Jak długo tak naprawdę można korzystać z kosmetyków po ich otworzeniu?

Warto wiedzieć, co należy już wyrzucić.

Jak długo tak naprawdę można korzystać z kosmetyków po ich otworzeniu?

Niektóre kosmetyki są bardzo wydajne. Trzeba mieć jednak na uwadze, że niektóre z nich szybciej tracą swoją przydatność. Kiedy należy zmienić kosmetyk na nowy? 

Mascara


Niektóre kobiety rzadko malują oczy i wydaje im się, że tusz mogą zmieniać raz na pół roku, albo nawet stosować dopóki im nie zgęstnieje do granic możliwości. To błąd. Na szczoteczce  zbierają się bakterie, które następnie przedostają się do kosmetyku i mogą powodować m.in. podrażnienia. Poza tym, dostęp powietrza przy każdorazowym makijażu powoduje gęstnienie produktu.

Zobaczcie także: Oto trik, dzięki któremu szminka się nie rozmarze

Podkład


Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ile bakterii znajduje się w tym kosmetyku. Dostają się one do niego za pomocą aplikatorów jakich używamy, czyli np. palców, gąbek, czy pędzli do makijażu. Ponadto, po ok. 8-12 miesiącach stosowania, podkład może zmieniać swoją konsystencję, np. rozwarstwiać się. 

Korektor


Ten produkt najczęściej sam pokazuje, że czas go wymienić, bo zazwyczaj zmienia kolor. Korektor w kredce, czy proszku możemy dłużej stosować. Ten w płynnej wersji szybciej traci swoją przydatność. 

Cienie do powiek, pudry


Często po ok. roku zanikają ich pigmenty, dlatego lepiej wymienić je na nowe. Kosmetyki w kremie najlepiej używać krócej niż rok. 

Szminka


Naszą uwagę powinien zwrócić jej zapach oraz smak. Jeżeli się zmienił, należy wymienić kosmetyk na nowy. 

Błyszczyk


Ma krótszy okres przydatności niż szminka. W nim także powinien zwrócić naszą uwagę zapach, smak, konsystencja i barwa. 

Eyelinery


Te w kredce są stosunkowo bezpieczne, ponieważ bakterie znajdujące się na rysiku są systematycznie ścinane. Jednak kosmetyki płynne powinno się stosować nie dłużej niż 12 miesięcy. 

Pamiętajcie jteż o prawidłowej higienie. Przed nałożeniem makijażu myjcie pędzle, gąbki i przede wszystkim ręce, aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii.

Źródło: Women'sHealth.com
Foto: Thinkstock

Zobaczcie także:

Dodał(a): Natalia , Niedziela 27.12.2015 (aktualizacja: 2015-12-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×