Co możesz w sobie zmienić

Wiele z nas chciałoby poprawić swój charakter. Stać się bardziej przebojową, energiczną. Albo przeciwnie – wrażliwą i delikatną. Świat dookoła często przekonuje cię, że to możliwe. Czy na pewno?

Co możesz w sobie zmienić

Pamiętasz Bridget Jones? Pełną życia, energiczną i zabawną dziewczynę, która w marzeniach widziała siebie jako zwiewną, świetnie zorganizowaną damę. Taka dama siedzi w białej sukni przy eleganckim stoliczku, na którym stoi wazon ze świeżymi kwiatami, i sączy białe wino z kieliszka. U kogoś takiego na podłodze nie walają się pudełka po pizzy, w szafie nie rozkłada się stek. Ktoś taki nie gotuje niebieskiej zupy z pora, nie miewa kaca i kompromitujących wpadek w pracy. Bridget ciężko było zaakceptować samą siebie. Nie tylko swój wygląd, lecz także charakter. Wciąż próbowała się zmienić, ukształtować na podobieństwo swoich marzeń i oczekiwań innych.

Podarowane w pakiecie

Ile razy sama słyszałaś: "Nie bądź taka nieśmiała, bierz z życia pełnymi garściami!"? Albo: "Coś ty taka nerwowa, powinnaś się wyciszy"? Rodzina, mąż, telewizja i gazety przekonują cię: powinnaś być taka i owaka. Albo jeszcze inna. W każdym razie nie taka, jaka jesteś. Zaczynasz im wierzyć i próbujesz się zmienić. Ale ciągle ponosisz na tym polu porażki. Tak jak otrzymujesz do życia jakieś ciało – wyższe, niższe, chudsze, grubsze, o włosach ciemnych lub blond – tak dostajesz w pakiecie pewne uwarunkowania psychiczne. Wynikają one z konstrukcji układu nerwowego, gospodarki hormonalnej. Te cechy, nazywane często temperamentem, są właściwe zarówno ludziom, jak i innym ssakom. Wiele z tych cech jest dziedzicznych.

Można również powiedzieć, że są one związane z pewnym poziomem życiowej energii, aktywności, sposobem wydatkowania tej energii. Pewnie znasz osoby – nieraz całe rodziny – niezwykle emocjonalne, żywiołowe, barwne, ekstrawertyczne. I ludzi bardzo spokojnych, cichych, zamkniętych w sobie. Z tego, że ktoś jest spokojny czy że jest żywym srebrem, wynika coś konkretnego w jego życiu – pewien zestaw reakcji, zachowań. Na przykład osoba żywiołowa ma w zwyczaju reagować impulsywnie, błyskawicznie się unosić i wypowiadać sądy bez zastanowienia. Przyjmijmy, że twoja siostra jest taka. Przypomnij sobie, ile razy w dzieciństwie cię zraniła, bezpodstawnie o coś oskarżając. Ty zaś jesteś być może spokojna i wycofana. Sądzisz, że jest to przyczyną wielu kłopotów, na przykład w pracy były zapisy na darmowy kurs angielskiego. Wokół kadrowej stłoczyły się twoje koleżanki. Ty wolałaś zaczekać. A potem się dowiedziałaś, że nie ma już wolnych miejsc. Jesteś na siebie zła, że przez tę swoją "opieszałość i ustępliwość", jak to nazywasz, przeszła ci koła nosa taka okazja.


Dodał(a): Redakcja , Piątek 26.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
nocte ebrius
Fakt, niestety ograniczenia fizyczne często chodzą w parze z tymi psychicznymi. Ale wszystkiego można się nauczyć.
Dodano: 2011-06-01 07:57:40 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×