Leczenie komórkami macierzystymi

Na czym polega leczenie komórkami macierzystymi?

Leczenie komórkami macierzystymi

Leczenie komórkami macierzystymi


Komórki macierzyste to takie komórki, które mają zdolność proliferacji (samonamnażania) i różnicowania się w kierunku różnych linii komórkowych. Technologie związane z komórkami macierzystymi mogą dostarczyć chirurgom rekonstrukcyjnym nieograniczonych źródeł autogennego materiału w postaci laboratoryjnie wyhodowanych tkanek, a nawet narządów. Komórki macierzyste klasyfikowane są ze względu na ich pochodzenie i zdolność różnicowania się.

Fanki operacji plastycznych - zobacz kobiety, które nie oparły się pokusie i odwiedziły chirurga plastycznego.

Wyróżnia się komórki macierzyste zarodkowe i somatyczne (od dorosłego osobnika). Najbardziej wyrazistym przykładem zarodkowej komórki macierzystej jest zapłodniona komórka jajowa – ma ona nieograniczoną zdolność proliferacji (samonamnażania się) i nieograniczoną zdolność różnicowania we wszystkie tkanki i narządy człowieka. Praktyczne zastosowanie płodowych komórek macierzystych związane jest z dylematami moralnymi, a dodatkowo komórki te często różnicują się w kierunku niepożądanej tkanki nowotworowej.

Najlepiej przebadanymi somatycznymi komórkami macierzystymi są mezenchymalne komórki macierzyste – należą do nich komórki macierzyste szpiku kostnego i tkanki tłuszczowej. Wcześniej uważano, że szpik kostny jest najbogatszym źródłem komórek macierzystych, ale obecnie wiemy, że jest nią tkanka tłuszczowa. Dodatkowo komórki macierzyste tkanki tłuszczowej są łatwo dostępne – można wykonać prosty zabieg liposukcji i w aspiracie znajdzie się wiele komórek pnia.


Kliknij i dowiedz się, w jaki sposób powinnaś przygotować się do operacji plastycznych!


Pobrane na zasadzie liposukcji komórki macierzyste można wyizolować i hodować w kierunku różnych linii komórkowych, takich jak: komórki mięśnia sercowego, komórki krwiotwórcze, komórki nerwowe, mięśnie szkieletowe, komórki tłuszczowe, komórki tkanki kostnej i chrzęstnej, komórki śródbłonka naczyń i wiele innych. Wyhodowana autogenna tkanka może potem posłużyć do rekonstrukcji utraconej tkanki w wyniku choroby lub urazu. Daje to potencjalnie nieograniczone możliwości rekonstrukcyjne tkankami własnymi pacjenta.

Z zastosowaniem tej metody w chirurgii plastycznej estetycznej można powiększyć piersi, pośladki, łydki oraz można odmłodzić twarz. Na twarzy przeszczep tłuszczu (wraz a komórkami macierzystymi) najczęściej służy do powiększenia ust, policzków i do wygładzenia zmarszczek nosowo-wargowych. Można też uzyskać efekt uniesienia brwi, korekty nosa, skroni, bródki i wiele innych w zależności od indywidualnych potrzeb danego pacjenta.

Kliknij i dowiedz się, jak działa botox!

Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej ma udowodnione działanie poprawiające jakość skóry, która staje się gładsza, bardziej napięta i sprężysta a pory stają się mniejsze. Zabieg ma korzystne działanie na dojrzewanie blizn – osłabia nadmierną produkcję kolagenu w procesach bliznowacenia. Efekt przeciwzapalny zabiegu można wykorzystać u pacjentów z cerą trądzikową. Ręce stanowią obok twarzy jedyną część ciała, która jest prawie stale odsłonięta i zdradza upływający czas. Coraz częściej technika ta znajduje zastosowanie w rekonstrukcji wyniosłości piersiowej po usunięciu piersi z powodu raka. Może być ona bardzo przydatna szczególnie w zabiegach oszczędzających, gdzie ubytek piersi dotyczy tylko jednego kwadrantu.

Na zakończenie dodam, że Brytyjczyk John B. Gurdon i Japończyk Shinya Yamanaka to tegoroczni laureaci nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, a ich badania pokazały, że dorosłe komórki można przeprogramować tak, by "odzyskały młodość" i podobnie, jak zarodkowe komórki macierzyste mogły przekształcić się w dowolne komórki naszego ciała. Do tej pory uważano, że mocno zróżnicowane komórki nie mogą cofnąć się do stanu komórki macierzystej. Odkrycie to w sposób znaczący wpłynie na proces postrzegania procesów dojrzewania i starzenia się komórek, a w przyszłości może znaleźć zastosowanie w medycynie anti-aging.
Lubomir Lembas
Ekspert MilionKobiet.pl

Lubomir Lembas

specjalista chirurgii plastycznej, LUX MED