Kosmetyki z doktoratem

Gdy widzisz je na półce w aptece, wydają się na swoim miejscu. Decyduje o tym wzbudzający zaufanie tytuł doktora na tubce czy słoiczku. Ale czy kosmetyki z tytułem naukowym są rzeczywiście skuteczne jak lekarstwo? Czym różnią się od innych balsamów, maseczek i kremów?

Kosmetyki z doktoratem

Utytułowane kosmetyki pielęgnacyjne stały się bardzo modne. Nie tylko w Polsce. W USA święci triumfy nagłośniona m.in. przez gwiazdę muzyki pop Madonnę firma Dr. Brandt. My z kolei możemy się pochwalić rodzimą marką Dr Irena Eris. Renomą cieszy się też znany u nas niemiecki Dr. Scheller z kremami opartymi na certyfikowanych składnikach naturalnych. Preparaty tych firm są też do kupienia w eleganckich drogeriach, takich jak Sephora, Douglas i Rossmann. Stąd pytanie powtarzające się zarówno w e-mailach do redakcji, jak i na forach internetowych: "Co te kosmetyki łączy z medycyną?".

Co jest prawdą, a co mitem

Nie oczekuj, że krem zadziała z mocą lekarstwa. Kosmetyki mogą być produkowane zgodnie z rygorami farmaceutycznymi, jednak tworzy się je z myślą o pielęgnacji zdrowej skóry. Dlatego nie wolno im ingerować w skórę tak głęboko jak lekom, np. regenerujące składniki kremu muszą się zatrzymać na poziomie naskórka. Natomiast lek może dotrzeć aż do skóry właściwej. Masz jednak prawo oczekiwać, że sygnowany tytułem naukowym i nazwiskiem twórcy kosmetyk będzie solidny. A więc oparty na nowoczesnych technologiach i rzetelnie przebadany pod względem skuteczności w laboratoriach naukowych. Tak właśnie jest w przypadku marki Dr. Brandt firmowanej przez dermatologa z dwudziestoletnią praktyką w Miami i Nowym Jorku. Także za preparatami tworzonymi pod imieniem doktorów farmacji – Ireny Eris oraz Ulricha Schellera – kryją się formuły testowane w centrach badawczych i in vivo (czyli na ochotnikach). Ale tytuł doktora przy nazwie serii kosmetyków może być również zamierzonym zabiegiem marketingowym. Firma Flos-Lek wykorzystała go do promocji specjalistycznej serii kosmetyków pielęgnacyjnych do nóg Dr Stopa. Kupić czy nie – wybór należy do nas.


Tekst: Jolanta Markowska - Grodecka

Przeczytaj również:

Zanim sięgniesz po kosmetyk

Zadbaj o swoje rzęsy

Moja skóra chce pić
Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Środa 12.10.2011 (aktualizacja: 2011-10-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (6)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
klaja20
Również jestem zdania, że kosmetyki dostępne w aptekach są skuteczniejsze i lepsze dla naszego ciała, Mają odpowiednie certyfikaty i często są równocześnie lekami na przeróżne dolegliwości. Do tego, jak spojrzeć na przykład na ofertę tej apteki https://www.apteka-melissa.pl , nie są wcale droższe od kosmetyków oferowanych przez uznane w Polsce i na świecie marki drogeryjne. Ogólnie to jestem zwolenniczką jak najbardziej naturalnych receptur, zdecydowanie lepiej wpływają na skórę.
Dodano: 2018-09-14 13:02:28 Zgłoś nadużycie
paula2509
ja tak samo
Dodano: 2011-10-12 18:00:33 Zgłoś nadużycie
olafasola
ja jestem ostrożna
Dodano: 2011-10-12 16:48:50 Zgłoś nadużycie
Qarola
hehe do byłoby dobre:P
Dodano: 2011-10-12 15:00:38 Zgłoś nadużycie
passionfruit
Dr. stopa - dobre, może niedługo wyjdzie dr. paznokieć? :)
Dodano: 2011-10-12 14:39:24 Zgłoś nadużycie
Audrey
lubię kosmetyki dr ireny eris, mają boski zapach i sa naprawdę skuteczne
Dodano: 2011-10-12 13:41:49 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×