Jak walczyć z zajadami?

Zajady są przewlekłym stanem zapalnym, powodującym pękanie kącików ust. Tworzą się, gdy brak nam witamin, zwłaszcza witaminy B. Na ich powstanie narażone są też osoby chorujące na cukrzycę lub stosujące długotrwałe leczenie antybiotykowe. Jak je zwalczyć, gdy już się pojawią? Poznajcie kilka domowych sposobów.

Jak walczyć z zajadami?

Przede wszystkim ogranicz picie kawy. Wypłukuje ona z organizmu cenne witaminy i minerały, więc niestety opóźni gojenie się ran w kącikach ust.

Skuteczność leczenia podniesie też wykluczenie z diety alkoholu oraz słodyczy.
Słodycze oraz alkohol zawierają wiele cukrów prostych, będących bardzo dobrą pożywką do rozwoju bakterii. Z tego powodu duże spożycie słodyczy powoduje utrudnienia w leczeniu zajadów.
Unikaj także spożywania ostrych i pikantnych potraw, ponieważ dodatkowo podrażniają chore miejsca.

Czosnek ma korzystny wpływ na leczenie czy zmniejszenie zajadów. Zawiera on właściwości przeciwbakteryjne i antygrzybiczne oraz antyrobacze. Na zmiany chorobowe w obrębie śluzówek można stosować go miejscowo w formie miazgi.

Dobrym sposobem na przyśpieszenie gojenia się ran jest niedoborów witaminy C, która jest zawarta
w dużych ilościach w pietruszce oraz czarnej porzeczce. Wzbogacajmy dietę w produkty, które odbudowują florę bakteryjną przewodu pokarmowego (kwaśne mleko, kefiry, jogurty…)

Warto posmarować bolące miejsca miodem- łagodzi podrażnienia i działa przeciwbakteryjnie.

Zobacz też: Jak przygotować swoje usta na czerwoną szminkę?


Fot. Thinkstock
Zobacz też:Dodał(a): Katarzyna Nowatkiewicz , Sobota 02.04.2016 (aktualizacja: 2016-04-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Mi lekarz dentysta przepisał doskonały lek można go znaleźć na tej stronie polecam http://ortodoncjakabaty.pl bardzo dobrze sie sparwdza
Dodano: 2018-02-26 14:17:20 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×
  • Bolące kąciki

    zajady

    Pękające i boleśnie zaczerwienione kąciki ust trudno ukryć. Nie tylko wyglądają brzydko, ale też mogą sygnalizować większy zdrowotny problem. Zajady częściej pojawiają się jesienią i… czytaj więcej

  • Zobacz, jak nieświadomie rujnujesz swój uśmiech cz.2

    Higiena jamy ustnej

    Wiele czynności związanych z odwracaniem uszkodzeń jamy ustnej, w rzeczywistości jest intuicyjne. To oczywiste, że oprócz odwracania zmian, warto kierować się dobrymi nawykami. Zobacz, jak… czytaj więcej