Rozjaśnianie włosów? Zrób to sama!

Kolor włosów uzależniony jest od ilości pigmentu – melaniny zgromadzonej w komórkach melanocytowych włosów. Podczas ich rozjaśniania następuje utlenienie barwnika. Proces ten przeprowadza się w środowisku alkalicznym, które powoduje zmiany w strukturze keratyny – głównego białka budulcowego włosa. Naruszenie jej struktury umożliwia dotarcie czynnika utleniającego do pigmentu.

garnier1.jpg

Czym rozjaśnić włosy?


Najczęściej stosowanym czynnikiem utleniającym (oksydantem) jest nadtlenek wodoru. Do samodzielnego rozjaśniania zwykle używamy go w stężeniu 3%. Środowisko alkaliczne zapewnia, już co raz rzadziej stosowany w gotowych produktach, amoniak. Uważa się, że niszczy on włosy, charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem oraz drażni drogi oddechowe i skórę. Podczas mycia usuwany jest jednak ze skóry całkowicie w przeciwieństwie do coraz częściej stosowanej bezwonnej monoetyloaminy (MEA), umożliwiającej proces rozjaśniania.  Związek ten pozostaje długo na skórze i we włosach. Trudno go usunąć, a co za tym idzie, przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni oddziałuje na włosy i skórę.

Farby rozjaśniające i koloryzujące

Rozjaśnienie włosów uzyskać możemy również przez zastosowanie dostępnych w drogeriach farb rozjaśniających i jednocześnie koloryzujących włosy. W swoim składzie zawierają środek utleniający o różnym stężeniu oraz pigment wbudowujący się w strukturę włosa, nadający pożądany kolor. Rozjaśnienie włosów wcześniej ufarbowanych powinno zostać przeprowadzone przez profesjonalistę. Samodzielne ich rozjaśnianie może okazać się nieskuteczne i dodatkowo doprowadzić do głębokiego, nieodwracalnego uszkodzenia struktury włosa.
Czy konieczna jest dekoloryzacją?

Rozjaśnienie włosów farbowanych wymaga dekoloryzacji, czyli usunięcia wcześniej wprowadzonego barwnika. Jeśli marzymy o diametralnej zmianie koloru, najczęściej dekoloryzacja przeprowadzana jest etapowo. Istotne aby po dekoloryzacji dobrać odpowiedni kolor farby. Zwykle jeśli farbowanie następuje bezpośrednio po dekoloryzacji, należy wybrać farbę o dwa tony jaśniejszą od pożądanego koloru.
Wpływ rozjaśniania na kondycję włosów?

Rozjaśnianie włosów jest zabiegiem inwazyjnym, który odbija się na kondycji włosów. Uszkodzenie głównego składnika budulcowego – keratyny powoduje, że włosy stają się suche, matowe i łamliwe. Po takich zabiegach wymagają pielęgnacji szamponami przeznaczonymi dla włosów farbowanych, a także stosowania produktów poprawiających ich kondycję, odbudowujących strukturę włosów oraz ułatwiających rozczesywanie.

Jak uzyskać jednolity kolor?

Samodzielne wykonanie rozjaśniania czy farbowania włosów jest trudne. Problemy możemy napotkać podczas aplikacji produktu na włosy. Jednolity efekt bowiem w dużej mierze zależeć będzie od dokładnego pokrycia włosów preparatem. Trudno jest również przewidzieć jaki uzyskamy odcień po zastosowaniu wybranego produktu. Co najmniej 24 godziny przed przystąpieniem do rozjaśniania i farbowania należy pamiętać o wykonaniu próby uczuleniowej. Niewielką ilość preparatu (bez oksydantu) należy nanieść na skórę za uchem lub w zgięciu łokcia. Jeśli po aplikacji nie odczuwamy swędzenia, pieczenia, na skórze nie wystąpiły zaczerwienienie, pęcherzyki czy inne zmiany uczuleniowe, produkt możemy zastosować.

Alternatywa

Są nią preparaty na bazie składników naturalnych. Od dawna znane i wykorzystuje się właściwości rozjaśniające wyciągów z koszyczków rumianku, kwiatów dziewanny, korzenia rabarbaru czy soku z cytryny.

W warunkach domowych przygotować możemy płukanki, maski czy kompresy olejowe. Receptura jest prosta i nie wymaga dużego nakładu finansowego. Do przygotowania maski potrzebujemy około 50 g surowca roślinnego, wodę i 2 – 4 ml gliceryny. Ze zmielonego surowca roślinnego przygotowujemy odwar (30 minut gotujemy pod przykryciem). Po ostudzeniu, do powstałej papki dodajemy glicerynę zwiększającą przyczepność i nakładamy na włosy. Maskę pozostawiamy na włosach przez 30 minut. Po tym czasie włosy dokładnie spłukujemy. Olejowe kompresy powstają poprzez zalanie około 2 łyżek surowca roślinnego ciepłym olejem słonecznikowym lub oliwą z oliwek, a następnie zmieszanie trzech łyżek oleju ziołowego z jedną łyżką octu jabłkowego. Najmniej wkładu wymaga przygotowanie płukanek ziołowych. Trzy łyżki ziół zalać należy dwoma szklankami wody i zagotować, a następnie odstawić na około 3 godziny. Po przesączeniu do wyciągu roślinnego dodać 2 łyżki octu jabłkowego. Płukankę rozprowadzić na włosach i wmasować w skórę głowy. Po kilku minutach włosy spłukać wodą. Produkty na bazie surowców roślinnych nie zmienią koloru włosów o kilka tonów, posłużyć mogą natomiast do niewielkiej zmiany odcienia.

 Jeżeli zależy Ci na zdecydowanej zmianie i bardzo dobrej kondycji - Wejdź na stronę Garnier.pl

Źródło/ Foto: materiały prasowe

Dodał(a): Joanna Andrzejewska , Środa 23.09.2015 (aktualizacja: 2015-09-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×