Witamina C - wielki comeback

Znasz ją wprawdzie od dziecka, jednak nie wiesz o niej wszystkiego. Bo witamina, którą mamy podają maluchom, by wzmocnić ich odporność, ma też inne, niezwykłe zalety. Potrafi odmłodzić i rozświetlić skórę. Jednak dopiero od niedawna udało się ją zatrzymać w kosmetykach.

Witamina C - wielki comeback

Trudno zliczyć talenty kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Jej dobroczynny wpływ na skórę może poczuć każda z nas. Dlaczego powinnyśmy sięgać po witaminę C? Ważnych powodów jest co najmniej kilka:

nawilża – przede wszystkim wskazana jest dla suchej cery, bo pobudza produkcję lipidów;

odżywia – stymuluje ukrwienie skóry i ułatwia przenikanie do niej substancji odżywczych;

reguluje wydzielanie się sebum – dzięki temu ułatwia dość kłopotliwą pielęgnację posiadaczce cery tłustej i mieszanej;

odmładza skórę – to największy atut witaminy C. Należy bowiem do najsilniejszych antyutleniaczy: zwalcza wolne rodniki i stymuluje produkcję młodego kolagenu. Pod wpływem tego niezwykłego "czasowstrzymywacza" wygładzają się zmarszczki, a poszarzała cera odzyskuje blask.

Nabrałaś ochoty na kurację witaminową? Doskonałym  źródłem kwasu askorbinowego są świeże warzywa i owoce, takie jak czerwona papryka, natka pietruszki, czarna porzeczka, kiwi, cytrusy. Niestety z zasobów dostarczanych w pożywieniu organizm przeznacza na potrzeby skóry bardzo niewiele. Jak więc jej pomóc?

Polowanie na witaminę

Kosmetolodzy już dawno wpadli na pomysł, żeby zamknąć witaminę C w kremach i balsamach. Jednak stworzenie bogatego w kwas askorbinowy menu dla skóry okazało się bardzo trudne. Witamina C utlenia się pod wpływem
światła. Dlatego też ulatniała się ona z receptury tuż po otwarciu kosmetyku. Dopiero nowoczesne technologie sprawiły, że uciekiniera wreszcie udało się okiełznać.

Radzi sobie solo i w duecie

Nareszcie z witaminy C, jak z cytryny, możemy wycisnąć maksimum pożytku dla urody. W tym celu w najnowszych kosmetykach wykorzystano nowatorskie techniki przejęte wprost z medycyny. W recepturach preparatów intensywnie regenerujących cerę stosuje się tzw. inteligentne nośniki. Są to specjalne mikrokapsułki, które przenoszą zamknięte wewnątrz witaminy w głąb naskórka. Dzięki takiej ochronie kwas askorbinowy (albo jego pochodne) nie utlenia się i bez przeszkód dociera do komórek. Ale na tym nie koniec. Żeby kuracja była skuteczna, cenna witaminowa zawartość uwalniana jest stopniowo. Witamina C sprawdza się także w duetach ze składnikami wzmacniającymi jej działanie. Dlatego kosmetolodzy chętnie łączą ją z innymi antyutleniaczami, m.in. z witaminą E. Ostatnio połączono kwas askorbinowy nawet ze... złotem . Ma to gwarantować sprężystość oraz blask cery.  

Autor: Jolanta Markowska-Grodecka

Przeczytaj również:

Zrób sobie krem

Niezbędnik kosmetyczny każdej kobiety

Jak przechowywać kosmetyki
Dodał(a): Ola Rostkowska , Wtorek 30.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-30)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
no name
Gdyby nie byla skuteczna mamy i babcie nie podawalyby nam jej od malego i nie bylaby zawarta w tylu owocach i warzywach :)
Dodano: 2011-08-31 17:02:53 Zgłoś nadużycie
olafasola
Na pewno jest skuteczna
Dodano: 2011-08-31 12:31:49 Zgłoś nadużycie
paula2509
moim zdaniem cos w tym jest
Dodano: 2011-08-30 11:46:27 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×