Trądzik różowaty – jak odpowiednio zadbać o skórę?

Trądzik różowaty jest chorobą skóry, z którą zmaga się nawet 10% populacji. Choć schorzenie ma charakter przewlekły, znaczne zmniejszenie objawów można uzyskać poprzez odpowiednie leczenie oraz pielęgnację skóry.

Trądzik różowaty – jak odpowiednio zadbać o skórę?

Trądzik różowaty to choroba, której charakterystyczną cechą jest zwiększona wrażliwość naczyń krwionośnych na różne czynniki zewnętrzne, co objawia się zaczerwienieniem skóry (rumieniem) oraz pojawianiem się na niej widocznych naczynek (tzw. teleangiektazją). Schorzenie częściej występuje u kobiet – zwłaszcza tych, które mają jasną karnację. 
Nie wyjaśniono jeszcze dokładnie, co wpływa na rozwój choroby, ale uznaje się, że do jej wystąpienia przyczyniają się predyspozycja genetyczna oraz odpowiednie czynniki zewnętrzne. 
Jeśli nasze rodzeństwo lub rodzice cierpią na tego typu przypadłość, niestety jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że powinniśmy unikać wspomnianych czynników zewnętrznych, ponieważ na geny niestety nie mamy wpływu.

Leczeniem trądziku różowatego zajmuje się specjalista dermatolog – i to właśnie do niego powinniśmy udać się w celu uzyskania odpowiedniej porady. W zależności od stopnia nasilenia zmian skórnych najczęściej w terapii wykorzystywane są leki miejscowe stosowane na skórę lub leki doustne. Równolegle wskazane są używanie odpowiednich dermokosmetyków oraz zmiana trybu życia obejmująca unikanie czynników zaostrzających zmiany skórne.

Czynniki wpływające negatywnie na stan skóry

Jeśli mamy cerę naczynkową, trądzik różowaty, powinniśmy unikać:
- alkoholu, mocnej kawy, mocnej herbaty, ostrych przypraw;
- spożywania gorących posiłków;
- palenia tytoniu i przebywania w miejscach zadymionych;
- rozgrzewania skóry (gorących kąpieli, sauny oraz zabiegów kosmetycznych, którym towarzyszy rozgrzewanie skóry);
- korzystania z basenów z wodą chlorowaną;
- częstego i intensywnego opalania się (dotyczy to również korzystania z solarium);
- gwałtownych zmian temperatury, silnego wiatru, dużego mrozu (ponieważ te czynniki trudno wyeliminować, rolę bariery powinny spełniać odpowiednie dermokosmetyki).

Czynniki pozytywnie wpływające na cerę

Korzystny wpływ na skórę ze skłonnością do trądziku różowatego mają m.in.:
- prowadzenie higienicznego trybu życia (zmniejszenie negatywnego wpływu stresu na organizm poprzez regularną aktywność fizyczną, zachowanie odpowiednich proporcji praca-wypoczynek, odpowiednią ilość snu – dla większości dorosłych osób to ok. 7 godzin);
- dieta bogata w warzywa i owoce (zwłaszcza witaminę C, która wzmacnia naczynia krwionośne);
- stosowanie leków zawierających rutynę lub wyciąg z kasztanowca;
- odpowiednia pielęgnacja skóry (korzystanie z wody letniej zamiast gorącej, delikatne oczyszczanie i osuszanie twarzy).

Jakie kosmetyki wybierać?

Jeśli zmagamy się z problemami skórnymi, powinniśmy wybierać dermokosmetyki sprawdzonych firm, które są dostępne w aptekach. 
Należy unikać niesprawdzonych specyfików oraz mieszanek „domowej roboty”, które mogą działać alergizująco.
Przykładowo, wybierając krem do codziennej pielęgnacji skóry naczynkowej, należy zwrócić uwagę na cechy takie jak: obecność składników aktywnych (takich jak rutyna, witamina C), filtra chroniącego przed promieniowaniem UV, a także możliwość zastosowania specyfiku pod makijaż. Dodatkowym atutem będzie obecność zielonego pigmentu, który zmniejsza widoczność rumienia, a który zawiera np. krem na naczynka z serii Iwostin Capillin.

Źródło/ Foto: Mat. prasowe


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Poniedziałek 04.01.2016 (aktualizacja: 2016-01-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (6)

Awatar
Anonim
Wydaje mi się, że trądzik różowaty jest najtrudniejszy do wyleczenia, bo nie wiadomo dlaczego w ogóle wyskakuje i jak go zwalczyć. Przez wiele lat miałam z tym problem, ale też zaczęłam stosować Acnerose. Mój dermatolog wyraził zgodę, nawet sam był zainteresowany serią, bo ma dużo naturalnych składników
Dodano: 2018-04-11 09:44:42 Zgłoś nadużycie
Anonim
Hej, ja na trądzik różowaty stosuję krem Acnerose. Kupiłam go 2 miesiące temu i już po tygodniu zauważyłam pierwsze efekty. :) Obecnie nie mam prawie żadnych zmian skórnych.
Dodano: 2018-01-30 16:44:00 Zgłoś nadużycie
Anonim
Gorąco polecam żel Mediqskin, który nakładany miejscowo doskonale radzi sobie z okropnymi krostami na twarzy. Ma przemyślany skład i to on zapewnia skuteczność kuracji.
Dodano: 2017-08-30 15:13:02 Zgłoś nadużycie
Anonim
Gorąco polecam żel Mediqskin, który nakładany miejscowo doskonale radzi sobie z okropnymi krostami na twarzy. MA przemyślany skład i to on zapewnia skuteczność kuracji.
Dodano: 2017-08-30 15:12:41 Zgłoś nadużycie
Anonim
Czy ktoś z Was zamawiał kosmetyki z strony https://acnerose.pl/.
Tylko tam znalazłam krem z bisabololem. Czy skóra goiła się wam szybciej gdy stosowaliście któryś z kosmetyków?
Dodano: 2017-07-26 11:59:17 Zgłoś nadużycie
Anonim
O trądziku różowatym i w ogóle o trądziku fajny blog: http://jakpozbycsiepryszczy.pl/ciekawostki/leczenie-tradziku-rozowatego/
Dodano: 2016-04-09 14:11:37 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×