Składniki kosmetyków - których unikać?

Stoisz przed wyborem kosmetyku i nie wiesz, na który powinnaś się zdecydować? Zobacz, jaki jest jego skład i czy przypadkiem nie zawiera produktów, które szkodzą skórze!

Składniki kosmetyków - których unikać?

Składniki kosmetyków - których unikać?


Często jest tak, że wybierając krem do pielęgnacji naszego ciała, czy inny kosmetyk, zwracamy uwagę głównie na zapach, czy konsystencję. Warto jednak zapoznać się z zawartością kosmetyku, ponieważ niektóre z nich zawierają wręcz szkodliwe dla nas substancje. Ich stosowanie może skutkować przesuszeniem skóry, łupieżem, czy trądzikiem, a także jeszcze wieloma innymi przypadłościami.

Czego szczególnie unikać?


Dioksanu


Rozpuszcza on niektóre składniki kosmetyków, jednocześnie łatwo przedostając się przez skórę, aż do krwi. Ponadto podrażnia skórę i śluzówki, przez co prowadzi do zapaleń i przesuszenia. Jeżeli zbyt długo mamy z nim styczność, może spowodować świąd.

Talku

Badania wykazują, że może on przyczyniać się do powstawania nowotworu. Poza tym w połączeniu z potem, łojem i kosmetykami, tworzy na skórze warstwę, która nie przepuszcza powietrza, przez co jego używanie może prowadzić do zapaleń i zaburzeń łojotokowych.

Parabenów

Powodują one alergiczne stany zapalne, a poza tym wchłaniając się przez skórę przedostają się bezpośrednio do krwi, gdzie z kolei działają estrogennie. Są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, gdyż mogą niekorzystnie wpływać na płód. Na chłopców mogą działać feminizująco.

Składniki kosmetyków - których unikać?

Składniki kosmetyków - których unikać?

Olejów mineralnych

Te substancje nie przedostają się do krwi, lecz pozostają na skórze tworząc na niej nieprzepuszczającą powietrza warstwę, przez co skóra nie oddycha. Ich stosowanie przyspiesza starzenie skóry i może powodować powstawanie trądziku.

SLS - u


To syntetyczny detergent, który najczęściej znajdziemy w szamponach, czy żelach pod prysznic. Odpowiedzialny jest za usunięcie tłuszczu, jak też utworzenie piany, lecz podrażnia on skórę, oczy, przyczynia się do powstawania łupieżu, a także do pogorszenia kondycji włosów i ich wypadania.

PVP/VA Copolymer

Te chemikalia znajdziemy głównie w kosmetykach do układania włosów. Na ich szkodliwe działanie narażone są osoby z wrażliwym układem oddechowym, gdyż powodują jego podrażnienie, które może objawiać się np. dusznościami.

Zwracacie uwagę na skład wybieranych przez Was kosmetyków?

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 04.03.2014 (aktualizacja: 2014-03-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
oczywiście parabeny, SLS i SLES, wszyscy o tym słyszą ostatnio :) ja jestem fanką firm aptecznych bez tych składników - Floslek, L'Biotica.
Dodano: 2014-03-31 15:46:37 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×