Obudź swój umysł!

Masz poczucie, że w Twoim życiu nic się nie dzieje? Szukasz inspiracji do zmian w książkach, poradnikach i internecie, ale żadna z rad nie przynosi trwałych rezultatów? Po kilku dniach stosowania praktycznych porad znów tracisz zapał do życia? Stop! Nie szukaj rozwiązania w świecie zewnętrznym! Poszukaj go w sobie!

Obudź swój umysł!

Krok pierwszy: Poznaj samą siebie

Aby zrobić to najprościej, wyobraź sobie, że jesteś swoją najlepszą przyjaciółką i popatrz na siebie z boku. Teraz spróbuj opisać obiektywnie osobę, którą widzisz. Nie jak chciałabyś, aby widzieli i odbierali Cię inni, ale jaka naprawdę jesteś. Co sprawia Ci przyjemność, jak lubisz spędzać wolny czas. Co daje Ci poczucie satysfakcji, a co działa na Ciebie frustrująco. Kto jest dla Ciebie naprawdę ważny w życiu i dlaczego. Jakich cech u innych ludzi nie lubisz i dlaczego. Kto jest dla Ciebie przykładem, kogo cenisz i podziwiasz, za to jakim jest człowiekiem.

Większość z nas doskonale wie, co chce mieć, ale nie ma żadnego wyobrażenia o tym, jaka chce być. Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci w ustaleniu Twoich indywidualnych wartości które ukształtowały Cię do tej pory i będą kształtować w przyszłości. Są to zasady, cechy i postawy, których przestrzeganie daje Ci poczucie spokoju wewnętrznego i szczęścia. Jeśli w codziennym życiu je łamiesz, zaczynasz odczuwać dyskomfort psychiczny, "co" Cię gryzie, popadasz w smutek, a w końcu we frustrację i rozczarowanie. A najgorsze, że sama nie potrafisz podać konkretnego powodu takiego stanu emocjonalnego.

Pamiętaj, że uświadomienie sobie, co jest dla Ciebie w życiu ważne to pierwszy krok do przejęcia kontroli nad swoim życiem.

Krok drugi: Wymagaj od siebie więcej

Łatwo jest usiąść na sofie z kieliszkiem czerwonego wina i narzekać, że w Twoim życiu nic się nie dzieje, a wina za wszystko spoczywa gdzieś na zewnątrz. Rynek pracy przechodzi kryzys, lato było beznadziejne, frank szaleje, a w Twoich ulubionych szpilkach złamał się obcas. Pamiętasz muppety i dwóch starszych, zgryźliwych panów w loży szyderców? To właśnie Ty! Siedzisz, narzekasz i palcem nie chce Ci się ruszyć, żeby coś się w Twoim życiu zmieniło. Najmniejsza nawet zmiana musi mieć swój początek, początek w Tobie! Odważ się więc na opuszczenia dobrze znanych Ci schematów i zachowań i zacznij wymagać więcej od siebie. Spisz na kartce wszystko, czego nie chcesz już akceptować w swoim życiu, oraz wszystko to, co pragniesz osiągnąć.

Krok trzeci: Poznaj i zmień ograniczające Cię przekonania

Zwiększyłaś już wymagania względem siebie i swojego życia. Teraz musisz uwierzyć, że uda Ci się to zrealizować. Jeśli brakuje Ci poczucia pewności, że dasz radę oznacza to, że musisz zmienić swoje przekonania. Przekonania to nasze wewnętrzne, niezłomne nakazy, które sterują naszym odbiorem rzeczywistości. To one mówią nam co jest, a co nie jest możliwe, co możemy osiągnąć, a co jest poza naszym zasięgiem. One też kształtują nasze myśli, odczucia oraz nasze działania. Zmiana własnego systemu przekonań jest podstawą do wprowadzenia trwałych zmian w życiu. Jak to zrobić? Musisz nauczyć się wytwarzać w sobie poczucie pewności, że możesz i chcesz osiągnąć to, co sobie założyłaś. Uwierz, że dostaniesz to, czego pragniesz!

Zastanów się nad słowami Marka Aureliusza: "Jeśli martwisz się jakąś rzeczą, twoje cierpienie nie wynika z rzeczy samej w sobie, lecz jest skutkiem sposobu, w jaki ją oceniasz. A to możesz w każdej chwili zmienić".

Krok czwarty: Bądź kreatywna - wymyśl nową strategię

Każdego dnia wykonujesz podobne czynności, spotykasz się z tymi samymi ludźmi, wkładasz swoje ulubione dżinsy, chodzisz utartymi ścieżkami. Pamiętaj, że zmiana zaczyna się w Tobie! Jeśli stosowane do tej pory rozwiązania nie przynosiły efektów, głupotą byłoby kontynuowanie ich i oczekiwanie, że przyniosą inne rezultaty! Przykład? Od miesięcy próbujesz wpłynąć na swojego faceta, żeby nie rozrzucał swoich ubrań po domu. Prosisz go, tłumaczysz, szantażujesz, a on mimo obietnic robi to nadal. Zmień strategię! Bądź kreatywna i wyperswaduj mu to zachowanie zmianą swojego. "Jeśli robisz coś, co zawsze robiłeś, zawsze otrzymasz to, co ciągle otrzymywałeś. Jeśli to, co robisz, nie działa, przestań to robić. I zrób coś innego!".

Krok piaty: Zrozum swoje emocje

Czy wiesz, że wszystkie nasze działania mają tak naprawdę jeden cel? Wszystko co robimy, podyktowane jest pragnieniem zmiany naszych odczuć! Prosty test. Dlaczego szukasz pracy? Czy tylko po to, by zarabiać pieniądze? A może tylko po to, by się rozwijać? Odpowiedz sobie na pytanie, co daje Ci posiadanie pieniędzy? Czyż nie poczucie niezależności i wolności? A rozwój zawodowy? Czy nie daje Cie poczucia satysfakcji? Oba stany emocjonalne związane są z przeżywaniem przyjemności. A w naszym życiu dążymy do odczuwania jak największej ilości przyjemności i staramy się unikać negatywnych stanów emocjonalnych. Niestety bardzo często za pomocą własnych myśli wpędzamy się w negatywne i nieproduktywne stany emocjonalne, które zamiast wspierać nas w naszym rozwoju, podcinają nam skrzydła. Naucz się kontrolować własne odczucia, poznaj czynniki wywołujące Twoje różne stany emocjonalne. Dzięki temu zdobędziesz potężne narzędzie pomagające Ci jak najskuteczniej wykorzystywać własne możliwości.

Krok szósty: Czas – Twój nowy sojusznik

Naucz się manipulacji! Mówi się, że naszym największym wrogiem jest upływający czas. Nie, jeśli nauczysz się nim sprawnie manipulować tak, aby stał się Twoim sojusznikiem. Czy wiesz, że sposób w jaki odbieramy czas, jest całkowicie względny i jest wynikiem sposobu, w jaki się koncentrujemy? Percepcja czasu filtrowana jest przez nasze przekonania. Czekając w kolejce do lekarza, czas dłuży nam się w nieskończoność, a godzina z przyjaciółką mija nam w mgnieniu oka. Dlaczego? Bo spędzając miło czas, nie skupiasz się na jego upływie. Zastanów się, jak definiujesz swój czas? Wykorzystujesz, trwonisz, spędzasz, czy zabijasz?

Drugim aspektem jest uświadomienie sobie różnicy między sprawami pilnymi i ważnymi. Pilne sprawy to te, które wymagają Twojej uwagi natychmiast (dzwoniąca komórka), ale nie zostały przez Ciebie zaplanowane i uznane jako ważne dla Ciebie. Bardzo często  sprawami pilnymi stają się sprawy ważne, które nie zostały przez Ciebie wykonane na czas. Takie sytuacje wywołują dodatkowo silne zdenerwowanie oraz negatywne emocje związane z poczuciem winy. Naucz się więc jasno określać co jest dla Ciebie ważne i realizuj je w wyznaczonym przez Ciebie czasie.

Krok siódmy: Określ kierunek, w którym chcesz iść

Jeden z najsłynniejszych trenerów rozwoju osobistego, Anthony Robbins trafnie określił istotę świadomego życia: "Jeśli Ty nie masz pomysłu na własne życia, ma go ktoś inny". Czy wiesz, że większość z nas przecenia swoje możliwości w skali roku, ale nie potrafi docenić tego, co może osiągnąć w ciągu dziesięciu lat. Dlaczego? Bo nie potrafimy dobrze planować. Aby się tego nauczyć, zacznij spisywać rzeczy, które chciałabyś osiągnąć. Próbowałaś kiedyś spisać swoje cele na najbliższy rok? Jeśli nie, to nie czekaj na noc sylwestrową (szkoda czasu), tylko usiądź teraz i spisz dziesięć celów, które chciałabyś osiągnąć do końca tego roku. Przy ich ustalaniu trzymaj się ważnych reguł:

- cel musi być określony pozytywnie i w czasie teraźniejszym. Sformułuj czego chcesz, np. zamiast "Nie chcę dłużej martwić się wszystkim”, napisz "Jestem pełna radości i optymizmu".

- cel musi pozostać w Twoim obszarze wpływu. Jego realizacja nie może być uzależniona od innych osób i czynników zewnętrznych.

- cel musi być opisany szczegółowo. Im dokładniej wiesz, czego chcesz, tym Twój umysł ma większą szansę na rozpoznanie okazji do jego realizacji. Im więcej szczegółów, tym silniej programujesz swój mózg na jego osiągnięcie.

Pamiętaj, że nic się nie spełni, jeśli nie jest najpierw marzeniem. A marzenie zostanie tylko marzeniem, jeśli nie zmienisz go w swój cel!

Organizator seminarium rozwoju osobistego "OBUDŹ SWÓJ UMYSŁ". www.fabrykadobrej.pl.Obudź swój umysł!Przeczytaj również:

Konkurs - Postaw na karierę!

TEST - Jakim typem pracownika jesteś?

Ćwiczenie - osobowościowy potencjał zawodowy


Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Wtorek 16.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×