Zasady higieny w latach 70.

Często słyszycie od swoich mam i babć stwierdzenie "kiedyś było inaczej..." ? Inaczej, czyli jak? Przedstawiamy Wam zasady higieny przekazywane w latach 70.

Zasady higieny w latach 70

Zasady higieny w latach 70.


Wiele się słyszy o tym, jak to dawniej praktycznie nic nie było, a mimo wszystko kobiety były zadbane i piękne. Zastanawiacie się jakimi zasadami wtedy się kierowano? Przedstawiamy Wam porady rodem z lat 70.

Codziennie po przyjściu ze szkoły należało zdjąć ubranie, aby wywietrzało, wyczyścić pantofle, umyć twarz oraz szyję, następnie ubrać się w spódniczkę oraz sweterek, w którym będzie wygodnie np. przy odrabianiu lekcji.

Jak widać, już wtedy stawiano na dokładne mycie ciała - od stóp do głów. Jeżeli w domu była łazienka, to jeszcze mały problem, lecz należy mieć na uwadze, że wtedy jeszcze nie każdy mógł sobie na nią pozwolić, zatem radzono, aby używać dwóch sporych miednic, do których należało wlać gorącą wodę i umyć się mydłem toaletowym. W celu dodatkowych efektów pielęgnujących i relaksujących polecano dosypanie sosnowego proszku z szyszki.

Zasady higieny w latach 70.

Zasady higieny w latach 70.


Jak często kobiety powinny myć głowę? Polecało się raz na tydzień. Uważano, że przy dobrze dobranym szamponie, dokładnym umyciu i wysuszeniu włosów, te powinny zachować miękkość przez najbliższe dni. Ponadto codziennie przed snem należało dokładnie rozczesać, lub wyszczotkować włosy. Tego zabiegu nie lubią włosy tłuste, dlatego w celu ich odświeżenia zalecano przetarcie skóry głowy watką.

Co jeszcze jest niezbędne w higienie? Oczywiście dbanie o stan stóp! Polecano zajmowanie się nimi również raz na tydzień, a wtedy należało zetrzeć gruby naskórek za pomocą pumeksu, potem obciąć paznokcie, a na zakończenie radzono użycie kremu do stóp! Tak, wtedy też używano kremu!

Co z paznokciami? Otóż na nie należało zwrócić szczególną uwagę codziennie wieczorem, albowiem wtedy trzeba było twardym kantem ręcznika odsunąć skórki na paznokciach. Ponadto płytkę paznokcia zalecało się piłować na krótko co najmniej raz w tygodniu. Uważano, że taka pielęgnacja zapewnia schludny wygląd dłoni.


Jak Wam się podobają zasady higieny, które przedstawiano kilka dziesięcioleci temu?


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: ShutterstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Poniedziałek 13.01.2014 (aktualizacja: 2014-01-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×