Jak zmniejszyć ból po operacji plastycznej?

Jakie są metody zmniejszania bólu po operacjach plastycznych radzi ekspert MilionKobiet.pl Lubomir Lembas, specjalista chirurgii plastycznej, LUX MED.

Jak zmniejszyć ból po operacji plastycznej?

Jak zmniejszyć ból po operacji plastycznej?


Ból jest odczuciem bardzo subiektywnym i zależy od wielu czynników, które leżą po stronie pacjenta, po stronie lekarza oraz po stronie rodzaju operacji. Ze strony pacjenta najważniejszy jest tzw. próg bólu. Jedni mają wysoki próg bólu inni niski. Wysoki próg bólu oznacza, że musi zadziałać silny bodziec, żeby spowodował subiektywne odczuwanie bólu. Niski próg bólu oznacza, że nawet delikatne bodźce mogą być odczuwane jako ból. Ważne znaczenie ma też nastawienie pacjenta do operacji.

Kliknij i dowiedz się, jak działa botox!

Pacjenci, którzy są mocno zmotywowani do poddania się zabiegowi zwykle odczuwają mniejszy ból związany z operacją, niż ci którzy nie mają pełnego przekonania do operacji. Pacjenci, którzy długo marzą o jakiejś operacji plastycznej i w końcu mogą zrealizować to marzenie cierpią mniej. Większość operacji plastycznych nie jest związana z dużym bólem pooperacyjnym. Po plastyce nosa nawet, gdy nos musi być w czasie operacji "złamany" pacjenci nie mają dolegliwości bólowych. Często nie przyjmują nawet leków przeciwbólowych. Natomiast pacjentki po powiększeniu piersi implantami zwykle mają na tyle duże dolegliwości bólowe, że zawsze przyjmują leki przeciwbólowe, przynajmniej kilka dni.


Kliknij i dowiedz się, w jaki sposób powinnaś przygotować się do operacji plastycznych!Dolegliwości te są zwykle większe u kobiet, które wcześniej nie rodziły dzieci. Czym większy implant tym większy ból. Założenie implantów pod mięsień jest bardziej bolesne niż pod gruczoł. Pooperacyjne dolegliwości bólowe zależą też od "ręki chirurga". Są chirurdzy z tzw. "lekką ręką" i ci drudzy (to nie znaczy że gorsi). Delikatna technika operacyjna, preparowanie tkanek pod kontrolą wzroku, używanie delikatnych narzędzi i spokojne operowanie może znacznie zmniejszyć pooperacyjny ból.


Fanki operacji plastycznych - zobacz kobiety, które nie oparły się pokusie i odwiedziły chirurga plastycznego.


Na szczęście w dzisiejszych czasach dysponujemy dużym arsenałem leków przeciwbólowych o różnej sile działania. Uważa się, że obecnie nawet po największych operacjach dzięki odpowiedniej opiece medycznej ból pooperacyjny nie powinien stanowić problemu dla pacjenta.Lubomir Lembas
Ekspert MilionKobiet.pl

Lubomir Lembas

specjalista chirurgii plastycznej, LUX MED
Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Środa 07.11.2012 (aktualizacja: 2012-11-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
christin
Każdy zabieg boli i to potworni - ja miałam powiększane piersi, ale warto się poświecić i przetrzymać, bo efekt potem po prostu zwala z nóg - operował mnie doktor Ciesiński z Krakowa
Dodano: 2013-06-28 11:14:52 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×