Refleksologia stóp

Niektórzy są jej zwolennikami, inni przeciwnikami, a jeszcze inni po prostu w nią nie wierzą. Mowa o refleksologii. Jakie jest Wasze zdanie? My przedstawiamy jej założenia.

Refleksologia stóp

Refleksologia stóp


Refleksologia jest uznawana za pomaganie człowiekowi w jego problemach fizycznych oraz psychicznych za pomocą pracy przy stopach. Konkretnie jest to wiedza w jaki sposób i w jakie miejsca należy uciskać ciało człowieka, aby poprawić funkcjonowanie konkretnych miejsc w organizmie oraz ich zharmonizowania. Twierdzi się również, że refleksologia to proces, w którym pobudzamy organizm do "samouzdrowienia" i tego, aby utrzymywał zdrowie na stałe.

Stopy dźwigają nasze ciało i często o nie dbamy z czysto estetycznego względu, lecz trzeba pamiętać, że stopy należą do najbardziej unerwionej części ciała, a dokładnie występuje tam ok. 7200 zakończeń włókien nerwowych. To właśnie na stopach znajdują się kanały energetyczne i to właśnie tam też znajdują się odbicia naszych narządów, które nazywane są refleksami. Stąd też nazwa "refleksologia" - od pracy na refleksach.

Uznaje się, że refleksologia poprawia krążenie, łagodzi bóle menstruacyjne, reumatyczne, pomaga wyrównać poziom hormonów, pomaga także w leczeniu alergii, reguluje pracę układu pokarmowego, przynosi ulgę zmęczonym i opuchniętym stopom, jak też zapobiega powstawaniu wielu schorzeń i może być stosowana jako uzupełnienie leczenia medycyną współczesną. Uciskanie odpowiednich punktów na ciele człowieka działa również na rozluźnienie organizmu, osiągnięcie wewnętrznego spokoju.

Refleksologia stóp

Refleksologia stóp


Uczucie podczas zabiegu może być różne - wszystko zależy od konkretnego przypadku. Jeżeli nasze refleksy są zablokowane, to możemy odczuwać lekki ból, lecz wykonujący zabieg powinien uważać na stan pacjenta i nie przekraczać jego indywidualnej granicy bólu.

Z zabiegu mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. W przypadku dzieci nie ma ograniczeń wiekowych. Zabieg działa na nie wyciszająco, niweluje bezsenność, wzmacnia odporność oraz stymuluje rozwój umysłowy. Możemy go stosować profilaktycznie, jak również w celu złagodzenia objawów stanów chorobowych, które już się pojawiły w organizmie.

Refleksologia zajmuje się także uciskaniem punktów znajdujących się na twarzy, głowie, czy rękach. Warto zaznaczyć, że początki tej metody miały miejsce już w starożytnym Egipcie.

Jesteście zwolenniczkami tego typu zabiegów?

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Piątek 22.11.2013 (aktualizacja: 2013-11-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×