Uwaga! Cera mieszana!

Skuteczna pielęgnacja cery wymaga rozpoznania jej typu. Rodzaje cery dzielą się na suchą, tłustą i mieszaną. Ta ostatnia jest niestety jedną z najbardziej problematycznych, bowiem łączy cerę suchą i tłustą. Wymaga zatem szczególnej uwagi i dobrania odpowiednich kosmetyków.

cera naczynkowa.jpg

Skóra mieszana to połączenie strefy T, czyli przetłuszczających się okolic czoła, nosa i podbródka oraz skóry przesuszonej w okolicach policzków. Jest najczęściej występującym rodzajem cery na świecie, ale też jednym z najbardziej problematycznych i wymagających. Wszystko to za sprawą zupełnie różnych potrzeb poszczególnych partii twarzy. Poza odpowiednią higieną należy wybrać kosmetyki, które umożliwią pozbycie się serum ze strefy T oraz nawilżą suche i naciągnięte miejsca na policzkach. Czoło, nos i broda są narażone na silne przetłuszczanie się ze względu na największe skumulowanie aktywnych gruczołów łojowych. W tych miejscach pojawiają się również zaskórniki i rozszerzone pory.

Posiadaczki skóry mieszanej powinny myć twarz co najmniej dwa razy dziennie. Często popełnianym błędem, o którym wspominają dermatolodzy, jest spanie bez wcześniejszego usunięcia makijażu. Pielęgnacja twarzy o cechach skóry mieszanej, która jest wyjątkowo wrażliwa, polega na przywróceniu równowagi. Przetłuszczające miejsca strefy T należy często złuszczać. Produktami, które zapewnią odpowiednią opiekę, będą kosmetyki zawierające kwasy alfa hydroksylowe. Doskonale złuszczą naskórek, usuwając martwe komórki, a także wyrównają koloryt skóry. Pamiętaj, aby używać ich wyłącznie w miejscach, które intensywnie się przetłuszczają. Kolejnym błędem popełnianym przez kobiety o cerze mieszanej jest traktowanie jej jak cery tłustej. Sprawia to, że skóra wymagająca nawilżenia, staje się jeszcze bardziej wrażliwa i podatna na przesuszenie. Używanie agresywnych kosmetyków, w znakomitej większości przypadków, spowoduje pogorszenie jakości suchych miejsc.

PIELĘGNACJA CERY MIESZANEJ NACZYNKOWEJ

Problemem cery mieszanej jest nadmierne przetłuszczanie i przesuszanie skóry. W miejscach gdzie skóra jest najbardziej sucha, czyli tam gdzie gruczoły łojowe nie występują, pojawiają się również naczynka oraz zaczerwienienia. Ponieważ cera naczyniowa jest bardzo delikatna i cienka, naczynka krwionośne są często nieelastyczne oraz mają tendencje do rozszerzania.

Odpowiednia pielęgnacja cery mieszanej naczyniowej, powinna opierać się na zapobieganiu pękania naczynek oraz ich uszczelnianiu. W przypadku skóry naczynkowej konieczna może okazać się rezygnacja z oczyszczania skóry za pomocą wody z kranu. Fantastycznie zastąpią ją wszelkiego rodzaju płyny micelarne. Są delikatne, więc nie podrażniają skóry oraz nie zapychają porów. Większość płynów micelarnych doskonale zmywa makijaż, zatem śmiało można ich używać w tym celu.

Jeżeli jesteś posiadaczką cery naczynkowej, powinnaś również zapewnić jej szczególną ochronę przed działaniem promieni słonecznych, oraz silnego mrozu. Nadmierne opalanie czy przebywanie na zimnie, spowodują powstanie niepożądanych pajączków oraz zaczerwienień.

Zdjęcie: Thinkstock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Czwartek 28.07.2016 (aktualizacja: 2016-07-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×