Uważaj na kosmetyki!

Uwielbiasz kupować kosmetyki? Chętnie testujesz nowe propozycje balsamów nawilżających i kremów do ciała? Uważaj na ich działania niepożądane, które mogą przytrafić się każdej z nas!

działanie kosmetyków

Każda z nas uwielbia kupować, a następnie testować na własnej skórze działanie wybranych produktów kosmetycznych, takich jak balsamy do ciała, kremy do twarzy, produkty do wykonania makijażu, itd. Powinnaś jednak być ostrożna podczas podejmowania decyzji o powiększeniu swoich zasobów kosmetycznych o kolejny produkt. Zanim zdecydujesz się na jego zakup, poproś o możliwość otrzymania bezpłatnej próbki. Użyj jej w domu, a dopiero następnego dnia zdecyduj się na pełnowymiarowy produkt.

Istnieje szereg reakcji skóry, które mogą być spowodowane nieodpowiednio dobranych kosmetykiem. Poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich.

Reakcja alergiczna

Objawia się charakterystyczną pokrzywką na skórze. Może obejmować swoim zasięgiem nie tylko obszar na skórze, na który nałożyłaś kosmetyk, ale większe partie ciała. W przypadku rozpoznania reakcji alergicznej powinnaś natychmiast przestać stosować dany produkt.

Uczulenie na konserwanty

Producenci kosmetyków nie są w stanie wyeliminować substancji konserwujących w swoich produktach, bez konieczności radykalnego skrócenia ich daty przydatności do użycia. Dlatego też uczulenie na konserwanty zaliczane jest do jednych z najczęściej występujących objawów negatywnej reakcji na kosmetyki. Najbardziej znanymi  konserwantami w kosmetykach są parabeny. Na szczęście z roku na rok coraz więcej firm decyduje się na zastępowanie ich bardziej przyjaznymi dla skóry zamiennikami.

Uczulenie na substancje zapachowe

Lubisz kiedy stosowane przez Ciebie kosmetyki ładnie pachną? Niestety, oprócz walorów zapachowych, mogą one powodować uczulenie. Do jego nieprzyjemnych objawów zaliczamy między innymi mocne swędzenie skóry. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie zrezygnować z tego rodzaju kosmetyków na rzecz tych bezzapachowych, zanim przystąpisz do nakładania produktu na większe partie ciała, zrób test skórny. Połóż niewielką ilość kosmetyku na oczyszczony fragment skóry (np. na nadgarstku) i odczekaj 24 godziny. Jeżeli po tym czasie nie zaobserwujesz u siebie żadnych zmian skórnych, możesz śmiało stosować produkt bez żadnych ograniczeń.

Testowanie nowych produktów i wybieranie tych, najbardziej odpowiadających potrzebom naszej skóry nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie, dzięki temu masz szansę zapoznania się z wachlarzem możliwości, które oferują firmy kosmetyczne. Pamiętaj jednak, aby podchodzić ostrożnie do nowości i zawsze sprawdzać, w jaki sposób skóra na nie zareaguje. 

Tekst: Emilia Czaczkowska

Korzystałam z książki "Kosmetyka. Przewodnik po substancjach czynnych i pomocniczych"

Wydawnictwo MedPharm Polska

Źródło: MilionKobiet.pl


Przeczytaj również:

Zadbaj o swoje rzęsy

Kosmetyki dla alergiczek


Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Piątek 03.02.2012 (aktualizacja: 2012-02-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (6)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Zuza77
Ja już czasem się stara czuję, bo za moich czasów młodości przywilej malowania się miały właściwie osoby dorosłe. Dziś gimnazjalistki malują się na całego. Przecież te dziewczyny, często nadużywając chemii kosmetycznej, zniszczą sobie piękną młodą skórę zanim dorosną. Kosmetyki należy używać, ale z umiarem, aby sobie krzywdy nie zrobić - uczulenia są tu najlepszym przykładem.
------------------------------------------------------------------------------------
Kalendarz księżycowy dla urody i kalendarz biodynamiczny
Dodano: 2012-02-12 00:02:03 Zgłoś nadużycie
BROSHKA
ja miałam to szczęście, że do tej pory nic mnie nie uczuliło, ale chyba zacznę zwracać większą uwagę na to, co zawierają kosmetyki...choć to czasem trudne, np. w przypadku kosmetyków zamawianych przez internet... w naszym kraju panuje taki kryzys, że panie sprzedawczynie w sklepach dzielą próbki kosmetyków między siebie i swoje rodziny, więc dla klientów już nie starcza...:D żart...nie spotkałam się u siebie w mieście z możliwością otrzymania próbki interesującego mnie kosmetyku, stąd moja teoria....pozdrawiam
Dodano: 2012-02-09 19:05:26 Zgłoś nadużycie
Malibu89
ja i moja mama dostałyśmy alergii na tusz do rzęs dodam że był to dość drogi tusz dlatego byłam bardzo zaskoczona od tego czasu wolę stosować tańsze ale sprawdzone kosmetyki bo jak widać marka nie zawsze ma znaczenie...
Dodano: 2012-02-05 17:11:33 Zgłoś nadużycie
modnisia
ja zawsze czytam skład ale nigdy nie wiadomo:(
Dodano: 2012-02-03 13:46:56 Zgłoś nadużycie
Qarola
Pamiętam, jak kiedys kupiłam balsam do ciała z dodatkiem skórki pomarańczy i dostałam po nim wysypki na rękach:(
Dodano: 2012-02-03 09:38:58 Zgłoś nadużycie
migotka
o tak zgadzam się, z kosmetykami trzeba ostrożnie bo naprawdę mogą uczulić!!!!
Dodano: 2012-02-03 09:16:35 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×