Pielęgnacja włosów puszących się

Moje włosy są suche i puszące się. Jak mam o nie zadbać? Czy są jakieś specjalne zabiegi, które mogą poprawić wygląd moich włosów?

Pielęgnacja włosów puszących się

Pielęgnacja włosów puszących się


Bardzo rzadko dzieje się tak, że włosy mają naturalną tendencję do puszenia się. Z moich wieloletnich obserwacji wynika, że to złe traktowanie włosów doprowadza je do takiego stanu. Zdecydowana większość ludzi w Europie Środkowej ma włosy falowane lub lekko kręcone. Klientki lubią określać taką strukturę włosów w następujący sposób: nie lubię ich, nie są ani proste, ani kręcone... Najprawdopodobniej stylizacja takich włosów w domu (ale również u wielu fryzjerów) kończy się na modelowaniu i prostowaniu, czyli całkowicie przeciwnie niż by tego chciały. Nadmierna termostylizacja jest jednym z wielu czynników puszenia się włosów.

Wielokrotnie na fotelu w moim salonie kobiety dowiadywały się, że mają kręcone włosy! Najprostszym sposobem na to jest wgniecenie we włosy lekkiej pianki lub innego produktu do włosów falowanych i kręconych, następnie dokładne i spokojne ugniatanie ich, a na koniec podsuszenie suszarką z dyfuzorem (nastawiając temperaturę na letni poziom). Celowo piszę o "podsuszeniu", ponieważ takim włosom można pozwolić wyschnąć samym po użyciu dyfuzora. Wierzę, że traktując je w taki sposób, puszenie się włosów może w znacznym stopniu zniknąć. Dlatego proponuję przełamać się i eksperymentować z wgniataniem we włosy pianki.

Kolejną ważną rzeczą jest uszkodzenie włosa. Wyróżniamy trzy rodzaje uszkodzeń:

a) termiczne: zbyt wysoka temperatura w suszarce, częste prostowanie włosów prostownicą, suche powietrze (zimą – ogrzewanie, latem – klimatyzacja, słońce),
b) chemiczne: mocna, częsta koloryzacja włosów, używanie farb zawierających amoniak i nadtlenek wodoru oraz nadmierne używanie produktów do stylizacji (takich jak na przykład lakier),
c) mechaniczne: mocne pocieranie włosów ręcznikiem po kąpieli, tapirowanie.

Wszystkie te czynniki niszczą naturalną keratynę włosów, redukują ilość łuski (która służy do ochrony wewnętrznych warstw włosa), pozbawiają naturalnej wilgoci – co zmniejsza ich elastyczność. Dlatego bardzo ważne jest, żeby nigdy nie zapominać o pielęgnacji włosów po każdym myciu! Szampon oczyszcza włosy, usuwa pozostałości stylizacji, sebum, zanieczyszczenia środowiskowe, ale też uchyla łuskę włosa. Żeby mieć pewność, że po myciu moje włosy są gotowe do "życia", należy tę łuskę włosa zamknąć kwaśnym pH, czyli odżywką. Dostępne są na rynku odżywki: 60-sekundowe, do włosów delikatnych, do włosów grubych i twardych, bez spłukiwania. Są też takie, które dodają objętości i naprawdę to gwarantują. Dlatego każda z Was może znaleźć coś dla siebie – bez wymówek.Tyle o zapobieganiu. Jeśli włosy są już w takim stanie, należy natychmiast przeanalizować swoje czynności przy dopracowywaniu fryzury, zmienić je i dopiero przystąpić do ratowania.

Wiele firm fryzjerskich proponuje szybkie i bardzo intensywne pielęgnacje, regeneracje, które powinno się stosować w celu nawilżenia włosów. Są takie, które można spersonalizować pod dany rodzaj i potrzeby włosa i wspólnie z fryzjerem wybrać odpowiedni program pielęgnacji.

Profesjonalna pielęgnacja w salonie może mieć jeszcze jedną zaletę: urządzenia, które ją wspomagają. Na przykład sauna, która pod wpływem temperatury wytwarza mikro mgłę z wody destylowanej i za jej pomocą aplikuje produkt do regeneracji głęboko, aż do wnętrza włosa. Po zakończonym czasie pielęgnacji urządzenie schładza włos i ozonuje, co przyczynia się do zamknięcia łuski i pozostawiania części produktu głęboko we włosie i na dłużej (uwaga: nie wszystkie regeneracje muszą być wspomagane).

W ostatnim czasie stało się modne stosowanie olejków do włosów, które znacznie wpływają na poprawę ich elastyczności. Zabiegi z ich użyciem można śmiało wykonywać w domu. Oto kilka z proponowanych (można je łączyć ze sobą i stworzyć odpowiedni dla siebie): lawendowy, sandałowy, rozmarynowy, avocado, jojoba, geraniowy, macadamia, rycynowy.

Przy kupowaniu olejów zawsze pamiętajcie, by sprawdzić, czy są z pierwszego tłoczenia, ponieważ tylko te zachowują najlepsze właściwości pielęgnacyjne.

Krzysztof Kulesza


Ekspert MilionKobiet.pl
Krzysztof Kulesza
Stylista KMS California, salon Hair Definition Studio by Kulesza z Wrocławia
Fot. Inga Chawa


Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Poniedziałek 09.07.2012 (aktualizacja: 2012-07-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×