Nadmierne wypadanie włosów może być oznaką problemów hormonalnych. Jakich?

Zdrowe i lśniące włosy świadczą też o tym, że organizm otrzymuje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witaminy oraz składniki odżywcze. Słaba kondycja włosów, brak połysku i nadmierne wypadanie mogą świadczyć o powstałych w organizmie zaburzeniach, także hormonalnych.

wlosy (1)662.jpgOrganizm kobiety narażony jest na duże zmiany hormonalne, które są związane z przebiegiem cyklu menstruacyjnego, ciążą, a także menopauzą. Wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu ma także zła dieta, stres oraz wszelkiego rodzaju choroby spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Wszystkie te czynniki sprawiają, że struktura włosów jest osłabiona a w konsekwencji można zaobserwować nadmierne wypadanie włosów. Jeśli zatem z twojej głowy spada dziennie ponad 100 włosów to znak, że masz problem z nadmiernie wypadającymi włosami. Przyczyną mogą być zmiany hormonalne.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe dotyczy głównie mężczyzn. Wysoka zawartość testosteronu w organizmie ma wpływ nie tylko na włosy, ale też na zmiany trądzikowe, zarost na twarzy czy nadmierne owłosienie całej powierzchni ciała. Hormony męskie występują jednak także w organizmie kobiet, dlatego łysienie androgenowe może wystąpić również u nich. Testosteron atakuje bowiem mieszki włosowe i powoduje ich obkurczanie i ostatecznie zanik, a tym samym wypadanie włosów.

Androgeny, produkowane w jajnikach, powodują, że z kobiecych głów sypią się włosy, jednak w przeciwieństwie do męskiego łysienia, najczęściej występuje ono równomiernie w obrębie włosów na głowie, a nie jak u panów - tworząc zakola lub łysienie na czubku głowy. Niestety często jest to problem dziedziczny. Na tę odmianę łysienia mają także wpływ choroby tarczycy, a także duże wahania wagi ciała.

Ciąża, menopauza i antykoncepcja - łysienie hormonalne

Niemal co piąta kobieta boryka się z łysieniem hormonalnym. Część kobiet zmaga się z tym problemem podczas ciąży i po porodzie, a także w okresie menopauzy i podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Wprawdzie w kilka miesięcy po porodzie wypadanie włosów samoistnie przemija, to jednak w przypadku menopauzy lub przyjmowania środków antykoncepcyjnych problem może się nasilać, jeśli hormony zostały nieodpowiednio dobrane.

Problemy z tarczycą

Nadczynność lub niedoczynność tarczycy to już niemal choroby cywilizacyjne. Wysoki poziom stresu, szybkie tempo życia oraz czynniki genetyczne sprawiają, że kłopoty z tarczycą ma coraz więcej ludzi. Nieprawidłowo działająca tarczyca ma bardzo duży wpływ na kondycję włosów. Osłabione niewystarczającą lub zbyt dużą dawką hormonów włosy tracą blask, łamią się, kruszą i wypadają w nadmiarze.

Inne choroby

Na wypadanie włosów wpływ mają także choroby nadnerczy, przysadki mózgowej, a także zespół wielotorbielowatych jajników i cukrzyca. Oprócz wypadania włosów, wśród objawów sygnalizujących zaburzenia hormonalne są także: trądzik, silne przetłuszczanie się włosów, nadmierne owłosienie na twarzy, duże wahania wagi, suchość skóry oraz depresja.

Jak sobie poradzić z wypadaniem włosów?

Wypadanie włosów może być nie tylko objawem niewłaściwej pielęgnacji, diety lub stresu Może mieć także podłoże w zaburzeniach hormonalnych. Jeśli podejrzewamy, że możemy mieć problemy na tle hormonalnym, powinniśmy skonsultować obawy z lekarzem endokrynologiem. Przeprowadzenie dokładnej diagnostyki oraz regularne badania poziomu hormonów pozwolą wykryć lub wykluczyć groźne dla całego organizmu choroby spowodowane nieodpowiednim poziomem hormonów. Kontrolować należy poziom TSH, T3, T4, LH, a także testosteron, estradiol, progesteron, prolaktynę, przeciwciała anty-TPO, kortyzol i DHEA. Warto też wspomóc organizm dodatkową suplementacją.


Dodał(a): materiał partnera , Poniedziałek 28.11.2016 (aktualizacja: 2016-11-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (7)

Awatar
Anonim
Cześć kochani, czy wiecei może, czy follixin mogą stosować także kobiety? Mój znajomy z pracy stosował na swoją łysinie i miał bardzo dobre efekty i zastanawiam sie czy mogłoby to także mi pomóc z zatrzymaniem wypadania włosów i zwiększeniem gęstości???
Dodano: 2018-11-27 11:16:00 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ja do tabletek dodatkowo dokupiłam sobie odżywkę do włosów. Myślę, że to będzie podwójne działanie. Na pewno wzmocni moje osłabione włosy.
Dodano: 2018-05-30 19:06:27 Zgłoś nadużycie
Anonim
mi też pomógł Biotebal, w tabletkach. po prostu moje wypadanie włosów było spowodowane za małą ilością witamin we włosach, przede wszystkim biotyny. Tabletki Biotebalu dały radę i włosy są teraz zdrowe i piękne.
Dodano: 2017-11-29 23:49:30 Zgłoś nadużycie
Anonim
Oddałabym wszystko za burzę loków, którą miałam od zawsze na głowie. Od czasu, kiedy zachciało mi się prostować włosy prostownicą strasznie się osłabiły i zaczęły wypadać. Teraz jestem w trakcie kuracji Biotebalem. Mam zarówno tabletki jak i odżywkę do włosów. Myślę, że za jakiś czas wszystko wróci do normy, na razie muszę się uzbroić w cierpliwość.
Dodano: 2017-11-20 18:46:25 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ponad pół roku temu pojawił się u mnie problem z wypadaniem włosów i sądziłam, że winne są hormony. Ale odstawiłam tabletki anty, zrobiłam badania i wszystko było w normie. Niedawno okazało się, ze mam problem z niedoborem biotyny, więc zaczęłam łykać Biotebal z najwyższą dawką witaminy H. I wystarczyły 3 miesiące z tym lekiem, by włosów wypadało mniej i by się wzmocniły. Oczywiście nadal stosuję tę kurację, aby dobrze odżywić włosy.
Dodano: 2017-11-15 23:46:16 Zgłoś nadużycie
Anonim
Wypadające włosy bardzo często są przyczyną zmian hormonalnych, ale nie tylko. U mnie głównym winowajcą okazał się jednak stres w ostatnich miesiącach czasu. W tej chwili mam to już za sobą i staram się odpowiednio dbać o włosy. Używam dobrej odżywki, biorę regularnie Biotebal i widzę pierwsze sukcesy. Włosy przestały wypadać, teraz trzeba je już tylko wzmacniać.
Dodano: 2017-09-27 21:31:26 Zgłoś nadużycie
Anonim
Po drugiej ciąży włosy bardzo mi się osłabiły, wypadały , były matowe. próbowałam rożnych suplementów, masek ale bez rezultatów. Skuteczne dopiero okazały się ampułki z Vichy Dercos, trzeba wcierać w skórę głowy po jednej każdego dnia i tak przez 6 tygodni. Jestem już przy końcu kuracji.
Dodano: 2017-02-19 19:27:31 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×