Słabe włosy? Może to stres!

Zastanawiasz się, czy stres ma wpływ na kondycję włosa? Skorzystaj z naszych propozycji i przekonaj się sama!

Słabe włosy? Może to stres!

Słabe włosy? Może to stres!


Niestety stres ma bardzo duże znaczenie dla kondycji naszych włosów. Stres – oprócz kilkunastu innych czynników – przyczynia się do wypadania włosów i ich złej kondycji. Hormony stresu  obkurczają mięśnie przywłośne powodując jeżenie się włosów oraz obkurczanie naczyń krwionośnych przy mieszku włosowym. Włosy zaczynają słabnąć i wypadać z niedożywionego i niedotlenionego mieszka.

Stres przyczynia się również do uaktywnienia tzw. łysienia androgennego. Pod wpływem stresu wzrasta poziomu kortyzolu, dochodzi do dodatkowego wzrostu aktywności 5 alfa reduktazy w mieszkach włosowych. To znowu skutkuje nasileniem przemiany testosteronu w dihydrotestosteron (DHT), który niszczy mieszki włosowe.

Stres również zaburza pracę mózgu i przysadki mózgowej. Nie wdając się w szczegóły poszczególnych reakcji chemicznych  dochodzi do wytwarzania dużych ilości prolaktyny, która pobudza wydzielanie 5 alfa reduktazy  i tutaj znów dochodzi dopisanej wyżej podwyższonej zamiany testosteronu w DHT i jego niszczycielskiego wpływu na mieszki włosowe.

Stres  może powodować łysienie plackowate. Niektórzy nawet w silnym stresie nie tracą włosów, inni zaś mogą stracić ich część w ciągu kilku dni, a u jeszcze innych reakcja na ciężkie przeżycia pojawia się po kilku tygodniach.  Ważną rolę odgrywa tu przewodnictwo między mieszkami włosowymi a całym układem nerwowym. Cebulki włosów są ściśle powiązane z zakończeniami nerwowymi. Każdą z cebulek otacza wieniec układu nerwowego.

Na skutek nadmiernego stresu wieniec ten kurczy się, szkodzi włosowi lub zupełnie go niszczy. Wieniec układu nerwowego  obejmuje  każdą opuszkę włosową. Każdy  z nas indywidualnie odbiera emocje dlatego też od nas samych zależy praca   wieńca układu nerwowego. Jeśli będziemy w odpowiedni sposób odbierać emocje  z otoczenia  nasz wegetatywny układ nerwowy oszczędzi strukturę włosa w mieszku włosowym.

iza4a.jpg

Ekspert MilionKobiet.pl
Izabela Szymczak, trycholog,
założycielka i właścicielka Kliniki Włosów Hair Lab

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: ThinkstockDodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Poniedziałek 09.09.2013 (aktualizacja: 2013-09-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
netaszczepanik
ja nie mam problemów ze stresem od kiedy zaczęłam korzystac z porad na tej stronie
http://shareinfo.pl/nie-radzisz-sobie-ze-stresem-wyprobuj-11-domowych-sposobow-na-jego-skuteczne-zwalczanie/
Dodano: 2018-01-17 21:23:12 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×