Spóźniony trądzik

Już dawno przestałaś być nastolatką, a na twojej skórze nadal pojawiają się krostki i zaskórniki? Trądzik coraz częściej dotyczy dorosłych kobiet. Na szczęście mamy też nowoczesne środki, dzięki którym możesz wyleczyć skórę.

Spóźniony trądzik

Z trądziku nigdy się nie wyrasta. Dawniej jednak problem ten dotyczył mniejszej liczby osób, nie był więc tak wyraźnie zauważalny. O tym, że dorośli cierpią na trądzik, mówi się od połowy lat 90., kiedy do gabinetów dermatologicznych zaczęło trafiać coraz więcej 30-latek z widocznymi objawami choroby. Wśród tych osób połowę stanowiły te, które miały trądzik w młodości, a drugą połowę te, u których objawy pojawiły się po raz pierwszy w wieku dorosłym. Dermatolodzy zaczęli się zastanawiać, z czego może to wynikać, i doszli do wniosku, że ważną rolę odgrywa tutaj stres. W połowie lat 90. zdecydowanie zmieniły się styl i tempo naszego życia. Na co dzień towarzyszy nam silne napięcie, które wpływa na powstawanie trądziku. Drugim ważnym elementem jest zmiana systemów produkcji żywności. Jemy teraz więcej produktów wysokoprzetworzonych z dodatkiem konserwantów. A to, jak udowodnili naukowcy, również może wyzwalać zmiany trądzikowe.

Jaki wygląd,  takie samopoczucie


Trądzik u osób dorosłych stał się już na tyle zauważalnym problemem, że w podręcznikach dermatologii zanotowano go jako odrębną jednostkę chorobową. Wiadomo, że zaczyna się w wieku 26-28 lat. Bardzo często oprócz „aktywnych” zmian na twarzy widoczne są też strupki i plamki po wyciskaniu. U większości z nas zły wygląd zazwyczaj przekłada się na złe samopoczucie. Myślisz: „Mam paskudną skórę, więc nie pójdę na randkę, nie podejmę się zrobienia prezentacji, nie dam sobie rady na kierowniczym stanowisku. Jestem brzydsza, czyli gorsza...”. Takie kompleksy bardzo utrudniają życie i mogą sprawić, że wiele życiowych okazji przejdzie ci koło nosa. Nie warto więc zwlekać z wizytą u dermatologa i rozpoczęciem leczenia.

Leki w kremie i w tabletkach


W terapii trądziku stosuje się wiele leków – zarówno działających zewnętrznie, jak i doustnych. Te zewnętrzne to maści i kremy, które zawierają substancje przeciwzapalne oraz antybakteryjne (tlenek benzoilu, kwas azelainowy, antybiotyki oraz retinoidy, czyli pochodne witaminy A). Jednak smarowanie nimi skóry często nie wystarcza. Wówczas trzeba łykać tabletki. Dermatolodzy przepisują małe dawki antybiotyków, zazwyczaj pochodnych tetracykliny. Taka terapia trwa 4-6 miesięcy. W ciężkich przypadkach trądziku można ją powtórzyć po upływie pół roku.

Oprócz antybiotyków dostępne są również tabletki, które zawierają pochodną witaminy A – izotretynoinę. Być może słyszałaś opinie, że jest to lek niebezpieczny, który stosuje się tylko w ciężkich postaciach trądziku. To nieprawda. Nie trzeba bać się leku, który stosowany jest na świecie od 30 lat. W 1979 r. opublikowano pierwszą pracę o izotretynoinie, w której wymieniono wszystkie efekty niepożądane. Wśród nich największym problemem było powodowanie wad u płodu. Dlatego właśnie kobiety, które biorą ten lek, muszą stosować antykoncepcję hormonalną. Natomiast już dwa miesiące po zakończeniu kuracji można bez obaw zachodzić w ciążę. Kilka lat temu środek ten był jeszcze bardzo drogi, dlatego lekarze przepisywali go pacjentom z bardzo nasilonymi zmianami trądzikowymi. Dziś jednak preparaty izotretynoiny są tańsze, można je więc stosować także w łagodniejszych przypadkach i w mniejszych dawkach. Takie leczenie trwa zwykle około sześciu miesięcy i daje bardzo dobre efekty. Jednak dermatolodzy zaleca- ją, by potem jeszcze od półtora roku do dwóch lat stosować preparaty działające zewnętrznie – jako podtrzymanie terapii.

Delikatna pielęgnacja


Terapia antytrądzikowa, a zwłaszcza maści i kremy zawierające retinoidy, może podrażniać skórę. Jeśli zauważysz, że twoja twarz jest silnie zaczerwieniona i piecze, nie rezygnuj od razu z leczenia. Po prostu zacznij rzadziej stosować preparat. Nie smaruj twarzy codziennie, ale co drugi dzień i nie wcześniej niż 30 minut po umyciu. W ten sposób nie dopuścisz do gwałtownego wchłaniania się leku i podrażnienia skóry. Innym efektem niepożądanym kuracji może być też nadmierne wysuszenie skóry. W tym wypadku pomogą kremy natłuszczające i nawilżające, najlepiej nakładać je rano, by zrównoważyć działanie leków zastosowanych wieczorem.

Tekst: Iwona Kołakowska
Dodał(a): Redakcja , Poniedziałek 21.02.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (6)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
drzwi
Całe szczęście nie mam takich problemów ze skórą, choć wiele kobiet cierpi przez trądzik
Dodano: 2011-12-10 20:04:15 Zgłoś nadużycie
oaza
znam ten problem aż za dobrze
Dodano: 2011-11-03 21:40:57 Zgłoś nadużycie
nana27
Tez walczyłam ale do czasu, odpóki nie poszłam do pani dermatolog na prawde mi pomogła. Teraz mam piękną zdrową cere jeżeli chodzi o wypryski
Dodano: 2011-06-13 17:56:22 Zgłoś nadużycie
0szin
ojjjjjjjjj tak, zdarzylo mi sie
Dodano: 2011-05-28 21:58:56 Zgłoś nadużycie
0szin
ojjjjjjjjj tak, zdarzylo mi sie
Dodano: 2011-05-28 21:58:47 Zgłoś nadużycie
agatafiolek
Ja również choć nie jestem już nastolatką walczę z trądzikiem, skuteczna jest maseczka z ekstraktem z jeżówki firmy Nantes. Działa antybakteryjnie i jest bardzo wydajna!
Dodano: 2011-05-16 12:42:06 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×