Sposoby na nieudane farbowanie

Co należy zrobić, jeśli podczas domowego farbowania włosów kolor wyszedł zupełnie inny niż tego oczekiwaliśmy radzi Krzysztof Kulesza, stylista KMS California.

farbowanie.jpg

Wszelkiego rodzaju koloryzacja wykonywana samodzielnie w domu niesie ze sobą duże ryzyko nieudanego koloru. Zły efekt takiej koloryzacji najczęściej ma swój początek już podczas wybierania "wymarzonego koloru" przy półce z farbami. Dzieje się tak, ponieważ niewiele pań ma świadomość tego, jaki tak naprawdę ma kolor naturalny swoich włosów i jakim poziomem (lub nazwą) jego odpowiednik może być nazywany na produkcie.

Gwarancję pięknego koloru (i zdrowych włosów) daje odpowiednio postawiona diagnoza. Stąd może się wziąć problem klientek, które czasem opowiadają mi o swoim farbowaniu w domu: "Wybrałam kolor brąz, a włosy wyszły czarne". Brąz w naszej wyobraźni widzimy jako świetlisty i lekki kolor, tymczasem brąz nr 4 w palecie koloru jest już mocno nasyconym dość ciemnym kolorem.

Także Drogie Panie: diagnoza!

Zdarza się, że kolor za pierwszym razem wyszedł ładnie, a po kilku koloryzacjach staje się ciemniejszy i matowy. Wtedy należy zastanowić się, czy farbę nakładamy przy każdym farbowaniu na całą długość włosów. Jeśli tak, musimy to jak najszybciej zmienić, bo najprawdopodobniej doszło do przesycenia pigmentu. Dlatego warto dbać o to, żeby odrost i końce traktować osobno i w przypadku ciemniejszego dołu, przez kilka koloryzacji nakładać farbę tylko na odrost i pozwolić na wypłukanie się koloru na końcach.

Jeśli kolor po zafarbowaniu jest w całości zły, np. za ciemny, rudy, intensywny czerwony itp., nie należy podejmować ratowania koloru na własną rękę, ponieważ farba farby nie rozjaśnia i można ją tylko przyciemnić. W tej sytuacji potrzebne są czynności, które może wykonać tylko fryzjer i to najlepiej zaufany!

Zbyt ciemny lub intensywny kolor, albo zupełnie inny niż planowaliśmy, można w niedługim czasie po koloryzacji wytrącić z włosów za pomocą profesjonalnych produktów do korekty koloru. Takie zabiegi nie są bardzo agresywne i ryzyko uszkodzenia włosa jest minimalne, ale tylko przy niewielkiej korekcie koloru. Przy ciemniejszych kolorach można wykonać kąpiel koloru ze słabego rozjaśniacza wymieszanego z odżywką do włosów. Taka kąpiel może też dać pożądany kolor. Przed każdym z takich zabiegów poproś fryzjera o pasmo próbne, żeby można było ocenić jak farba schodzi z włosów i czy na całej długości schodzi równo. To pozwoli zoptymalizować zabieg. W niektórych przypadkach ostatnią deską ratunku jest dekoloryzacja, która daje możliwość kompletnej zmiany koloru. Dekoloryzacja niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia włosa, dlatego należy ją szczegółowo rozważyć!

Jeśli fryzjer oceni, że po dekoloryzacji włos może być za słaby, proponuję wykonać lekką korektę koloru, o której pisałem wcześniej, lub zdecydować się na inny kolor – niekoniecznie ten sprzed farbowania.

Krzysztof Kulesza


  Ekspert MilionKobiet.pl: Krzysztof Kulesza

                                          Stylista KMS California, salon Hair Definition Studio by Kulesza z Wrocławia

                                                                                                                                   Foto: Inga Chawa

                                                                                                                           Źródło: MilionKobiet.plDodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Poniedziałek 11.06.2012 (aktualizacja: 2012-06-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
karolina5265
Ja nieudane farbowanie wyrównałam ombre. Nie było to wcale trudne. Przeczytałam tylko w sieci jak samemu zrobić ombre na włosach, kupiłam farbę i działałam. Efekt naprawdę mi się spodobał.
Dodano: 2018-03-15 20:17:39 Zgłoś nadużycie
debora99999999
Na nieudane farbowanie najlepszy jest dobry fryzjer. Nie dość, że poprawi kolor to jeszcze dobierze pielęgnację i sprawi, że kobieta będzie mogła pokazać się na mieście. Sama tylko raz farbowałam włosy, bo od razu wyszedł mi zielony zamiast popielatego blondu. Pani Kasia w In Harmony na szczęście uratowała mi włosy :)
Dodano: 2017-02-13 12:24:04 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×