Poznaj swój potencjał zawodowy

Szukasz pracy? Nie jesteś zadowolona z aktualnej sytuacji zawodowej? Planujesz zmianę w tej sferze? Chcesz się rozwijać i zdobywać nowe kompetencje? Wracasz do aktywności zawodowej po dłuższej przerwie? Jeśli chcesz efektywnie działać i podjąć właściwe decyzje powinnaś wiedzieć o kilku ważnych kwestiach.

Poznaj swój potencjał zawodowy

Czy wiesz, od czego warto zacząć i o czym pamiętać na poszczególnych etapach? Czy potrafisz efektywnie działać i nie tylko znaleźć odpowiednią pracę, ale także rozwijać się zawodowo w pełni wykorzystując swoje umiejętności? Czy rozwijasz się, uczysz, awansujesz i adekwatnie planujesz ścieżkę kariery?

Jeśli jesteś ciekawa odpowiedzi na te pytania i uważasz, że taka wiedza może być dla ciebie ważna, to zachęcamy do uważnego śledzenia naszej akcji. Na każdym z jej etapów będziemy omawiali ważne zagadnienia, tematy dotyczące obszaru zawodowego, dając konkretne wskazówki, jak rozwijać swoje umiejętności, swój potencjał, jak efektywnie działać i osiągać zamierzony cel. Podpowiemy jak odnosić sukcesy zawodowe i czerpać satysfakcję z pracy.

Zaczynamy od ważnego zagadnienia, pozwalającego nie tylko znaleźć odpowiednią pracę, ale również podejmować kolejne, często trudne, zawodowe decyzje w sposób efektywny i satysfakcjonujący. Przede wszystkim kluczem do sukcesu jest właściwe rozpoznanie i konstruktywne wykorzystanie swojego potencjału zawodowego. To powinien być pierwszy krok.

Co to znaczy? Każdy z nas ma wady i zalety, kompetencje wyróżniające go i predysponujące do określonego działania oraz obszary wymagające zmiany. Taka wiedza to warunek konieczny w procesie skutecznego szukania pracy, o tym również warto wiedzieć planując zmianę lub chcąc się zawodowo rozwijać i planować dalszą karierę. Od tego warto zacząć i o tym należy pamiętać na poszczególnych etapach rozwoju zawodowego. Dlatego to zagadnienie wybraliśmy na wprowadzenie w tematykę akcji. Stąd pierwszym z omawianych tematów jest

OSOBOWOŚCIOWY POTENCJAŁ ZAWODOWY

Czym jest osobowościowy potencjał zawodowy? Jak tę wiedzę wykorzystać w obszarze zawodowym? Czy znasz swój osobowościowy potencjał zawodowy? Czy wiesz jaki zawód do ciebie pasuje? Potencjał zawodowy to potencjał osobowościowy na obszarze zawodowym oraz dotychczasowe kwalifikacje zdobyte dzięki edukacji i doświadczeniu. W podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru pracy, planowania kariery zawodowej często zapominamy, lub nie wiemy, że nasza decyzja powinna być adekwatna nie tylko do tego co umiemy, co do tej pory robiłyśmy, i w czym się sprawdziłyśmy, ale przede wszystkim w stosunku do tego jakie cechy naszej osobowości są naszym potencjałem na gruncie zawodowym. Jest to szczególnie ważne, gdy dopiero zaczynamy karierę zawodową lub gdy planujemy zmianę. Brak tej wiedzy jest często odpowiedzialny za impas, przestój w karierze zawodowej lub brak satysfakcji z wykonywanej pracy.

Każdy z nas ma swój rys osobowościowy, temperamentalny, który sprawia, że jesteśmy wyjątkową, niepowtarzalną jednostką wyróżniającą się konkretnymi cechami charakteru. Jeśli dobrze znamy siebie, swoje mocne i słabe strony to potrafimy w pełni wykorzystać wszystkie atuty, a nad słabszymi obszarami dajemy sobie szansę pracy, co umożliwia konstruktywną zmianę i rozwój. Czy wiesz jaki masz charakter i jakie jego cechy są dla ciebie ważne, pomocne na gruncie zawodowym? Czyli, czy znasz swój osobowościowy potencjał zawodowy? To ważne pytanie a odpowiedź na nie powinna być pierwszym krokiem w procesie świadomego i konstruktywnego działania.

Taka wiedza na temat samej siebie nie tylko oszczędzi nam wielu frustracji, niepowodzeń i stresu, ale pozwoli efektywnie i w zgodzie ze sobą rozwijać się zawodowo, realizować swoje ambicje i odnosić sukcesy. Tę zasadę można zaobserwować na prostym przykładzie. Załóżmy, że jesteś introwertyczką, osobą nieśmiałą, ale za to sumienną, skrupulatną, dokładną i rzetelną - w jakiej pracy sprawdzisz się najlepiej i w jakiej będziesz się dobrze czuła? Gdzie docenią twoje zalety, a twoje słabsze strony nie będą narażały cię na stres i dyskomfort zaniżając samoocenę? Raczej nie będzie to stanowisko wymagające wystąpień publicznych. Zakres twoich obowiązków powinien uwzględnić działania wymagające koncentracji i dokładności. W tym jesteś dobra!


Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Poniedziałek 01.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
kobieta
jak na razie nie mam tego problemu.
Dodano: 2011-08-01 11:24:16 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×