Po co nam medycyna estetyczna?

Wywiad z dr Barbarą Jerschiną, ekspertem Medycyny Estetycznej i Przeciwstarzeniowej, Grupa Lux Med

milionkobiet.jpg

Wygląd we współczesnym świecie jest oczywistą oznaką sukcesu. Medycyna estetyczna to narzędzie, dzięki któremu go osiągamy. Ale okazuje się, że może nam także pomóc w kwestiach 
dotyczących zdrowia.

 

home-jershina.jpg

Czym dla Pani jest uroda, w czasach, gdy nie obowiązują oczywiste kanony piękna?

Barbara Jerschina: To trudne pytanie, wzorce urody zmieniają się od pradziejów. Każda epoka ma swoje własne, choć dziś jest o tyle inaczej, że nie ma jednego wyznacznika kanonu piękna. W czasach średniowiecza każda kobieta, która nie przebyła czarnej ospy była piękna. Współcześnie uroda to raczej zadbany wygląd, na który składa się wiele elementów. Zdrowa i wypielęgnowana skóra i włosy, ładny uśmiech, dobra sylwetka. Oczywiście takie ikony jak Marylin Monroe, Audrey Hepburn, Brigitte Bardot czy Claudia Schiffer są funkcjonującymi wzorcami, ale to jest kwestia umowna, bo przecież nie możemy pożyczyć od nich urody. Możemy tylko w ramach tego, co dała nam natura postarać się wydobyć najpiękniejsze atrybuty własnej urody. I jeszcze jedno – osoby uznane za piękne na ogół podobają się każdemu.

Medycyna estetyczna w tym pomaga? Czy korzystają z niej tylko kobiety?

To się ciągle zmienia na korzyść mężczyzn. Obecnie coraz więcej z nich korzysta z zabiegów medycyny estetycznej i jej nowych rozwiązań technologicznych. Nie tylko z tych zabiegów, które usuwają defekty kosmetyczne, ale także odmładzających, poprawiających wygląd skóry czy włosów. W zależności od kliniki, mężczyźni stanowią od 20 do 40 proc. pacjentów.

Panuje przekonanie, że medycyna estetyczna to drogie i niedostępne zabiegi, ale jednocześnie ze wszystkich stron jesteśmy do nich coraz bardziej zachęcani. Wiele osób 
decyduje się na zabiegi u kosmetyczki, nawet typu mezoterapii igłowej czy zakładania nici, bo wydają się tańsze. 
Czy to dobre rozwiązanie?

 

Jak wskazuje nazwa, medycyna estetyczna jest dziedziną medycyny, więc uprawnieni do wykonania zabiegów są jedynie lekarze z prawem wykonywania zawodu i po osiągnięciu odpowiednich kwalifikacji w tej dziedzinie. Wszystkie inne osoby nie mają prawa wykonywać zabiegów „z przerwaniem ciągłości skóry”. Każdy, kto decyduje się na taki zabieg poza gabinetem lekarskim bierze na siebie odpowiedzialność. Zdarza się bowiem, że dochodzi do zakażeń i różnych komplikacji po zabiegach wykonanych bez znajomości anatomii twarzy i prawideł sztuki lekarskiej. Szkoda niepotrzebnie się na to narażać. Jeśli zaś chodzi o ceny, to owszem, niektóre zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są kosztowne, bo wymagają zastosowania zaawansowanych technologicznie urządzeń. Ale są i takie, których ceny są równie przystępne, jak w gabinetach kosmetycznych. W tego typu zabiegach należy stawiać na jakość usługi, bezpieczeństwo i wiedzę lekarza.

Czy pragnienie poprawienia urody nie jest przypadkiem przejawem próżności?

Estetyczny wygląd nie ma nic wspólnego z próżnością! W obecnych czasach istnieje po prostu taka potrzeba. Żyjemy dłużej, prowadzimy intensywne i wymagające życie zawodowe, więc ważne jest, by w każdym wieku, także powyżej 40, 50, 60 i więcej lat, wyglądać dobrze i wzbudzać pozytywne odczucia na swój temat. Zarówno dla samych siebie, jak i w swoim otoczeniu.

Dbanie o siebie to bardzo ważny element naszej egzystencji, bycia tu i teraz. Bez tego trudniej nam uwierzyć w siebie, zbudować poczucie własnej wartości, a co za tym idzie – osiągać sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym. Mówiąc wprost: osoby, które nie dbają o siebie, mają częściej problem z utrzymaniem pozytywnych relacji czy znalezieniem dobrej pracy.  Wszystkie badania dowodzą, że fakt, jak jesteśmy postrzegani, jakie robimy pierwsze wrażenie ma istotny wpływ na to, czy odniesiemy sukces, czy też nie. Dla porównania: wyobraźmy sobie dwa samochody – ta sama marka, model, rocznik, cena. Jeden wypucowany, nawoskowany, ma terminowo wykonywane przeglądy i naprawy. A drugi to zaniedbany brudasek. Który kupujemy? Odpowiedź nasuwa się sama. Z nami jest podobnie.

 

Jesień i zima to tak zwany „wysoki sezon” w medycynie estetycznej...

Faktycznie, to czas, kiedy robi się najwięcej zabiegów. Wprawdzie wiele z nich nie wymaga żadnej praktycznie rekonwalescencji, ale utarło się, że lepiej działać, kiedy nie ma silnego promieniowania słonecznego. Może też o tej porze roku ludzie mają więcej czasu i ochoty. by o siebie zadbać.

A kiedy najlepiej zacząć przygodę z medycyna estetyczną? Panuje pogląd, że im później tym lepiej?

Jest dokładnie odwrotnie. W medycynie starzenie się uznane zostało za chorobę. A zatem, jak we wszystkich przypadkach, liczy się profilaktyka. Obecnie dwudziesty rok życia uznaje się za właściwy dla rozpoczęcia procedur zapobiegających starzeniu się skóry. Leczenie wczesnych fotouszkodzeń, trądziku i innych, na ogół drobnych w tym wieku mankamentów urody, np. popękanych naczynek, procentuje w przyszłości.

W tej dziedzinie w ciągu ostatnich lat nastąpił wielki postęp. Uważa się, że dzięki zabiegom udaje się uniknąć chirurgicznego liftinfgu, który jest ciężką operacją. Jak zmienił się świat medycyny estetycznej?

Przede wszystkim zmieniła się moda. Teraz najbardziej liczy się naturalny wygląd. Efekt zabiegów ma być w pewnym sensie niewidoczny. Możemy sobie odjąć lat, ale ma to wyglądać estetycznie, nie może być groteskowe. Nie robi się już żadnych mocno przerysowanych korekcji, które do niedawna królowały. Aby uzyskać naturalny wygląd, zniwelować widoczne oznaki upływu czasu, pacjent powinien podlegać stałej opiece. W „walce z czasem” wykorzystujemy różne metody, które nie tylko poprawiają wygląd samej skóry, ale też uzupełniają ewentualne ubytki objętości masy kostnej czy tkanek miękkich. Z kolei przy zbyt obfitych tkankach udaje się uzyskać efekt wyszczuplenia i zmniejszenie ich objętości.

Czy metody starsze, typu mezoterapia, peelingi chemiczne są wciąż atrakcyjne w cofaniu wskazówek zegara, czy też rezygnuje się z nich na rzecz laserów?

Poprawianie urody to zadanie kompleksowe. Polega na stosowaniu jednej, bądź kilku metod naraz. Bardzo dobry efekt można uzyskać różnymi metodami, tańszymi i droższymi. Oczywiście te z wykorzystaniem urządzeń są droższe, ponieważ inwestycje, jakie ponoszą lekarze są większe.

Ale też efekty, które można z ich pomocą osiągnąć są bardziej trwałe i obiecujące. Medycyna estetyczna jest obecnie dostępna dla każdej kieszeni. Dla każdego pacjenta możemy znaleźć metodę dopasowaną do jego potrzeb i finansowych możliwości. To jest pozytywne i cieszymy się, że każdemu, kto się do nas zwróci, możemy pomóc na miarę jego możliwości, a jednocześnie możemy też zaspokoić te najbardziej wyszukane wymagania. Ale to już jest sztuka.

Jest Pani zwolenniczką poglądu, że same zabiegi nie wystarczą, by powstrzymać proces starzenia. Co jeszcze trzeba robić, by na długo zachować młodość?

Obecnie równocześnie rozwijają się dwie dziedziny medycyny: medycyna estetyczna, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem procesów starzenia się powłok skórnych całego ciała i twarzy oraz medycyna przeciwstarzeniowa, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem starzenia ogólnoustrojowego. Dotyczy ona wszelkiej profilaktyki medycznej, włącznie ze szczepieniami. Wpisuje się w nią nowoczesna kardiologia, zapobieganie udarom i starzeniu mózgu, jak również układu kostno-stawowego. Fundamentalne znaczenie ma fakt, że regularny wysiłek fizyczny (ale ten, który lubimy!) powoduje spowolnienie starzenia się i zmniejszenie ryzyka rozwoju demencji i choroby Alzheimera, nawet o kilkadziesiąt procent. Nie zapominając oczywiście o zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo naczyniowych, czyli nadciśnienia, zawału serca, choroby wieńcowej i udarów. Bardzo ważna jest prawidłowa dieta, zachowanie odpowiedniej do wieku wagi, suplementacja. Jako przedstawiciele nowoczesnej medycyny przeciwstarzeniowej uważamy, że należy prowadzić hormonalną terapię zastępczą, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. I od najmłodszych lat przyzwyczajać się do picia odpowiedniej ilości wody.

Do gabinetów medycyny estetycznej trafiają pacjenci nie tylko w poszukiwaniu „doskonałego piękna”. Czasem są to osoby z poważnymi problemami, związanymi z konsekwencjami wypadków czy wad wrodzonych. Czy im także medycyna estetyczna może pomóc?

 Jak najbardziej. Wszystkie zabiegi, które wykorzystujemy do tego, żeby się upiększyć mogą również służyć do leczenia wielu problemów zdrowotnych np.  trądziku różowatego, łysienia, trądziku młodzieńczego, także tego przetrwałego, skóry łojotokowej i związanych z nią problemów. Deformacje, czy to wrodzone, czy nabyte w wyniku wypadku są leczone u lekarzy medycyny estetycznej. To bardzo dobry sposób, by usunąć to, co nam przeszkadza, rodzi kompleksy, powoduje życiowy i zdrowotny dyskomfort. Zabiegi estetyczne mają tę przewagę, że trwają krótko, a czasem dają spektakularne efekty. Nie wymagają bolesnej rekonwalescencji, a ich efekty w znaczący sposób podnoszą jakość życia, gdy dokucza nam wada lub powypadkowa blizna.

 

Medycyna estetyczna doskonale radzi sobie z ubytkami tkanek miękkich, ewentualnymi niewielkimi ubytkami masy kostnej, bliznami, naczyniakami i wieloma innymi defektami, np. nietrzymaniem moczu. W takich przypadkach zawsze warto poświęcić czas na konsultację z lekarzem tej specjalności.

Rozmawiała Barbara Mietkowska

Oryginalnie materiał pojawił się w magazynie "Ach! Na Zdrowie".Dodał(a): Izabela Popko , Poniedziałek 12.03.2018 (aktualizacja: 2018-03-13)

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (22)

Awatar
jaszczurka
Dzięki zabiegom medycyny estetycznej możemy pozbyć się wielu kompleksów. Uważam, że warto z niej korzystać jeśli czujemy taką potrzebę. Dobrym wyborem będzie neobeauty medycyna estetyczna, gdzie ilość dostępnych zabiegów jest naprawdę duża i specjalista na pewno chętnie dobierze odpowiedni zabieg do Waszego problemu.
Dodano: 2019-01-30 10:44:42 Zgłoś nadużycie
Wiedzma1
Nigdy nie sądziłam,ze będę korzystała z tego typu zabiegów. Ale im więcej ma się lat, tym bardziej docenia się to co może nam taka medycyna estetyczna dać. Sama miałam spory problem ze zmarszczkami mimicznymi które już po 20 roku zycia zaczęly być coraz bardziej widoczne (wcześniej ale jest to spowodowane tym, ze mam bardzo mocną mimikę). Wybrałam się na botoks i jestem bardzo zadowolona.Jeden z popularniejszych zabiegów i osobiście widzę bardzo dużą róznicę na plus:
https://poradydermatologiczne.pl/popularne-zabiegi-medycyny-estetycznej/

Zastanawiam się jeszcze nad kwasem hialuronowym na bruzdy nosowo wargowe.
Dodano: 2018-12-12 09:31:20 Zgłoś nadużycie
Anonim
Wszystko dzieki temu wspanialemu czlowiekowi, zwanemu dr Agbazara, wspanialemu czaru rzucajacemu we mnie radosc, pomagajac mi przywrócic mego kochanka, który zerwal ze mna Cztery miesiace temu, ale teraz ze mna przy pomocy dr Agbazary, wielkiego zaklecia milosnego odlewnik. Wszystkim dzieki niemu mozesz równiez skontaktowac sie z nim o pomoc, jesli potrzebujesz go w czasach klopotów poprzez: ( agbazara@gmail. com ) mozesz równiez Whatsapp na ten numer +234 810 410 2662
Dodano: 2018-11-03 11:08:13 Zgłoś nadużycie
klaja20
Moim zdaniem medycyna estetyczna jest nam potrzebna nie tylko, by wyglądać lepiej, ale przede wszystkim by tak się poczuć. Kliniki takie jak Novoderm w Łodzi zrzeszają u siebie specjalistów, którzy pomagając ciału, starają sie uleczyć duszę. Tak to mniej więcej wygląda. Wiadomo przecież, że kompleksy potrafią zabić nawet najbardziej asertywną i zadowoloną z życia osobę. Ja się cieszę, że medycyna estetyczna istnieje.
Dodano: 2018-09-17 11:43:48 Zgłoś nadużycie
Anonim
Medycyna holistyczna również jest skuteczna i nie ingeruje w nasze ciało :)
Dodano: 2018-08-21 14:40:54 Zgłoś nadużycie
Anonim
Przy tak ogromnej wadze to operacja to chyba jedyne wyjście. Jakby wcześniej się wziął za siebie, jakaś siłka, iqgreen na lepszy metabolizm i dieta, to by się obyło bez tego. Ale siedzący tryb życia robi swoje.
Dodano: 2018-07-31 22:24:37 Zgłoś nadużycie
Anonim
no wiecie co.. ja tutaj walczę z sobą żeby nie jeść słodyczy. jakieś diety stosuję iq green itp a wy tak kusicie. oj nie ldnie. :( orzez was mam dużą ochotę na coś słodkeigo.
Dodano: 2018-07-31 22:24:23 Zgłoś nadużycie
ewiczka
Dla mnie medycyna estetyczna to świetny wynalazek, można poprawić sobie to co sprawia nam wiele kompleksów. Ja od czasu do czasu korzystam z kwasu hialuronowego w salonie Estetyka Day Spa w Piasecznie. Skóra twarzy jest bardziej napięta, ja się czuję lepiej, a efekt jest bardzo naturalny
Dodano: 2018-07-17 11:05:40 Zgłoś nadużycie
agacik 564
Marzysz o pięknej sylwetce i szczupłym ciele? A może chciałbyś pochwalić się efektownymi mięśniami? Te i wiele innych efektów gwarantuje najlepszy trener i dietetyk w Polsce! Zaufało mu tysiące ludzi, a Ty możesz być jednym z nich!
Wejdź na stronę → igortreneronline i przeczytaj opinie zachwyconych klientów !!!
Dodano: 2018-06-14 05:46:40 Zgłoś nadużycie
Anonim
Szukasz skutecznej diety i marzysz o pięknym szczupłym ciele lub muskularnej sylwetce? Każdy o tym marzy jednak nie każdy spełni swoje marzenia. Najlepsze treningi i rezultaty osiągniesz z najbardziej zaufanym trenerem i dietetykiem w Polsce! Tysiące osób zrealizowało swoje marzenia… czy chcesz być kolejną?
Możesz zacząć już dziś! Wejdź na http://www.igortreneronline.pl
i spełniaj marzenia!
Dodano: 2018-06-08 10:52:45 Zgłoś nadużycie
1  2  3  »

Zobacz również

×