomniane rękawice posiadały odpowiednią grubość gdyż rękawiczki wykonane ze zbyt cienkiej gumy mogą ulec szybkiemu przedziurawieniu i tym samym nie będą one w stanie stanie odpowiednio ochronić twoich dłoni przed szkodliwym wpływem środków chemicznych.


Chroń wrażliwe oczy

Wrażliwe oczy to problem całkiem sporej ilości kobiet. Wiedzą o tym zwłaszcza panie, które przy okazji codziennego makijażu niejednokrotnie zmagają się z pieczeniem czy też łzawieniem. Warto przy tym dodać, że ustawiczne narażanie oczu na kontakt z drażniącymi substancjami może – w najgorszym przypadku – doprowadzić nawet do zapalenia spojówek. Oczywiście pod pojęciem substancji drażniących należy rozumieć nie tylko produkty kosmetyczne ale również środki czyszczące. Aby zapobiec negatywnym skutkom codziennego kontaktu z silnymi oparami, jakie mogą powstawać w trakcie użytkowania wspomnianych produktów, należy zadbać o dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, w którym takowe są aktualnie używane. Ponadto warto wyposażyć się w tak zwane "sztuczne łzy", a więc specjalne krople do oczu, których zadaniem jest nawilżenie i łagodzenie ewentualnych podrażnień.

Jeśli twoje oczy zdradzają objawy nadwrażliwości, często zmagasz się z infekcjami czy ustawicznym łzawieniem, wówczas warto rozważyć możliwość pracy w specjalnych okularach ochronnych. Choć może wydawać się to nieco dziwne, w praktyce tego rodzaju środki zapobiegawcze mogą skutecznie rozwiązać uciążliwy, powracający problem.

Ulga dla dróg oddechowych

Sprzątanie miejsc takich jak strych, poddasze czy nawet mieszkań poremontowych, jest niemalże równoznaczne z koniecznością ręcznego usunięcia kurzu i pyłu. Spora ilość wspomnianych zanieczyszczeń może z kolei podrażnić nasze drogi oddechowe. Jak sobie pomóc? Przede wszystkim – jeszcze przed przystąpieniem do pracy – wyposaż się w maseczkę ochronną. Ten niepozorny drobiazg skutecznie zatrzyma na swojej powierzchni unoszący się w pomieszczeniu pył, tym samym chroniąc układ oddechowy.

Jeśli – pomimo maseczki – w dalszym ciągu odczuwasz suchość w gardle, sięgnij po pastylki do ssania o działaniu nawilżającym. W przypadku uciążliwego kichania warto z kolei zastosować tak zwaną wodę morską do nosa, która zapewni delikatny drenaż. Oba, wspomniane powyżej produkty, dostępne są w niemalże każdej aptece bez recepty.

W zgodzie z naturą

Obecnie na rynku dostępna jest spora ilość naturalnych środków czyszczących. Tego rodzaju produkty posiadają w swoim składzie zdecydowanie mniejszą ilość agresywnych substancji, niż tradycyjne artykuły tego rodzaju. Warto sięgnąć po wspomniane rozwiązanie zwłaszcza, jeśli na co dzień zmagamy się z różnego rodzaju przypadłościami natury zdrowotnej.

Innym, równie polecanym rozwiązaniem, jest wykorzystanie w swojej pracy domowych metod na usunięcie zabrudzeń. W tym celu warto wykorzystać środki takie jak soda oczyszczona, ocet, sól, sok z cytryny, woda utleniona, a nawet skórki od chleba czy zsiadłe mleko. Sposoby na ich wykorzystanie znajdziesz na www.pomocedomowe.pl


Dodał(a): Materiał powstał przy współpracy z pomocedomowe.pl , Poniedziałek 14.11.2016 (aktualizacja: 2016-11-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
Niedawno mówiło się o szkodliwości środków czystości porównywalnej do palenia papierosów. Polecam też przeczytać jak bezpiecznie stosować środki czystości tutaj: https://www.hojoclean.pl/o-nas/porady-o-sprzataniu/art,308,jak-bezpiecznie-stosowac-srodki-czystosci-w-biurze-i-domu-.html
Dodano: 2018-08-01 15:32:24 Zgłoś nadużycie
Anonim
Najważniejsze są środki jakich my albo firma sprzątająca używa. Ja zatrudnia moja http://www.sunsc.pl/ która zatrudniam używa tylko ekologicznych środków czystości i nie boję się świeżo po sprzątaniu chodzić na boso po podłodze.
Dodano: 2016-12-14 09:08:26 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×