Stop przetłuszczającym się włosom

Drogie posiadaczki przetłuszczających się włosów – mogę się założyć, że nie lubicie swoich włosów. No, może się pomyliłam, lubicie je przez 4-6 godzin po myciu. Spieszę z radą. Jest kilka naprawdę działających trików, które ułatwią pielęgnację włosów przetłuszczających się. Po pierwsze, musimy uzmysłowić sobie przyczynę przetłuszczania.

przetłuszczające się włosy.jpg


Pytanie 1: Jakiego szamponu używasz?

Odpowiedź: Zapomnij o stosowaniu szamponów do przetłuszczających się włosów. To nie rozwiązanie. Nie zależy nam przecież na częstym myciu, zależy nam na pozbyciu się problemu. Szampony do włosów przetłuszczających się nie likwidują przyczyn powstawania sebum, ale dzięki łagodnym środkom myjącym umożliwiają codzienne czyszczenie bez nadmiernego niszczenia powierzchni włosów. Zastosuj szampony bez dodatkowych ciężkich substancji nawilżających w postaci mleczek (zdecydowane "nie" dla kremowej konsystencji szamponu). Wybieraj lekkie, przezroczyste szampony. Idealne są szampony oczyszczające lub delikatne. Niedopuszczalne jest stosowanie tzw. szamponów 2 w 1.

Pytanie 2: Jak nakładasz odżywkę? Czy w ogóle ją stosujesz?

Odpowiedź: Tylko na długość włosa, nigdy na jego nasadę, a tym bardziej na skórę. Pamiętajcie: odżywka jest do włosów, a nie do skóry głowy. Dla bezpieczeństwa nigdy nie nakładajcie odżywki na długość około 3-5 cm od skóry.
No i najczęstszy błąd popełniany przez osoby posiadające przetłuszczające się włosy i skórę: niestosowanie odżywki w ogóle. To pielęgnacyjne faux pas tłumaczone jest w ten sposób: "Jak zastosuję odżywkę, to zaraz mam przetłuszczone włosy". Bez dobrego zamknięcia łusek, włosy chłoną brud i zanieczyszczenie z zewnątrz, co obciąża je jeszcze bardziej. Poza tym skóra, chcąc ochronić się przed brakiem jakiegokolwiek zabezpieczenia (a naturalne sebum jest ochroną), wydziela nadmierną ilość sebum. I w takim przypadku niedobór tworzy nadmiar. Pamiętajcie o tym!

Pytanie 3: Jaka jest temperatura wody podczas mycia włosów?

Odpowiedź: Im wyższa temperatura wody używanej do mycia, tym większe ryzyko wydzielania serum, czyli przetłuszczania się włosów.

Pytanie 4: Jak często dotykacie włosy? Jak często je czeszecie?

Odpowiedź: Nawyk „skręcania” pasemek przy twarzy czy wkładania rąk we włosy powoduje, że dokładamy brud na włosy. A każda dodatkowa warstwa czegokolwiek na włosach powoduje zatykanie porów i tym samym ich przetłuszczanie się. Jeśli nie macie takiej potrzeby, nie przeczesujcie włosów zbyt często.

Pytanie 5: Jak myjesz włosy?

Odpowiedź: Masowanie skóry, która wydziela nadmierną ilość serum, jest niewskazane. Nie pobudzajmy gruczołów łojowych poprzez intensywny dotyk. Lekkie, delikatne umycie spełni swoje zadanie.

Pytanie 6: Czy Twoje włosy są tłuste od nasady a suche na długości?


Odpowiedź. Jestem pewna, że większość odpowiedziała twierdząco. Przyczyną może być grubość i długość włosa. Ciężkie, długie, proste włosy mają naturalną tendencję do utrzymywania ciepła przy skórze i niedopuszczania odpowiedniej ilości powietrza. Skóra się poci i pojawia się efekt przetłuszczenia. Może trzeba pomyśleć o lekkim wycieniowaniu włosów – poproś fryzjera o zgubienie objętości od nasady, a nie tylko na pocieniowaniu końców! Poza tym ten efekt może być spowodowany brakiem stosowania odżywki (o tym wyżej).

Pytanie 7: Czy po zastosowaniu powyższych rad nadal masz problemy z przetłuszczającymi się włosami?


Odpowiedź: Śmiem twierdzić, że już nie.

Olga Sobocińska

Ekspert MilionKobiet.pl: Olga Sobocińska
Główna Stylistka Fryzur KMS California w PolscePrzeczytaj również:

Puszyste? Naturalnie! 

Zapleć sobie warkocz

Najmodniejsze fryzury sezonu

Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Wtorek 13.03.2012 (aktualizacja: 2012-03-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
lizard
ja niestety nie radzę już sobie w tym problemem mimo testowania wielu kosmetyków nawet tych o najprostszym składzie
Dodano: 2012-03-19 22:24:08 Zgłoś nadużycie
no name
Jak zaczelam czytac i doszlam do fragmentu "...lubicie je przez 4-6 godzin po myciu..." to az mi szczeka opadla. Jest to dla mnie niewiarygodne...
Dodano: 2012-03-13 22:57:24 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×