Jak motywować się do rozwoju i działania?

Dlaczego pozytywna automotywacja jest tak ważna? Można ją porównać do "źródła zasilania”, które daje energię, siłę, które pozwala „naładować akumulatory”. Jeśli wyznaczymy sobie cel, opracujemy dobry plan działania, uwierzymy w siebie i w sukces, to dalszy, konsekwentny wysiłek będzie wymagał z naszej strony koncentracji, determinacji i wiary w powodzenie i sens zamierzeń. To właśnie daje nam pozytywna automotywacja.

Jak motywować się do rozwoju i działania?

Jest przekonaniem, że każdy kolejny krok, etap podejmowanego działania jest uzasadniony, konieczny i pomocny. Aby zmotywować się do działania i w pełni w nie zaangażować należy odpowiedzieć sobie na pytania: "Po co to robię?”,  "Dlaczego zależy mi na osiągnięciu tego celu?". Automotywowanie się to zrozumienie i wsparcie swojego wysiłku o przekonanie wynikające z wiary, że jest to działanie ważne i korzystne "DLA MNIE". "MÓJ CEL", który chce osiągnąć, jest "MOIM zamierzeniem", "dającym MI konkretne plusy". To po prostu bilans zysków! Automotywacja jest motywacją wewnętrzną, czyli zależną od własnych potrzeb, marzeń, pragnień, a mniej od zewnętrznych wymogów i norm. To ważne rozróżnienie, które zwraca uwagę na to, iż często podejmujemy trudne i wymagające wysiłku działanie "BO TAK TRZEBA", ponieważ "KTOŚ TEGO OD NAS WYMAGA, OCZEKUJE".

Taka motywacja jest oparta o czynniki zewnętrzne - to inni czegoś od nas chcą, do czegoś nakłaniają, to okoliczności sprawiają, że podejmujemy takie a nie inne działania. Jeśli nie znajdziemy w takim zamiarze sensu dla nas samych, przekonania, że "MNIE osobiście na tym zależy", jeśli nie dostrzeżemy konkretnych korzyści odpowiadających naszym potrzebom, to trudno będzie nam wytrwale dążyć do tak wytyczonego celu. Aby mieć do tego energię należy zmotywować się wewnętrznie, czyli zbudować "automotywację" i  koncentrować się na plusach, potencjale, korzyściach wynikających z zaplanowanego zamierzenia, czyli zmotywować się „pozytywnie” – "Wiem po co to robię, CHCĘ to zrobić ponieważ mam świadomość korzyści, które przyniesie osiągnięcie tego celu! To jest ważne dla mnie samej i mi na tym zależy!". Ważne, abyśmy wierzyli, że realizacja zamierzenia zależy od nas samych i mamy wpływ na swoje życie, na swoje szczęście, na nastrój i komfort codziennego funkcjonowania.

Ogromną rolę odgrywa nasza wyobraźnia, czyli umiejętność tzw. wizualizowania sobie celu, czyli tego, jak to będzie, gdy osiągniemy to, co zaplanowaliśmy. To ważna umiejętność, która działa jak mantra, dodając energii do działania. W trudniejszych chwilach możemy przymknąć oczy i przenieść się w czasie do momentu, który pozwala nam "zobaczyć i poczuć"  sukces! Pozytywna automotywacja to także umiejętność cieszenia się, celebrowania nawet najdrobniejszych osiągnięć. Udało ci się zrobić kolejny krok, wypełnić zaplanowane na dany etap działań postanowienia? Zafunduj sobie nagrodę, to jeden z najlepszych motywatorów! Pociesz się tym chwilę, doceń za to, co już osiągnęłaś. Jeśli pojawią się jakieś trudności potraktuj je jako wyzwania do pokonania, nie pozwól aby demotywowały cie do dalszego wysiłku.

Nie załamuj się, gdy coś się nie uda. Wyciągnij wnioski, wprowadź odpowiednie zmiany i działaj dalej. Jeśli dokładnie przeanalizujesz swój plan, przewidując potencjalne trudności i zastanowisz się jak sobie z nimi poradzić, gdyby się pojawiły, to unikniesz wielu przeszkód. Pamiętaj, po co podjęłaś działanie, w które wkładasz wysiłek a będziesz konsekwentnie realizować zamierzenia. Wynagradzaj się nawet za drobne powodzenia, zwracaj uwagę na plusy, pozytywne konsekwencje działań, które wymagają od ciebie dużego nakładu sił. Dziel plan na etapy, tak aby móc odpoczywać i analizować każdy z kolejnych kroków. Zatrzymuj się, odpuść, kiedy czujesz, że zaczyna brakować ci energii. Znajdź czas na relaks i odpoczynek.

Przede wszystkim motywuj się wierząc, że zasługujesz na to, co najlepsze! Bądź optymistką, powtarzaj sobie "uda mi się", "potrafię", "mogę" , "chcę". Koncentruj się na swoich zaletach, wykorzystując je jako swój potencjał i atrybuty w działaniu. Naucz się chwalić siebie i mówić sobie samej komplementy. Nic tak nie motywuje jak wiara w siebie i pozytywna samoocena! Korzystaj ze wsparcia i pomocy ludzi korzystnie wpływających na twój nastrój, mobilizujących cię do działania i budujących w tobie wiarę we własne siły. Pewność siebie i determinacja to podstawa sukcesu. Czy wiesz, jak twoje życie będzie wyglądało za kilka lat? Twoja motywacja powinna być oparta o świadomość tego, czego chcesz, pragniesz w najbliższej przyszłości. Wyobraź to sobie! Aby było tak, jak sobie zaplanowałaś, musisz pewnie włożyć w to jeszcze troszkę wysiłku. Dlatego dbaj o energię i pozytywne zastawienie.

Staraj się robić rzeczy, które lubisz, które są zgodne z twoimi preferencjami i sprawiają ci przyjemność. Codziennie możesz sprawić sobie jakąś drobną przyjemność. Przecież na to zasługujesz! Pamiętaj, aby podejmując decyzje robić bilans, porównanie jej plusów i minusów. Wtedy, koncentrując się na korzyściach wynikających z osiągnięcia celu, oraz uważając, że potrafisz wiele i wierząc w to, że zrealizujesz swoje marzenia, nic nie stanie ci na przeszkodzie. Nawet w trudny sytuacjach, takich jak na przykład rozmowa kwalifikacyjna, będziesz potrafiła w pełni wykorzystać swoje atuty i przekonywująco się zaprezentujesz robiąc znakomite wrażenie. O zasadach  autoprezentacji, technikach niewerbalnych pomagających podczas trudnych spotkań napiszemy w kolejnym materiale naszej akcji, który dotyczyć będzie następnego z omawianych zagadnień, czyli ZASAD AUTOPROMOCJI.

Jeśli czasem, lub często, czujesz się demotywowana do działania, masz kłopot z pozytywnym nastawieniem, a brak wiary w sukces pozbawia cię energii do działania, spróbuj zrobić proponowane przez nas proste ćwiczenie. Zobaczysz, że pozytywna automotywacja to łatwa do nauczenia się i bardzo pomocna strategia. Do dzieła!!!


Test: Maria Rotkiel, psycholog, terapeuta

Jak motywować się do rozwoju i działania?


Jak motywować się do rozwoju i działania?Przeczytaj również:

Buduj swój wizerunek profesjonalnie

Nieświadomość atutów szkodzi

Kompetencje miękkie w liście motywacyjnym

Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Poniedziałek 22.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
agatawro89
A co was najbardziej motywuje? Mnie w firmie, gdzie pracuje (SKok) poza premiami także to, że mogę brac udział w szkoleniach i mam Multisporta :D
Dodano: 2016-07-22 15:28:08 Zgłoś nadużycie
polanka
Nie tak łatwo motywować się do działania. Byłam pełna pozytywnej energii, miałam zacząć się rozwijać, bo wreszcie znalazło się miejsce w przedszkolu dla mojej córeczki. Pomyślałam o stazu z UP, który pozwoliłby mi spełnić marzenia o zdobyciu doświadczenia w wymarzonym miejscu. I tu się okazało, że niestety brak funduszy i nikt nie wie, kiedy znowu będą. Dziś pani w UP powiedziała, że może to być jeszcze w tym roku, ale zebym nie zdziwiła się, że fundusze otrzymają dopiero w kwietniu :( I teraz pojawia się dylemat: szukać nijakiej pracy (w moim mieście ciężko teraz o coś naprawdę ambitnego), by mieć, co do gara włożyć, tracąc przy tym możliwość odbycia stażu czy czekać (jak długo?) ?
Dodano: 2011-09-05 09:28:57 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×