Ludzie naprawdę wierzyli w te mity dotyczące kobiecego ciała! Cz.1

Nasi przodkowie często wierzyli w rzeczy, które nam wydają się zupełnie kuriozalne. Dziś większość ludzi nie dowierza, że kiedyś ktoś mógł być przekonany np. o tym, że ziemia jest płaska. Wiele dziwnych teorii powstało również wokół kobiet i ich ciał. Wynikały z przesądów i patriarchalnego spojrzenia na kobiety - według niektórych gorsze od mężczyzn. Choć nauka nadal nie udowodniła wszystkich tajemnic wszechświata, zdecydowanie obaliła wszystkie te staromodne teorie!

iStock-525347412.jpg

Menstruacja zabija pszczoły

Starożytny rzymski pisarz, filozof i przyrodnik Pliniusz Starszy opracował encyklopedię, zatytułowaną Historia Naturalna. Jedna z jej sekcji poświęcona była sile kobiecej menstruacji.  Pliniusz  wierzył, że z miesiączką trzeba się liczyć. Według niego powodowała ściemnianie "jasności lusterek", doprowadzała psy do szaleństwa i... zabijała roje pszczół. Co więcej, wierzono także, że kobieta podczas miesiączki jest w stanie uporać się z piorunami i spowodować odejście burzy. 


Kobiety mają mniej zębów niż mężczyźni

Nie tylko starożytni Rzymianie mieli niepochlebne poglądy na temat kobiet. Starożytny grecki filozof i naukowiec, Arystoteles, miał ogromny wpływ na filozofię Zachodu. Mimo tego, że był wielkim myślicielem i nauczycielem, jego spojrzenie na kobiety było dużo bardziej niż problematyczne. Jak na naukowca, Arystoteles miał dość nie-naukowe zdanie o kobietach. Według niego kobieta była "niepełną" wersją mężczyzny, a nawet... miała mniej zębów. Według hierarchii społecznej Arystotelesa kobiety plasowały się nieco wyżej niż niewolnicy, ale niżej niż mężczyźni. Filozof twierdził, że mężczyźni są lepsi, ponieważ posiadają "kompletną cnotę intelektualną". Według Arystotelesa, kobiety miały służyć ludziom, ponieważ były fizycznie i intelektualnie gorsze.


Kobiety mają wędrujące macice

Inny Grek, Hipokrates, określił, że słowo "histeria" opisuje wszystko, co jest związane z psychicznym lub fizycznym zdrowiem kobiety. Powodem była „wędrująca macica". Przez wieki ludzie wierzyli, że kobiece łono wędruje po całym ciele jak żyjący pasożyt. Arateusz z Kapadocji stwierdził, że łono jest czymś blisko przypominającym zwierzę oraz "porusza się tu i tam". Nawet po tym, jak ludzie dowiedzieli się więcej na temat ludzkiego ciała i jego funkcji, histeria nadal była używana jak diagnoza.

Zdjęcie: iStock

Źródło: thelist


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Sobota 06.05.2017 (aktualizacja: 2017-05-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Zapraszam do bardzo ciekawego badania dotyczącego cech temperamentu oraz otwartości na doświadczenia seksualne.

Jest do badanie naukowe przeznaczone na potrzeby pracy magisterskiej.

https://goo.gl/forms/PQ5Q0BSvSsjXIQGF3
Dodano: 2017-05-16 13:42:20 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×