Powikłania po liposukcji

Jakie mogą być powikłania po liposukcji? Bardzo proszę o poradę.

Powikłania po liposukcji

Powikłania po liposukcji
Liposukcja może być związana z powikłaniami. Zdarzają się one rzadko, ale pacjent powinien być o ich możliwości uprzedzony. Powikłania można podzielić na te w miejscu zabiegu i ogólnoustrojowe. W miejscu liposukcji może dojść do powstania podskórnego zbiornika płynu surowiczego lub do powstania krwiaka (nagromadzenie się zbiornika krwi). W miejscu zabiegu może dojść do uszkodzenia nerwów lub naczyń, a nawet do uszkodzenia ważnych życiowo narządów, np. jelit w trakcie liposukcji brzucha.

Zdarza się to niezmiernie rzadko, ale przypadki takie były opisywane. Najczęstszymi powikłaniami po liposukcji są: niewystarczające odessanie tłuszczu lub nadmierne odessanie tłuszczu. To pierwsze łatwo skorygować, wykonując poprawkowy zabieg.

Fanki operacji plastycznych - zobacz kobiety, które nie oparły się pokusie i odwiedziły chirurga plastycznego!

Nadmierna korekcja objawia się zagłębieniem w okolicy odsysanej. Trudno to zagłębienie skorygować. Można to zrobić na zasadzie przeszczepu tłuszczu, jeżeli pacjent ma jeszcze miejsca dawcze tłuszczu. Skóra w miejscu liposukcji może się nie obkurczyć. Ponad skorygowanym konturem znajduje się wtedy wiotka, pomarszczona skóra bez napięcia, co stanowi niekorzystny wynik zabiegu.

Powikłania ogólnoustrojowe po liposukcji mogą mieć charakter ogólnochirurgiczny – takie jak po każdym innym zabiegu chirurgicznym, np. zakażenie rany, zakrzepica żylna (zatorowość płucna żylna), niedodma i zapalenie płuc, zakażenie wkłucia dożylnego, zakażenie układu moczowego. Po liposukcji może też dojść do specyficznego dla tego zabiegu powikłania ogólnoustrojowego w postaci tłuszczowej zatorowości płucnej. Tłuszcz to ester kwasów tłuszczowych i glicerolu.

W czasie masywnej i długotrwałej liposukcji dochodzi do hydrolizy części tłuszczu na glicerol i wolne kwasy tłuszczowe. Te wolne kwasy tłuszczowe wraz z prądem krwi docierają do płuc i tam uszkadzają śródbłonek naczyń pęcherzyków płucnych. Powoduje to zaburzenie wymiany gazowej w płucach i niewydolność oddechową. Leczenie polega na wlewach dożylnych z alkoholu etylowego, który łączy się z wolnymi kwasami tłuszczowymi i zapobiega dalszemu uszkodzeniu śródbłonka naczyń. Powikłanie to było opisywane bardzo rzadko i tylko po masywnych liposukcjach.

Kliknij i dowiedz się, jak działa botox!

Odsysanie tkanki tłuszczowej to statystycznie najczęściej wykonywany zabieg z zakresu chirurgii plastycznej estetycznej. Odpowiednie wykształcenie i doświadczenie lekarza pozwala na zakwalifikowanie do zabiegu idealnych kandydatów z punktu widzenia anatomicznego oraz na zastosowanie odpowiedniej techniki odsysania.

W większości przypadków technika strzykawkowa z użyciem mało inwazyjnych, średniej grubości kaniul i z ograniczeniem odsysania do 3 litrów treści, pozwala na uzyskanie bardzo dobrych wyników z ograniczeniem do minimum ryzyka powikłań.

Kliknij i dowiedz się, w jaki sposób powinnaś przygotować się do operacji plastycznych!

Wszystkie to piękne i utalentowane kobiety, które zostały zdradzone przez swoich mężczyzn. Tymi romansami żył świat i wszystkie portale. Dlaczego? Jak to mogło się stać? Zobacz naszą galerię, zdradzonych kobiet!

ID galerii:1038Lubomir Lembas
Ekspert MilionKobiet.pl

Lubomir Lembas

specjalista chirurgii plastycznej, LUX MEDDodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Środa 09.01.2013 (aktualizacja: 2013-01-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×
  • Masaż bańką chińską

    Masaż bańką chińską

    Która z nas nie marzy o pięknej, gładkiej, pozbawionej cellulitu skórze na udach i pośladkach? Metod na uzyskanie wyśnionego efektu jest wiele. Przedstawiamy metodę, która szturmem zdobyła… czytaj więcej

  • Odsysanie tłuszczu z brzucha

    Odsysanie tłuszczu z brzucha

    Mój brzuch jest naprawdę bardzo duży. Chciałabym go maksymalnie zmniejszyć? Czy jest jakiś limit odessania tłuszczu? Czy taki zabieg mocno boli? czytaj więcej