Problem ze swędzącą skórą głowy

Co zrobić, gdy swędzi skóra głowy? Czy to oznacza łupież czy przesuszenie włosów? Skorzystaj z naszych porad!

Problem ze swędzącą skórą głowy

Problem ze swędzącą skórą głowySwędząca skóra głowy może bardzo uprzykrzyć życie. Zdarza mi się słyszeć od moich klientek, że kiedy czują dyskomfort spowodowany swędzącą głową, mają wrażenie, że całe są brudne. Czują się nieświeżo i niehigienicznie. Podrażnień skóry głowy jest bardzo dużo i mógłbym godzinami rozpisywać się nad nimi wszystkimi, ale nie zrobię tego i skupię się pokrótce nad najbardziej prozaicznej przyczynie, która wydaje mi się być też najczęstszą, z jaką się spotykam, prowadząc rozmowy z moimi klientkami.

Dzisiejsze szybkie życie wymusza na nas częste mycie głowy. Kiedyś normalne było to, że głowa była myta raz w tygodniu, czasem dwa. Razem z postępem cywilizacyjnym i przyspieszeniem życia, częstotliwość mycia głowy mocno się nasiliła i teraz już bardzo rzadko słyszę od klientek, że myją głowę co drugi dzień. Najczęstszą odpowiedzią jest oczywiście mycie każdego dnia, jeśli dojdzie do tego niewłaściwy szampon.

To z kolei przyczynia się do zaburzenia naturalnych funkcji skóry głowy, co może prowadzić do jej podrażnienia i w konsekwencji swędzenia. Sebum, które wytwarzają gruczoły łojowe na głowie, pozwala utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry i jest swojego rodzaju naturalną ochroną dla niej przed czynnikami atmosferycznymi i zewnętrznymi (takimi jak słońce lub zanieczyszczenie powietrza). Zbyt częste mycie może spowodować przesuszenie skóry i narażenia na dalsze podrażnienia, które nigdy wcześniej nie musiałyby mieć miejsca. Dla tych osób, które nie wyobrażają sobie wyjść z domu bez zrobienia nowej fryzury, radzę, żeby nie używały mocnych szamponów za każdym razem. W zamian sugeruję, aby w ich posiadaniu znalazły się delikatne szampony pielęgnujące skórę lub regulujące jej funkcje.

Istnieją również produkty kosmetyczne przeznaczone specjalnie do łagodzenia podrażnień na skórze w obszarze włosów, których używa się po myciu głowy. Znane są również preparaty, które można stosować na skórę po koloryzacji, żeby zakończyć procesy chemiczne i zrównoważyć pH skóry głowy. Pamiętajcie, że nie tylko częste mycie, ale również to, co dzieje się po nim z głową jest istotne. Chodzi o szczotkowanie i suszenie – obydwie czynności powinny być przeprowadzane bardzo delikatnie, bez drapania i przegrzewania.

Jeśli macie pewność, że nie chodzi o te czynniki, które opisałem wyżej, koniecznie trzeba udać się na konsultację lekarską, ponieważ innymi punktami zapalnymi mogą być: alergie, wszawica, łojotokowe zapalenie skóry, zmiany grzybiczne. Skóra głowy reaguje nawet na środki piorące, jakie są używane w domu.

Krzysztof Kulesza Fot. Basia Lubczańska.jpg

Ekspert MilionKobiet.pl
Krzysztof Kulesza
Stylista KMS California, salon Hair Definition Studio by Kulesza z Wrocławia
Fot. Basia Lubczańska


Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Czwartek 27.06.2013 (aktualizacja: 2013-06-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
debora99999999
Czy przy łuszczycy swędziała was głowa? Mnie swędzi potwornie, ale już zaczęłam kurację z Nefretem. Mam nadzieję, że za kilka dni/ tygodni, będzie lepiej.
Dodano: 2017-12-11 12:30:29 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×