Co mówią o Tobie paznokcie?

Wypielęgnowane i zadbane dłonie i paznokcie to wizytówka każdej z nas. Łamiące, matowe i rozdwajające się wcale nie muszą oznaczać złej pielęgnacji, mogą natomiast sygnalizować nas o zmianach chorobowych w innych częściach organizmu. Zapoznaj się z informacjami, które przygotowaliśmy!

Co mówią o Tobie paznokcie?

Co mówią o Tobie paznokcie?


Ocenianie stanu naszego zdrowia za pomocą wyglądu paznokci to nie jest wymysł naszych czasów. Dziedzina, która się tym zajmuje to onychodiagnostyka. Gdy paznokcie są gładkie, mocne, nie łamią się, są przeźroczyste i różowe, nie powinny budzić naszego niepokoju. Jednak kiedy zauważamy na nich pojawiające się zmiany, gdy stają się kruche i łamliwe, warto zasięgnąć rady specjalisty, by ten mógł przyjrzeć im się z bliska i ocenić czy przypadkiem zmiany nie oznaczają poważnych chorób w naszym organizmie.

Dowiedz się o czym mogą świadczyć zmiany pojawiające się na Twoich paznokciach.

- kruche i łamliwe - za główną przyczynę takiego stanu uznaje się niedobór witamin: A, B, C, E oraz minerałów: magnezu, wapnia, cynku, działanie szkodliwych detergentów oraz niewłaściwą pielęgnację. Gdy Twoja płytka jest przesuszona, paznokcie również będą się łamać. Pamiętaj aby zawsze do sprzątania oraz zmywania zakładać ochronne rękawice! Jeśli miałaś założone tipsy lub akryle, prawie pewne jest, że po ich zdjęciu Twoje paznokcie nie będą w najlepszym stanie, mogą się kruszyć i być łamliwe.

Zwróć uwagę na to co jesz! Dieta bogata w ziarna zbóż, produkty mleczne, pestki dyni, słonecznika, marchewkę, pietruszkę to przyjaciel Twoich paznokci. W aptece możesz również nabyć preparaty, których zadaniem jest wzmocnienie paznokci. Jeśli Twoje paznokcie są kruche i łamliwe, stosuj odżywki, które utwardzą ich płytkę. Nie stosuj nożyczek ani metalowych pilników. Idealne będą pilniczki szklane, bądź te z papieru z drobnymi ziarnami.

- pożółkłe - najczęstszą przyczyną zmiany koloru jest używanie ciemnego lakieru do paznokci, szczególnie wtedy gdy nakładamy go bezpośrednio na płytkę paznokcia, zapominając o warstwie bazowej.

Palisz? Nie dziw się, że płytka może nabrać brzydkiego, żółtawego odcienia. Żółty kolor może również świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach: tarczycy czy chorobie płuc. Pożółkłe, popękane i zgrubiałe mogą sygnalizować grzybicę paznokcia.

W jaki sposób przywrócisz paznokciom ładny odcień?  Stosuj preparaty wybielające - dostępne są niemal w każdej drogerii. Wolisz naturalne sposoby? Doskonały okaże się sok z cytryny, który będziesz systematycznie wcierać w paznokcie.

Co mówią o Tobie paznokcie?

Co mówią o Tobie paznokcie?


- białe plamki i blada skóra - biała barwa całego paznokcia lub białe punkciki mogą być mikrourazami po wykonanym manikiurze. Taki stan to również sygnał iż organizmowi brakuje wapnia i cynku. Może to również oznaczać problemy z tarczycą oraz wątrobą. Blada skóra pod paznokciami to oznaka niedoboru żelaza i anemii.

Zadbaj o odpowiednia dietę oraz lecz niedokrwistość. Wybieraj produkty pełnowartościowe z dużą ilością żelaza i białka, a Twoje paznokcie odzyskają zdrowy, różowy odcień.

- nierówne i bruzdowate - to oznaka niewłaściwego manicure, ale także niedoboru witamin i minerałów. Zgrubienia pojawiające się na paznokciach mogą być sygnałem grzybicy bądź problemu z krążeniem.

Co robić by wyrównać płytkę paznokcia? Używaj peelingów i miękkiej kostki do polerowania. Na rynku dostępne są odżywki kryjące i wyrównujące płytkę paznokcia, co pozwoli ukryć wszelkie niedoskonałości.

Trzeba dmuchać na zimne i szybko udać się do lekarza, gdy zauważysz pod paznokciami czarne plamki, które nie przesuwają się wraz ze wzrostem paznokcia - mogą to być objawy czerniaka.

Problemy z paznokciami są często pierwszym objawem alarmowym świadczącym o tym, że coś dzieje się z naszym organizmem, dlatego warto bacznie im się przyglądać.

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock

Dodał(a): Agnieszka Podgórska , Wtorek 22.10.2013 (aktualizacja: 2013-10-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×