Jak planować karierę zawodową?

Nasza akcja dobiega końca. Przez 7 tygodni jej trwania "rozmawiałyśmy" o tym, jak podejmować ważne, trudne decyzje dotyczące sfery zawodowej. Każdy z etapów miał inne, specyficzne zadanie, podejmował inny temat. Najistotniejsze jest to, iż zaproponowany przez nas program akcji stanowił całość, w której każde zagadnienie było ważne i uzupełniając się wzajemnie kontynuowało wątek zawarty w poprzednim.

Jak planować karierę zawodową?

Zaczęliśmy od ważnej kwestii jaką jest odpowiednie przygotowanie do procesu zmiany w sferze zawodowej, niezależnie od tego, czy szukamy naszej pierwszej pracy, czy kolejnej, czy planujemy awans czy zmianę profesji. Dlatego wprowadzeniem w tematykę akcji było omówienie pojęcia OSOBOWOŚCIOWEGO POTENCJAŁU ZAWODOWEGO. Opisaliśmy czym jest osobowościowy potencjał zawodowy, jak tę wiedzę wykorzystać w obszarze zawodowym i przekonywaliśmy, że znajomość swoich mocnych stron, atutów jest podstawą podejmowania konstruktywnych decyzji i planowania swojej kariery zawodowej.

Główną konkluzją tego etapu było twierdzenie, iż należy poznając siebie, swoje możliwości ale także i ograniczenia, wybierać taką pracę, taką profesję, która w jak największym stopniu pozwoli nam na samorealizację, czyli wykorzystanie naszych atrybutów i preferencji. Wybór zgodny z tym czego pragniemy, co lubimy, do czego mamy predyspozycje to ważny element świadomego kierowania swoim rozwojem zawodowym.

Osobowościowy potencjał zawodowy to cechy naszego charakteru, naszego temperamentu, które predysponują nas do wykonywania pewnych zawodów a w innych profesjach mogą być utrudnieniem. Dlatego twierdzenie, że "praca powinna do mnie pasować, a ja powinnam się w niej w pełni realizować"  to hasło, do którego staraliśmy się przekonać. Nasze zalety, atuty to nasz potencjał, a nasze wady, ograniczenia to obszary, nad którymi możemy a często powinnyśmy pracować. Najważniejsze jest to, aby poznawać siebie i uczuć się podejmowania takich decyzji, które pozwolą nam swobodnie i w pełni rozwijać swoje kompetencje i zmieniać to, co zmiany wymaga.

Kolejne zagadnienie, które omówiliśmy, to zasady oraz strategie EFEKTYWNEGO PLANOWANIA. Pisaliśmy o tym, jak planować cel, aby zwiększyć szanse na jego osiągnięcie. Przekonywaliśmy, że bez szczegółowego, dobrze przemyślanego, przewidującego potencjalne trudności planu działania, trudno o efektywne dążenie do celu. To właśnie brak dobrego planu jest często odpowiedzialny za tak zwany "słomiany zapał" czyli szybkie zniechęcenie się i rezygnacje z dalszego działania. Na tym etapie naszej akcji namawialiśmy do dokładnego zapisywania, notowania krok po kroku tego, co planujemy zrobić i wyznaczania sobie terminów na realizację naszych zamierzeń. Mamy nadzieję, iż każdy, kto spróbował takiej metody przekonał się, iż to naprawdę działa. Notesy, kalendarze, organizery, które pomagają nam zaplanować działanie i opisać każdy krok, to pomocne a często wręcz niezbędne narzędzia w procesie efektywnego planowania.    

Aby plan był konsekwentnie realizowany należy zadbać o POZYTYWNĄ SAMOOCENĘ. O tym, jak budować pozytywną samoocenę pisaliśmy w trzecim z etapów naszej akcji. Przekonywaliśmy, że pozytywna samoocena jest niezwykle ważna w obszarze zawodowym. To ona pozwala nam wierzyć w sens podejmowanego wysiłku, dodaje wiary i otuchy w obliczu różnych przeciwności i przeszkód. "Zasługuje na to, aby mi się udało, jestem wartościową osobą, która może tak wiele dać innym" – to często przywoływane w naszej akcji twierdzenia. Jeśli lubię siebie, potrafię się o siebie zatroszczyć, znam swoje atuty i potrafię o nich mówić, to przekonam do swojej osoby innych, sprawię, że będą mnie cenić i szanować. Pozytywna samoocena to poczucie własnej wartości, to umiejętność sięgania po to, co nam się należy. Dlatego jest ona tak ważna w każdym aspekcie naszego życia, a w sferze zawodowej jest jednym z głównych czynników gwarantujących powodzenie.  

Aby konsekwentnie i wierząc w powodzenie działać, należy wiedzieć, jak motywować się do rozwoju i wysiłku. Czwarte z omawianych zagadnień – POZYTYWNA AUTOMOTYWACJA to kolejny ważny temat, który podejmowaliśmy w naszej kampanii. Przedstawiliśmy zasady pozytywnej automotywacji i przekonywaliśmy, dlaczego motywacja jest tak istotna w konsekwentnym działaniu.

Aby być skutecznym należy wiedzieć czego się chce, wierzyć, że się na to zasługuje, ufać sobie i być ukierunkowanym na sukces. Na tym właśnie polega pozytywna automotywacja. Umiem wyobrazić sobie, jak to będzie, gdy już zrealizuję cel, potrafię "zobaczyć" krok po kroku jak do niego dochodzę i na każdym z etapów jak radzę sobie z potencjalnymi trudnościami – tak motywując się do działania zwiększamy prawdopodobieństwo tego, że zrealizujemy nasze zamierzenia! "Wiem, że dam radę i mam szczegółowy plan, jak to zrobić!" – tak działa pozytywna automotywacja!  

W piątym tygodniu akcji planowaliśmy i analizowaliśmy przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, omawialiśmy zasady autoprezentacji, techniki niewerbalne pomagające wywrzeć odpowiednie wrażenie. Radziliśmy jak zareklamować się potencjalnemu pracodawcy. Poprzednie etapy i podejmowane w nich tematy przygotowały nas do zmierzenia się z tym ważnym i dla wielu osób trudnym zagadnieniem, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna. Aby umieć się zareklamować należy znać swoje mocne strony, swoje zalety, atuty – czyli swój potencjał.

Należy zaplanować przygotowanie do takiego spotkania, przewidzieć potencjalne trudności, na przykład pytania, które mogą paść, czyli zastosować strategie efektywnego planowania i uwierzyć w siebie i w to, że zasługuje się na sukces, czyli należy mieć pozytywną samoocenę motywując się jednocześnie do wysiłku i stawienia czoła wyzwaniu. Tak przygotowane i pełne optymizmu oraz energii przekonamy każdego potencjalnego pracodawcę! „Jeśli my wierzymy w siebie to inni uwierzą w nas!” – to jedno z ważniejszych haseł naszej akcji!  

Żadne z omawianych zagadnień, działań nie będzie skuteczne jeśli zabraknie nam ASERTYWNOŚCI.  Co to znaczy być asertywnym i dlaczego jest to tak ważne w obszarze zawodowym – to zagadnienia, którymi zajmowaliśmy się w szóstym tygodniu naszej akcji. Umiejętność walczenia o siebie, o swoje zasady, stawiania granic i odmawiania, a jednocześnie bycie życzliwą i tolerancyjną – to postawa asertywna, do której staraliśmy się przekonać. Na gruncie zawodowym zapewni nam nie tylko szacunek i uznanie innych, ale także sympatię i dobrą atmosferę w pracy. Asertywna osoba nie tylko szybciej znajdzie posadę ale także awansuje i odniesie wymierny sukces!   

Aby efektywnie, skutecznie planować karierę zawodową nie możemy zapomnieć o żadnym z omawianych zagadnień. Rozwój zawodowy i satysfakcja z tego co się robi wymagają umiejętności i wiedzy z każdego z omawianych przez nas obszarów, tematów.

Oczywiście jest jeszcze jeden aspekt, a mianowicie szczypta szczęścia, uśmiech losu, który dopełni całości, ale tego pozostaje nam już tylko życzyć! Za wszystkich szukających szczęścia, zmieniających swoje życie i biorących los we własne ręce trzymamy kciuki! Powodzenia!

Życzę wszystkim satysfakcjonującej, gwarantującej rozwój i dającej uczucie spełnienia pracy! 

Tekst: Maria Rotkiel, psycholog, terapeuta

Jak planować karierę zawodową?


Jak planować karierę zawodową?Przeczytaj również:

Nieświadomość atutów szkodzi

Kompetencje miękkie w liście motywacyjnym

Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Poniedziałek 26.09.2011 (aktualizacja: 2011-09-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
paula2509
ciekawy artykuł
Dodano: 2011-09-26 13:20:40 Zgłoś nadużycie
polanka
To już koniec akcji? :( Szkoda, bo dowiedziałam się wielu cennych informacji, sporo się nauczyłam i nawet uwierzyłam, że znajdę wymarzoną pracę :) Tylko wciąż mam niedosyt. Akcja bardzo motywowała do działania. Mam nadzieję, że jeszcze wiele ciekawych artykułów dotyczących pracy- bardzo waznej sfery życia każdej kobiety.
Dzięki Wam wzięłam się w garść na poważnie, przygotowałam profesjonalne aplikacje, zakupiłam zestaw eleganckich ciuszków na (ewentualne ;) ) rozmowy rekrutacyjne i zaczęłam wysyłac moją kandydaturę. Obecnie czekam na odpowiedź i trzymam mocno kciuki, aby się udało. Awaryjnie będę ubiegała się o odbycie stażu, bo to również świetne rozwiązanie dla ludzi z niewielkim doświadczeniem.
Dodano: 2011-09-26 11:36:38 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×