Porowatość włosów

Chciałabym dowiedzieć się więcej o porowatości włosów: jak ją określić i jak porowatość włosa powinna wpłynąć na nasz wybór kosmetyków pielęgnacyjnych?

Porowatość włosów

Porowatość włosówJest kilka sposobów określenia porowatości włosów - niektóry mniej, inne bardziej miarodajne. Najlepiej określić przy pomocy macania struktury (obserwacja), są też metody z szklanką wody (wkładamy kilka włosów z każdej części głowy do szklanki z wodą, włosy porowate po 1-3 minucie pójdzie na dno, a nieporowate zostaną na powierzchni. Im włos bardziej porowaty, tym bardziej chłonie wodę). Możemy np. określić to przy właściwej obserwacji włosów - po pierwsze niskoporowate długo schną , oraz gdy przesuwamy palcami po ich strukturze aż do cebulki włosa, nie wyczuwamy żadnych nierówności włosa.


Kliknij i poznaj sposoby na objętość twojej fryzury!

Do ich pielęgnacji nie warto używać wysokoproteinowych masek, których nie są w stanie przyswoić ze względu na swoją budowę. Włosy średnioporowate można określić jako najłatwiejsze do pielęgnacji. Przesuwając palcami po włosach, w sytuacji kiedy wyczuwamy niewielkie nierówności może to właśnie świadczyć o średniej porowatości włosów. Są one łatwe w pielęgnacji, nie wymagają częstego stosowania specjalistycznych kosmetyków, warto raz w tygodniu używać tylko maski nawilżającej oraz raz na miesiąc ampułki ze składnikami odżywczymi.

Zobacz ozdoby do włosów, którymi zachwycisz wszystkich!

Włosy wysokoporowate są najbardziej uciążliwe i trudne w utrzymaniu. Jeżeli wyczuwamy dużo nierówności na włosie, słyszymy jego „skrzypienie” pod palcami, z oporami przeciągamy palcami po włosie, to możemy spodziewać się, że mamy do czynienia z włosami o wysokiej porowatości. Są one najtrudniejsze w pielęgnacji, ponieważ pobierają bardzo dużą ilość wody, i np. w dni wilgotne, przez pobieranie wody z powietrza, zaczynają się kołtunić i puszyć. Takie włosy wymagają regularnej pielęgnacji, co po upływie czasu może doprowadzić do zmiany porowatości do średniej.

Kliknij i poznaj fryzury, które cię wyszczuplą

Pamiętajmy, aby unikać spłukiwania włosów gorącą wodą, kosmetyków z alkoholem w składzie i wszelkich zabiegów wysuszających dodatkowo włos- suszarka, prostownica, lokówka (bądź używajmy przed ich użyciem specjalistyczny spray chroniący zewnętrzną warstwę włosa).

iza4a.jpg

Ekspert MilionKobiet.pl
Izabela Szymczak, trycholog,
założycielka i właścicielka Kliniki Włosów Hair Lab

Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: ThinkstockDodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Wtorek 22.01.2013 (aktualizacja: 2013-01-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×