Lekką stopą

Kiedy robi się ciepło, każda z nas chciałaby pokazać piękne stopy w sandałach, ale… No właśnie, tu coś boli, tam pęka. I, niestety, problemy trudno zlikwidować. Czy są skuteczne metody leczenia, które pozwolą przejść przez sezon lekką stopą.

Lekką stopą

Choć z pozoru wyglądają na kruche i delikatne, w rzeczywistości stopy przystosowane są do przenoszenia ogromnych obciążeń. W ciągu całego twojego życia wykonają średnio 100 mln kroków! Leonardo da Vinci nazwał je machiną o mistrzowskiej konstrukcji i dziełem sztuki. Stopa zbudowana jest z 26 kości, 33 stawów, 19 mięśni oraz ze 107 wiązadeł. Wszystkie te elementy pracują w harmonii, umożliwiając chodzenie i stabilne oparcie. Jednak z upływem czasu idealny mechanizm zaczyna zawodzić. Prawdopodobnie sama już tego doświadczyłaś, zwłaszcza jeśli lubisz wąskie pantofle na wysokich obcasach. Niewygodne obuwie to najczęstsza przyczyna deformacji stóp. Ale nie bez znaczenia są też skłonności genetyczne i błędy pielęgnacyjne. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym na zawsze pozbędziesz się odcisków, a także wyleczysz wrastające paznokcie, bolesne ostrogi czy nieestetyczne halluksy.

PĘKNIĘCIE NA PIĘCIE

Problem: Gruba i twarda skorupka na piętach tworzy się najczęściej latem. Czasem odpowiadają za nią zaniedbania pielęgnacyjne, a niekiedy chodzenie w butach, które nie mają miękkich wkładek. Gdy stawiasz krok, twardy plastik lub drewno uderza w piętę. Dla receptorów znajdujących się na podeszwach to znak, że skórę atakują intruzi. W ramach akcji ratunkowej naskórek narasta i staje się coraz twardszy. A im grubsza jest warstwa ochronna,
tym łatwiej powstają na niej bolesne pęknięcia.
Rozwiązanie: Popękane pięty zagoją się, jeśli 2-3 razy w tygodniu będziesz je moczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem szałwii. W ten sposób je odkazisz i przyspieszysz gojenie się ranek. Dobrze też zrobi stopom kąpiel w siemieniu lnianym, które łagodzi podrażnienia. Po wymoczeniu pięt wetrzyj w nie witaminę A w kroplach (możesz rozgnieść kapsułki) lub leczniczy krem. Najskuteczniejsze są preparaty, które zawierają mocznik, regulujący procesy rogowacenia naskórka, oraz składniki odżywcze i natłuszczające (lanolina czy masło karité).

ODCISKI OD NACISKU


Problem: Zwykle powstają, gdy nosisz zbyt ciasne lub za wąskie buty. Wtedy pojawiają się na trzecim, czwartym i piątym palcu. Mogą występować również na podeszwie i wówczas związane są z płaskostopiem. Prawidłowo ukształtowana stopa opiera się na pierwszej i piątej kości śródstopia oraz na pięcie. Gdy dochodzi do rozwoju płaskostopia, ciężar przenosi się na drugą i trzecią kość śródstopia. Kości te przemieszczają się ku dołowi i zaczynają naciskać na skórę. W odruchu obronnym skóra grubieje, czego widocznym i bolesnym efektem jest odcisk.
Rozwiązanie: Jeśli chcesz na stałe pozbyć się odcisków, nie ścieraj ich ani nie wycinaj, bo odrosną twardsze i bardziej bolesne. Lepszym sposobem jest zmiana obuwia z wąskich pantofli na wygodne baleriny. Warto też, jak mówią ortopedzi, poprawić "stosunki anatomiczne w stawie śródstopno-palcowym". Możesz to zrobić, stosując podkładkę z żelu, którą wkładasz pod przednią część stopy. Nazywa się ją pelotą śródstopną. Jest dostępna w sklepach ze sprzętem medycznym. Kosztuje ok. 30 zł.Dodał(a): Ola Wójcik , Piątek 17.06.2011 (aktualizacja: 2011-06-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
karolina5265
Pielęgnacja stóp jest bardzo ważna, aby poprawić i wygląd i aby wyglądały dobrze szczególnie latem. Myślcie może nad wizytą u podologa? Znacie takiego specjalistę? Jeśli macie to w planach to koniecznie zerknijcie na ofertę gabinetu http://agnieszkakaszuba.pl/ Dobry podolog godny polecenia.
Dodano: 2018-03-20 21:40:38 Zgłoś nadużycie
marryl
maseczki złuszczające skinlite usuwają wszelką sucha skórę stóp i odciski są super!
Dodano: 2014-04-08 15:29:32 Zgłoś nadużycie
alyxmm
gdzie tam te sole nie sole, kosmetyczki nie kosmetyczki. Ja mimo to że jest le sposobów praktycznie nic z moimi stópkami nie robię, po prostu codziennie po prysznicu smaruje je kremem nivea tyle.
Dodano: 2011-06-19 00:05:36 Zgłoś nadużycie
nick6
Jeśli ktoś regularnie dba o stopy to nic nie pęka:) ;p
Dodano: 2011-06-18 13:50:22 Zgłoś nadużycie
nana27
Na szczęście nie mam takich problemów, owszem zdarza si enieraz jakiś odcisk...
Dodano: 2011-06-17 20:02:07 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×