Problem wrastających paznokci

Chodzenie sprawia Ci ból, a Twoje palce są opuchnięte? Być może wrastają Ci się paznokcie.

Problem wrastających paznokci

Problem wrastających paznokci


Z wrastaniem się paznokcia spotykają się tak samo kobiety, jak i mężczyźni. To nic innego jak zagięcie bocznej płytki paznokciowej i jej podwinięcie się pod wał paznokciowy, następnie wbicie w skórę.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jej zazwyczaj noszenie źle dobranego obuwia, czyli zbyt ciasnego, posiadającego wąskie czuby, oraz złe obcinanie paznokci, czyli skracanie ich „na okrągło”, gdyż wtedy paznokieć rozrasta się również na boki. Pozostałymi przyczynami może być nadwaga, skłonności genetyczne lub różnego rodzaju deformacje.

Pierwszym objawem jest uczucie ucisku, następnie obrzęk, po czym istnieje ryzyko zakażenia, a wtedy ból będzie dużo większy, towarzyszyć mu może np. wydzielanie ropy.

Jak wiadomo, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, także pamiętajmy o odpowiednim doborze obuwia, obcinaniu paznokci na prosto, noszeniu bawełnianych skarpetek. Unikajmy także wycinania skórek, gdyż to grozi infekcją.

Jeżeli jednak zauważymy pierwsze objawy, warto sięgnąć po np. zioła! Kąpiel stóp w naparze z szałwii
i rumianku z dodatkiem kilkunastu kropel olejku herbacianego przyniesie ulgę, zadziała antybakteryjnie. Podobny skutek przyniesie moczenie stóp w mydlinach.

Możemy też udać się z tym problemem do kosmetyczki, która założy klamrę mającą na celu wyprostowanie toru rośnięcia paznokcia.

Jeżeli dojdzie do poważnego zakażenia, może być potrzebny nawet antybiotyk!


Źródło: MilionKobiet.pl

Foto: Thinkstock

Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 14.08.2013 (aktualizacja: 2013-08-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×