Jak prawidłowo używać antyperspirantu?

Wbrew pozorom odpowiednie zastosowanie kosmetyków chroniących przed poceniem to nie taka prosta sprawa. Wydawałoby się, że antyperspiranty to środki wręcz banalne w aplikacji, a mimo to często są używane nieprawidłowo. Jakie błędy są najczęstszym powodem podrażnień po zastosowaniu preparatów przeciwko poceniu się?

Jak prawidłowo używać antyperspirantu?

Jak prawidłowo używać antyperspirantu?


Antyperpiranty na bazie chlorku glinu, czyli tak zwane blokery pocenia, powinno się stosować jedynie na noc. Niestety wiele osób nie przestrzega tej podstawowej zasady. Nie wiedząc, że taki preparat działa przez całą dobę, używają go rano. Tymczasem w dzień gruczoły potowe są mocniej pobudzone i cały czas pracują, a kosmetyk wchodząc w reakcje z potem, zaczyna podrażniać skórę. Z tego samego powodu nie powinno się go aplikować bezpośrednio po prysznicu czy kąpieli.

Co za dużo to niezdrowo
W przeciwieństwie do dezodorantu antyperspirantu nie powinno się używać częściej niż raz dziennie. Zbyt duża jego ilość nałożona na skórę powoduje reakcję chemiczną, która może wywoływać podrażnienia. Pamiętajmy, że wystarczy delikatnie potrzeć miejsce aplikacji i to zapewni nam ochronę przed potem.

Wyłącznie na suchą skórę
Zarówno antyperspirantów, jak i blokerów pocenia używajmy tylko na całkowicie osuszoną skórę. W kontakcie z wodą chlorek glinu tworzy kwas solny, który źle działa na naskórek.

Nigdy tuż po goleniu lub depilacji
Producenci antyperspirantów zalecają, by nie stosować ich na skórę tuż po goleniu lub depilacji pach. Zazwyczaj trzeba odczekać około 12 godzin. Wyjątkiem są produkty takie, jak antyperspirant Garnier w postaci suchego kremu, który nie tylko nie powoduje powstawania zaczerwienienia na skórze, ale wręcz łagodzi podrażnienia po goleniu.

Tylko pod pachy
Użycie antyperspirantu powinno być ograniczone tylko do okolic pach. Jeśli mamy problem z nadmierną potliwością stóp lub dłoni, stosujmy specjalne preparaty przeznaczone do tych części ciała. Nie wdychajmy też rozpylonego preparatu i dopilnujmy, by kosmetyk w spreju nie dostał się do oczu i na błony śluzowe w nosie, buzi czy okolicach intymnych. W przeciwnym razie może dojść do podrażnienia śluzówek, a także wchłaniania jonów glinu do krwi i odkładania w tkankach.

Jeśli w miejscu aplikacji kosmetyku zauważymy zaczerwienienie lub inne zmiany skórne budzące nasz niepokój, natychmiast przerwijmy stosowanie preparatu, a miejsca podrażnień posmarujmy łagodnym, bezzapachowym kremem. Jeśli te objawy długo nie będą ustępować, wybierzmy się do dermatologa, który przepisze nam odpowiednie lekarstwa.

Źródło/Foto: Mat. prasowe
Dodał(a): Magdalena Tokarczyk , Poniedziałek 01.12.2014 (aktualizacja: 2014-12-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Anonim
A ja myślę, że najlepszym antyperspirantem jest mycie się i żaden kosmetyk tego nie zmieni. Najgorsze, że niektórzy zamiast mycia wybierają te drugie. Czyli najgorszy wariant. Smród próbują zabić smrodem....
Dodano: 2014-12-15 13:57:21 Zgłoś nadużycie
Anonim
wychodzi na to, że niewłaściwie używam antyperspirantu. Dziękuję za rady
Dodano: 2014-12-15 11:26:48 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ostatnio czytałam, że najlepiej używać antyperspirantu rano, na noc lepiej tego nie robić. Toksyny w nas nagromadzone muszą mieć ujście i dobrze na noc pach nie zabezpieczać antyperspirantem. Agnieszka
Dodano: 2014-12-14 02:19:48 Zgłoś nadużycie
Anonim
Dotąd dość bezkrytycznie używałam antyperspirantów, ale ostatni akapit podniósł moją czujność . Dzięki za rady.,
Dodano: 2014-12-13 16:50:55 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×