Jak przygotować się do operacji plastycznej?

Chciałabym się dowiedzieć, dlaczego przed operacją plastyczną nie mogę przyjmować aspiryny ani pić alkoholu i palić papierosów? Na jaki czas przed operacją mam zrezygnować z tych używek oraz lekarstw?

Jak przygotować się do operacji plastycznej?

Jak przygotować się do operacji plastycznej?


Na zabieg z zakresu chirurgii plastycznej pacjent powinien się zgłosić w pełni zdrowia. Ogólny dobry stan zdrowia powinien być potwierdzony w badaniach dodatkowych. Jednym z rutynowych badań dodatkowych jest badanie układu krzepnięcia krwi – ważne żeby w trakcie operacji krew pacjenta miała potencjał do prawidłowego krzepnięcia. Aspiryna i inne leki oparte na bazie kwasu acetylosalicylowego są ogólnie dostępne i często stosowane jako leki przeciwbólowe.

Kliknij i dowiedz się, jak tak naprawdę działa botox!

Mało kto wie, że kwas acetylosalicylowy poza działaniem przeciwbólowym ma też wpływ na układ krzepnięcia krwi – wydłuża czas krzepnięcia. Działanie przeciwbólowe aspiryny trwa kilka godzin, natomiast wpływ na układ krzepnięcia trwa kilka dni i dlatego zaleca się unikanie przyjmowania kwasu acetylosalicylowego i innych leków mogących niekorzystnie wpłynąć na krzepnięcie krwi nawet 7-14 dni przed planowanym terminem operacji.

Chciałabyś zmniejszyć swój nos? Kliknij i dowiedz się, na czym polega ten zabieg!


Jak przygotować się do operacji plastycznej?

Jak przygotować się do operacji plastycznej?Spożywanie alkoholu też nie jest wskazane przed planowaną operacją chirurgiczną. Powszechnie wiadomo, że alkohol ma toksyczny wpływ na wątrobę, a wątroba to miejsce gdzie produkowane są białka zwane czynnikami krzepnięcia krwi. Spożycie alkoholu nawet kilka dni przed operacją ma niekorzystny wpływ na krzepnięcie krwi – krzepnięcie może być słabsze w dniu zabiegu, co wiąże się z większą utratą krwi i z większym ryzykiem krwiaka. Palenie papierosów również zwiększa ryzyko operacji, ale przyczyna tego jest inna niż w przypadku aspiryny i alkoholu. Palenie papierosów pogarsza procesy gojenia tkanek poprzez upośledzenie ich ukrwienia. Palacz ma 10% krwi "zablokowane" przez tlenek węgla, który wdycha w czasie palenia.

Kliknij i przekonaj się, jak wygląda zabieg powiększenia piersi!

Poza tym dym papierosowy obkurcza naczynia krwionośne i ogranicza dostarczanie tlenu do gojącej się rany. Ma to szczególnie niekorzystny wpływ na gojenie się ran po operacja, gdzie sam zabieg chirurgiczny ogranicza dopływ krwi do tkanek – jest tak przy plastyce piersi, plastyce brzucha i plastyce nosa. Te pozornie mało istotne zalecenia przedoperacyjne jak odstawienie Aspiryny, abstynencja od alkoholu i rzucenie palenia mają bardzo istotny wpływ na zabieg operacyjny, ryzyko powikłań krwotocznych i na zaburzenia gojenia się ran.


Lubomir LembasEkspert MilionKobiet.pl

Lubomir Lembas

specjalista chirurgii plastycznej, LUX MED


Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Poniedziałek 15.10.2012 (aktualizacja: 2012-10-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
czay
O wszystkim poinformował mnie doktor Pabiańczyk przed podjęciem decyzji o operacji u niego. Mimo wszystkich zagrożeń i ryzyka ja się zgodziłam i nie żałuję. Chociaż faktycznie zabieg kosztowny i bolesny - to nowy wygląd mi to zrekompensował.
Dodano: 2018-09-03 16:16:21 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×