Pielęgnacja tatuaży

Sprawienie sobie tatuażu to tylko część drogi do jego wymarzonego i spodziewanego wyglądu. Przez kilka tygodni po zabiegu to my musimy dołożyć wszelkich starań, aby był idealny. Jak prawidłowo pielęgnować niedawno wytatuowany naskórek? Zapoznajcie się z informacjami, które dla Was przygotowałyśmy.

Pielęgnacja tatuaży

Pielęgnacja tatuaży

Przed zrobieniem sobie tatuażu powinnyśmy przede wszystkim zastanowić się kilka razy, czy tego chcemy i rozważyć wszystkie plusy i minusy jego posiadania. Zanim oddamy się w ręce tatuażysty, musimy być pewne, że to osoba, która profesjonalnie i w sterylnych warunkach wykona wzór.
Trudno jest dobrze wkłuć farbę w skórę, ale tak samo trudno jest zachować ją w skórze. Efekt końcowy zależy między innymi od dobrej pielęgnacji tatuażu. Połowa pracy należy do tatuażysty, a druga połowa należy do Ciebie.

Nie pij alkoholu co najmniej 24 godziny przed i 72 godziny po zabiegu. Najpóźniej po 4 godzinach zdejmij opatrunek, umyj dłonie, a następnie delikatnie przemyj tatuaż - najlepiej żelem do czyszczenia tatuażu lub mydłem antybakteryjnym spłukując letnią wodą. Po osuszeniu nanieś średnio grubą warstwę kremu, lub maści do tatuażu. Przebywając w mieszkaniu staraj się nosić tatuaż cały czas odkryty uważając jednocześnie, żeby o nic go nie otrzeć ani nie uciskać - przyspieszy to gojenie.

Pamiętaj, abyś zawsze przed posmarowaniem rany w pierwszej kolejności umyła dłonie. Tatuaż smaruj maścią kilka razy dziennie (od 3 do 5 razy) i nie dopuszczaj, aby podrażniona skóra zasychała. Nakładając nową warstwę maści należy za każdym razem zmyć wytatuowane miejsce letnią wodą z mydłem, wytrzeć suchym ręcznikiem i namaścić. Przed wyjściem z domu rób świeży opatrunek smarując uprzednio maścią. Po trzech tygodniach można stosować zwykły balsam nawilżający lub krem w celu szybszej regeneracji skóry.

Podczas kąpieli nie odmaczaj zbyt długo rany, a najlepiej bierz letni i szybki prysznic. Do spania warto poświęcić jakieś czyste ubranie, które możesz zniszczyć zatłuszczeniem, a sam tatuaż obficie nasmaruj maścią.

Pielęgnacja tatuaży

Pielęgnacja tatuaży


Do czasu wygojenia w żadnym wypadku nie bierz kąpieli w basenach ani naturalnych zbiornikach wodnych, nie korzystaj też z sauny, staraj się nie przepocić i zakrywaj tatuaż przed promieniami słońca. Ogólnie w okresie tatuowania prowadź maksymalnie sterylny tryb życia, włączając w to umiarkowany stosunek do wszelkiego rodzaju używek.

Stosując się do powyższych zasad, czas gojenia powierzchownego powinien trwać 1-2 tyg. (skóra wewnątrz goi się znacznie dłużej). W ciągu pierwszej doby powinien zniknąć obrzęk zranionej skóry, a w ciągu kilku dni powinien złuszczyć się podrażniony, zabarwiony naskórek. Nie wystrasz się, gdy po złuszczeniu naskórka zobaczysz inny odcień tatuażu - to normalne i często po całkowitym wygojeniu (około miesiąc) tatuaż nabiera uroku.
Pomimo wygojenia, dbaj o tatuaż nawilżając skórę po każdej kąpieli - to poprawia kontrast - a opalając się nie przesadzaj ze słońcem i stosuj kremy z silnym filtrem.

Decyzja o zrobieniu sobie tatuażu jest bezsprzecznie odważna. Po wykonaniu należy wykazać się konsekwencją i odpowiednio go pielęgnować. Zgłoś się do lekarza, jeśli zauważysz niepokojące objawy, jak na przykład nieustępująca wysypka. Należy przy tym pamiętać, że organizm każdej osoby jest inny i odmiennie może reagować na pigment. Sama intensywność kolorystyczna tatuażu zależy w dużej mierze od karnacji skóry.

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: ShutterstockDodał(a): Ania Twarowska , Poniedziałek 30.12.2013 (aktualizacja: 2013-12-30)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×